Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Cichociemni w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyCichociemni - to 316 żołnierzy Armii Krajowej w służbie specjalnej, którzy podczas II wojny światowej zostali przerzuceni do Polski, okupowanej przez Niemców i Rosjan, w specjalnych operacjach lotniczych, współorganizowanych przez Oddział VI (Specjalny) Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie oraz tajną brytyjską agendę rządową Special Operations Executive (SOE).
Cichociemni to elita Armii Krajowej, zwłaszcza w dywersji oraz wywiadzie. Bez Nich nie istniałaby łączność Armii Krajowej. Wszyscy zostali wybrani do służby specjalnej w AK w ostrej, kilkuetapowej selekcji, spośród 2413 kandydatów przyjętych na szkolenia. Musieli sprostać wielu niełatwym wymaganiom.
Spośród 316 Cichociemnych: 40 walczyło o niepodległość Polski w latach 1918 – 1921, 225 walczyło w obronie Polski w 1939 roku, 95 w Powstaniu Warszawskim, 102 poległo podczas II wojny światowej, 32 pozostało na emigracji, aż 59 zmuszonych było uciekać z "Polski Ludowej". Ścigało Ich m.in. gestapo, Abwehra, NKWD, ale także - już po wojnie - "polskie" UB.
Spośród 316 Cichociemnych aż 221 odznaczono Orderem Virtuti Militari, 595 razy odznaczono Ich Krzyżem Walecznych. Najmłodszy miał 17, najstarszy 54 lata. Obejmowali w Armii Krajowej odpowiedzialne funkcje we wszystkich pionach, na rozmaitych szczeblach dowodzenia, w tym Dowódcy Armii Krajowej.
Od 2016 roku buduję unikalne
kompendium wiedzy o 316 Cichociemnych spadochroniarzach AK:
oraz prowadzę grupę na Facebooku:
Cichociemni spadochroniarze Armii Krajowej
Jestem także jednym z redaktorów Wikipedii
tworzę i uzupełniam hasła, zwłaszcza związane tematycznie z moja pasją
Jednym z 316 Cichociemnych był mój Dziadek - por. cc Józef Zając ps. Kolanko. Nigdy nie bylo mi dane Go poznać, bo po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Umarł w Londynie, gdy miałem 9 lat...
Szukając informacji o Nim poznałem fascynujące życiorysy 316 Cichociemnych, frapującą historię Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i niezwykłe dzieje Armii Krajowej.
Zajrzałem za kulisy wielu super tajnych operacji z czasów II wojny światowej i po jej zakończeniu. Odkryłem sekretne działania oficerów Sztabu Naczelnego Wodza oraz polityków (nie tylko polskich). Moją wiedzą dzielę się z Wami :)
W trakcie swych historycznych poszukiwań poznałem wielu wspaniałych ludzi, w tym ostatniego z żyjących Cichociemnych - mjr cc Aleksandra Tarnawskiego ps. Upłaz. Poznałem Rodziny Cichociemnych, w tym m.in. prof. Bohdana Górskiego, syna współtwórcy Cichociemnych mjr dypl. cc Jana Górskiego ps. Chomik, wybitnego szwajcarskiego ekonomistę i politologa, doktoranta oraz współpracownika Fridricha A. von Hayeka, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Miałem zaszczyt poznać Michała Górskiego, wnuka współtwórcy Cichociemnych, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Cichociemnych.
Pogłębiając swoją wiedzę nt. Cichociemnych poznałem wiele wybitnych Osób, nawiązałem kontakt z historykami, wieloma instytucjami. W toku poszukiwań narodziła się moja pasja oraz chęć zbudowania oraz upowszechnienia kompendium solidnej wiedzy o 316 Cichociemnych, Polskich Siłach Zbrojnych, Armii Krajowej, a także wszelkich nieznanych lub mało znanych artefaktów (dokumentów, zdjęć itp.).
Od 8 stycznia 2016 realizuję projekt "CICHOCIEMNI", jako projekt mojej Fundacji dla Demokracji.
W styczniu 2016, za zgodą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz na podstawie "Porozumienia" które podpisałem z Dowódcą Jednostki Wojskowej GROM, przez półtora roku prowadziłem digitalizację w JW GROM, dzięki której po raz pierwszy mogły zostać upublicznione dokumenty, zdjęcia oraz inne artefakty dotyczące Cichociemnych, znajdujące się w tej tajnej przecież jednostce wojskowej. Wtedy po raz pierwszy zetknąłem się z żołnierzami GROM - Ich mądry profesjonalizm oraz szacunek dla tradycji sprawiają, że są godnymi kontynuatorami chlubnej tradycji Cichociemnych.
Od stycznia 2016 buduję portal elitadywersji.org - kompendium wiedzy o 316 Cichociemnych spadochroniarzach Armii Krajowej. Obecnie zawartość portalu to 444 strony, w tym oczywiście biogramy 316 Cichociemnych. Na ok. 4/5 z 444 stron opublikowałem kilkaset artykułów mojego autorstwa (pozostałe w trakcie redagowania). Ponadto zebrałem dane i utworzyłem 24 unikalne bazy danych; także kilkanaście wpisów, w tym "Historię Cichociemnych na slajdach". Rozwiałem mity o brytyjskich służbach specjalnych, np. w artykule "Bajki o SOE". Tutaj - spis treści portalu. Tutaj - informacja o realizacji Projektu.
Skorygowałem, uzupełniłem lub napisałem od nowa wiele haseł Wikipedii np. Cichociemni, Lista Cichociemnych, Cichociemni w Powstaniu Warszawskim, Oddział VI Sztabu Naczelnego Wodza, Powstanie powszechne, Special Operations Executive i in.
Od lipca 2016 prowadzę na Facebooku grupę Cichociemni Spadochroniarze Armii Krajowej, na której codziennie publikowane są interesujące treści nt. Cichociemnych, ale także Polskich Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Powstania Warszawskiego, Sztabu Naczelnego Wodza, Polskich Sił Powietrznych i in. Grupa ma już ok. 2,5 tys. fanów i stale rośnie.
Chcę rozwijać ten wspaniały projekt - dlatego proszę o Twoje wsparcie.
Zobacz moje cele, zobacz jak możesz pomóc!
Pozwól, że się przedstawię - Ryszard Zając, dziennikarz, autor książki oraz kilkunastu tysięcy artykułów prasowych. Publikowałem od 17 roku życia, w prasie świeckiej i kościelnej, podziemnej i legalnej, grzecznej i obrazoburczej.
Jestem byłym posłem na Sejm R.P. (1993-1997), byłym franciszkaninem – reformatą (1985-1987), pierwszym więźniem politycznym III R.P. (1992), byłym działaczem opozycji demokratycznej, wówczas redaktorem i wydawcą pisma młodzieży solidarnej BAJTEL, nagrodzonego przez nielegalne wtedy Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Nagrodą im. Po prostu za rok 1987, w kategorii gazet „wolnych ptaków”.
Mój barwny życiorys powoduje, że z empatią i zrozumieniem cierpliwie wnikam w sekretne informacje o Cichociemnych oraz Sztabie Naczelnego Wodza, działaniach Special Operations Executive i niecnych knowaniach NKWD...
Od bardzo wielu lat nie zajmuje się polityką i nie angażuję się w jakiekolwiek spory. Jestem prezesem założonej przez siebie Fundacji dla Demokracji oraz wnukiem Cichociemnego por. cc Józefa Zająca (1902-1968) ps. Kolanko, Rozdzielacz, Zawór, vel Józef Synek, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej, Powstania Warszawskiego, kampanii francuskiej, odznaczonego Srebnym Krzyżem Zasługi, czterokrotnie Medalem Wojska, czterokrotnie Krzyżem Walecznych.
Moją pasją są CICHOCIEMNI.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.