Fundacja Dziewuchy Dziewuchom

W Patronite od 19.07.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 972

Liczba Patronów: 872

Zostań Patronem
Kup na prezent
15 patronów
352 miesięcznie
18 057 łącznie

Własny kąt, czyli działanie przez spotkanie

700 zł

miesięcznie

50%

osiągnięto

348 zł

brakuje

∎ Cyber-aktywizm to podstawowa płaszczyzna naszej działalności, ale zdecydowanie nie chcemy się do niej ograniczać. Mamy zamiar realizować nasze statutowe cele zarówno w trybie online, jak i offline. Dlatego myśląc o kontakcie bezpośrednim, zdrowym podejściu do aktywizmu
i higienie pracy, musimy zapewnić sobie niewielką przestrzeń do codziennych działań oraz spotkań z osobami, które potrzebują naszej pomocy lub wsparcia.
∎ Nasze wymagania wcale nie są duże - na ten moment wystarczy nam biurko, dostęp do internetu i życzliwe towarzystwo, które z całą pewnością znajdziemy w przyjaznej co-workingowej społeczności. O samodzielnym biurze pomyślimy, gdy nasza struktura organizacyjna zacznie się rozwijać, a liczba segregatorów z dokumentami przerośnie możliwości jednej szafki. Póki co, wystarczy nam skromny kąt mieszczący się w naszym ograniczonym budżecie. Dzięki temu będziemy mogły z większą skutecznością realizować nasze statutowe cele i spokojnie myśleć o wdrażaniu kolejnych projektów.

Podcast, czyli feminizowanie przez rozmawianie

900 zł

miesięcznie

39%

osiągnięto

548 zł

brakuje

∎ Nieustannie szukamy nowych technik i sposobów na upowszechnianie problematyki prokobiecej, dlatego chcemy zrealizować własny podcast z udziałem ekspertek i ekspertów, którzy opowiedzą naszym słuchaczom i słuchaczkom o feministycznym aspekcie swoich specjalizacji. Mając na uwadze setki (!) komentarzy, które pojawiają się pod naszymi postami, dobrze orientujemy się jakie tematy wywołują największe zainteresowanie i najgorętsze dyskusje. Dlatego z całą pewnością poruszymy te kwestie, które odbiły się najgłośniejszym echem w naszej grupie oraz na fanpejdżu Dziewuchy Dziewuchom. Pamiętacie wpisy na temat żeńskich odmian zawodów? Albo komentarze na temat androcentryzmu w projektowaniu przemysłowym? To naprawdę "pikuś" przy tym co mamy w planach :)
∎ Dynamiczna przestrzeń mediów społecznościowych nie zawsze daje możliwość gruntownego zapoznania się z tematem, dlatego każdy odcinek podcastu będzie uzupełnieniem lub rozwinięciem wątków, które regularnie przewijają się w naszych kanałach. W warunkach kameralnej rozmowy będziemy mogły wnikliwie przeanalizować wszystkie konteksty związane z poruszaną problematyką i wspólnie rozebrać je na czynniki pierwsze. Wierzymy, że to jedna z ważnych dróg zdobywania wiedzy i kształtowania własnego światopoglądu.
∎ Jeśli na wieść o "eksperckich" komentarzach myślicie o nudnym wykładzie - jesteście w błędzie. Naszymi gośćmi i gościniami będą osoby, które nie zawsze mają tytuły naukowe, ale zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia. Z ekscytacją myślimy o tym nowym wyzwaniu i nowej formie kontaktu z Wami, który da nam okazją do międzypokoleniowej integracji! Nowe medium zapewni naszym treściom nie tylko widoczność na piśmie, ale także słyszalność. Nie możemy się już doczekać!
∎ Na ten moment nie zbieramy funduszy na zakup własnego sprzętu do realizacji nagrań, bo nie chcemy niepotrzebnie zwiększać wydatków. Za to z całą pewnością konieczne będzie opłacenie studia (wraz z obsługą) oraz edycji, montażu i postprodukcji dźwięku.

Cyberaktywizm, czyli poruszanie przez informowanie

2 400 zł

miesięcznie

14%

osiągnięto

2 048 zł

brakuje

∎ Naszym głównym obszarem aktywności są media społecznościowe - aktualnie prowadzimy największą w polskim internecie rodzinę kanałów o tematyce feministycznej. Każdego dnia, za pomocą Facebooka i Instagrama, dostarczamy Wam porcję informacji związanych z sytuacją kobiet w Polsce i na świecie. Nieustannie monitorujemy media, aby być na bieżąco ze wszystkim, co dotyczy kobiet w tych niespokojnych czasach. Internet nigdy nie zasypia, więc zdarza się, że nie odchodzimy od komputerów przez kilkanaście godzin dziennie. To niezwykle ekscytująca, ale także pochłaniająca czas i siły praca, która w dużej mierze pozostaje niewidoczna dla innych.
∎ Bywa, że nasze posty mają kilka linijek tekstu, ale poprzedza je cierpliwy research, szczegółowa weryfikacja danych i wielogodzinne tłumaczenie obcojęzycznych materiałów. W związku z tym, że poruszamy wrażliwe społecznie kwestie, często konfrontujemy się z przejawami hejtu i agresji w sieci, które stanowią znaczne obciążenie psychiczne. Pomimo to, od trzech lat profesjonalizujemy nasze działania i wdrażamy dobre praktyki zarządzania. Chcemy się rozwijać, docierać do kolejnych osób i poruszać szerokie spektrum tematów.
∎ Zależy nam na powiększeniu zespołu redaktorek i moderatorek, bo praca w zgranej drużynie pozwala na szybkie reagowanie, lepszą weryfikację źródeł i kompleksową analizę materiałów. Chcemy też nawiązać stałą kooperację z tłumaczami/kami gotowymi dokonywać ekspresowych przekładów informacji z zagranicy - aby niusy ze świata mogły niezwłocznie trafiać do naszych użytkowniczek. Potrzebujemy również eksperckich analiz, dzięki którym teksty zachowają wysoką merytoryczną jakość. Mamy zamiar zaprosić do współpracy graficzki i ilustratorki, które wzbogacą nasze kanały o materiały wizualne. Wszystkim tym osobom chcemy zapłacić za wykonaną pracę. Wspierając ten cel pomagasz nam podnosić jakość naszego FB, strony i konta Instagram i zapewniasz ich dalsze funkcjonowanie. Przyczyniasz się także do reanimacji naszego Twittera.

Pomysły

Fundacja Dziewuchy Dziewuchom

Projekt: Feminizm bez ściemy - seria animacji

10 000 zł

0%

osiągnięto

9 958 zł

brakuje

∎ “Feminizm to radykalny pogląd, że kobiety są ludźmi” - napisała w 1986 r. Marie Shear, ale praktyka pokazuje, że ta definicja wciąż nie jest wystarczająco popularna. W życiu codziennym, w mediach i w polityce, nieustannie spotykamy się z fałszywym pojmowaniem feminizmu i wrogim stosunkiem do feministek. W niektórych środowiskach sceptycyzm wobec słowa “feminizm” jest oderwany od samej idei równouprawnienia i polega na odruchowym kopiowaniu stereotypu.
W innych, niechęć ma charakter programowy i jest wpisana w szereg krzywdzących przekonań na temat kobiet. Bez względu na to, jakie jest źródło antyfeministycznych postaw, internet dodaje im nowego przyspieszenia. Sieć, a w szczególności media społecznościowe, są miejscem, gdzie podobne idee mogą szerzyć się bez większej kontroli. W ten sposób stają się zapleczem nie tylko dla seksistowskich żartów, ale także faktycznej przemocy i politycznej indoktrynacji.
∎ Nasz pomysł to efekt trzyletnich obserwacji prowadzonych w mediach społecznościowych, które dały nam pogląd na skalę zjawiska. Seria animacji - a powstaną przynajmniej trzy - odpowie na krążące w polskiej sieci mity dotyczące feminizmu. Skonfrontujemy wyobrażenia z rzeczywistością, a pochopne wnioski z solidną argumentacją. Dobrze wiemy jak działa internetowa manipulacja i czym rządzi się propagandowy przekaz, dlatego zajmiemy się ich systematycznym demontażem. Mówią, że wielokrotnie powtarzane kłamstwo staje się prawdą. My natomiast wierzymy, że kłamstwo da się odcedzić od prawdy z odpowiednią dozą krytycznego myślenia i cierpliwości.
∎ Zależy nam na tym, aby efekt naszych działań miał ciekawą wizualną postać, bo atrakcyjna forma przekazu podnosi zainteresowanie treścią. Dlatego zdecydowałyśmy się na wykorzystanie animacji jako środka komunikacji - to będzie nasze kolejne spotkanie z tym medium, ale pierwsze w ramach działania Fundacji Dziewuchy Dziewuchom. Włożymy w nie wiedzę, doświadczenie i kreatywność, którą dobrze znacie już z naszego fanpejdża.
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Alexandra Trepka
Alexandra Trepka
Próg: 50 zł
Iga Paterewicz
Iga Paterewicz
Próg: 21 zł
Anonimowy patron
Próg: 7 zł
Sławomir Śliwka
Sławomir Śliwka
Próg: 21 zł
Anonimowy patron
Próg: 14 zł
Joanna Przystawska
Joanna Przystawska
Próg: 21 zł