Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Dorota Milewicz w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyKilka słów o mnie czyli skąd się wzięłam:)
Mieszkam od prawie 10 lat w Gdańsku, ale z Pomorzem związana jestem prawie całe moje życie. Piszę prawie, ponieważ kilka lat mojego młodego życia spędziłam za oceanem, co poniekąd czyni mnie obywatelką świata.
Studiowałam Biologię na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie ostatnie 2 lata studiów gromadziłam materiały do pracy magisterskiej z behawioru czapli siwej.. Można zatem powiedzieć, że jestem pełnoprawnym ornitologiem, lub ornitolożką.
Studia studiami, życie przynosiło różne zmiany, jednak zainteresowanie ptakami i ciągoty do malowania ciągle wracały, aż wreszcie zmaterializowały i wybuchły ze zdwojoną siłą. Od listopada 2021 roku maluję regularnie, ćwicząc, ucząc się, analizując, obserwując, słuchając.
Droga to wymarzonej techniki akwarelowej trwa, ale jestem na niej, więc to jedyny dobry kierunek.
Poza malowaniem lubię fotografię i ogólnie pojętą sztukę, sport i muzykę…
Zasadniczo jestem niespokojnym duchem, tysiąc pomysłów na minutę i w ciągłym ruchu!
Co maluję:)
Maluję techniką akwarelową naturę, która mnie otacza i która bardzo wiele dla mnie znaczy. Z racji studiów, które ukończyłam mam szczególne miejsce w moim sercu dla ptaków i to im, do tej pory, poświęciłam większość moich prac; ale maluję wszystkie elementy przyrody, które mnie zajmują, wzruszają, lub też, które ciekawią i interesują moim Klientów. Przyroda, którą opisuję akwarelą jest niezmierzenie ciekawe i piękna i obie te jej cechy staram się oddać w moich pracach.
Czym maluję?
Akwarele są farbami, którymi z zasady maluje się na papierze, ale nie każdy papier będzie nadawał się do malowania akwarelami. Bardzo istotna jest jego gramatura. Najlepszy będzie oczywiście papier przeznaczony stricte do tej techniki, jednak znakomicie sprawdzi się tutaj również każdy chłonny papier o gramaturze równej lub wyższej niż 250 g/m2. Do farb akwarelowych przeznaczone są papiery celulozowe lub bawełniane, a także celulozowo-bawełniane.
To zróżnicowanie daje możliwość uzyskania różnych efektów, nawet przy użyciu tych samych farb. Moimi ulubionymi papierami są te o gramaturze 300 g/m2 lub większej, w 100% bawełniane. Papier to jest ten element „akwarelowej układanki”, na który wydaję najwięcej pieniędzy. Nie oszczędzam na kupowaniu papieru o słabej jakości czy małej gramaturze. To od razu widać w efekcie końcowym, więc takie papiery omijam szerokim łukiem. Moimi ulubionymi papierami obecnie są papier Arches, Canson oraz Sunders Waterford.
Jeśli chodzi o farby akwarelowe, to cechuje je wyjątkowa formuła. Pozwala ona na stopniowanie koloru i łatwe manipulowanie transparentnością. Akwarele, podobnie jak wszystkie inne farby wodne, np. gwasze są rozpuszczalne w wodzie. Farby akwarelowe możemy z powodzeniem łączyć z innymi technikami, jak na przykład wspomniane już akryl i gwasz, ale także kredki, markery, pastele, cienkopisy czy tusze. Farby akwarelowe występują w kilku różnych formach. Pozwala to na uzyskanie różnych efektów, w zależności od tego, którą wersję wybierzemy. Zróżnicowanie występuje zarówno pod kątem składu, jak i konsystencji czy formy. Ja korzystam z dwóch podstawowych form, czyli farba w kostkach i farba w tubkach. Przy czym w 95% przypadkach korzystam z farb w kostkach, głównie z powodu wygody. Farbami, z których korzystam obecnie to: Roman Szmal, Białe Noce, Winsor&Netwon, Van Gogh oraz Daniel Smith.
Trzecim, równie ważnym elementem składowym jeśli chodzi o technikę akwarelową, są pędzle. Przez długi czas nie przykładałam do nich zbyt dużej wagi, skupiając moją uwagę na papierze i farbach, ale z czasem zaczynam doceniać dobre pędzle, różnej giętkości, i różnej wielkości, pędzle do różnych zadań. Jak to mawiają ci, którzy malują … pędzli nigdy dość.
Lubię dbać o każdy element procesu
1
Wybór zdjęcia referencyjnego z którego maluję. Tu mamy kilka opcji, jest to albo propozycja klienta, albo moja. Zawsze upewniam się przy tym, że ostateczny kadr, który będzie malowany jest zaakceptowany!
2
Jeśli kadr zbudowany jest z kilku zdjęć, buduję na ich podstawie projekt pracy docelowej, która zostaje następnie przekazana Klientowi do akceptacji.
3
Na podstawie zdjęcia lub projektu pracuję nad szkicem. Nie jest to proces długi i skomplikowany, jako że szkic pod pracę akwarelową jest dość prostym szkicem (który w zasadzie usuwa się częściowo przed malowaniem). Szkic podlega zatwierdzeniu przez Klienta.
4
Malowanie jest procesem, który trochę trwa. Lubię malować etapami, czasami są to dwa, czasami 3 etapy. Praca dojrzewa i rozwija się. Zazwyczaj, w trakcie trwania tego etapu, pozostaje w ścisłym kontakcie z zamawiającym, aby mógł on reagować w sytuacjach, w których wymagane są poprawki (często jest tak, że zdjęcie nie oddaje do końca kolorów np. sierści psa, lub oczu kota).
5
Praca w kształcie finalnym jest wysyłana w formie elektronicznej, a następnie w formie fizycznej, po uzgodnieniu kwestii dostawy przesyłki.
6
W zależności od pracy proces malowania wydłuża się lub skraca. Czasem prace „przygotowawcze” trwają dłużej niż samo malowanie, ale uwielbiam każdy etap, bo lubię słuchać ludzi i chcę aby moje prace spełniały Wasze wymagania, były piękne i cieszyły Wasze oczy i serca. Mam wielką nadzieję, że tak właśnie jest!
Cele, czyli co dalej?
Myślę, że coraz mocniej zakorzenia się w mnie myśl aby czuć się, jak i dać się poznać odbiorom jako artystka. Niestety artysta bez miejsca do pracy nie może rozwinąć skrzydeł i nie mogę tego zrobić i ja. Wsparcie patronów umożliwi mi wynajem pracowni, w której chciałabym nie tylko malować ale również prowadzić warsztaty akwarelowe dla dorosłych i dla dzieci. Uwielbiam interakcję z ludźmi, dzielenie się wiedzą, nie tylko wiedzą z zakresu malarstwa akwarelowego ale również wiedzą przyrodniczą, a najlepiej jakbym mogła łączyć obie te pasje. Od dwóch lat prowadzę przyrodniczo-arystyczną grupę na na Facebooku, która gromadzi arytystów, nie tylko akwarelowych, ale również osoby, które kochają przyrodę i jej dobro nie jest im obce. Dla nich zorganizowałam już wiele warsztatów on-line z malowania ptaków, zwierząt, krajobrazów. To jest moja forma na propagowanie i edukowanie o przyrodzie, głównie polskiej. Chcąc kontynuować tą działalność i gromadzić więcej aktywnych pasjonatów przyrody, chciałabym zakupić dobry sprzęt (kamerę oraz statyw) do nagrywania filmów, oraz komputer do ich obróbki i gromadzenia zdjęć i materiałów edukacyjnych. Mam wielka nadzieję, że przy pomocy Patronów powoli moje cele będą mogły być realizowane!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.