Avatar użytkownika

Echa z Festung Breslau

7
patronów
65 
miesięcznie
6 030 
łącznie
7
patronów
65 zł 6 030 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Piątka! Dzięki, że jesteś! Wiele to dla mnie znaczy i pokazuje, że moja praca nie idzie na marne. W ramach podziękowania zaproszę Ci do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie będziesz miał dostęp do niepublikowanych wcześniej materiałów oraz możliwość pytania o c o tylko chcesz!
10 zł miesięcznie
W ramach podziękowania zaproszę Cię do zamkniętej grupy na facebooku, gdzie będziesz mógł zadawać pytania i być na bieżąco z tym co się dzieje w terenie podczas moich poszukiwawczych wypraw. Wspomnę również o Tobie na końcu publikowania dłuższych materiałów na fanpageu
15 zł miesięcznie
5-10-15! Dzięki wielkie! W ramach podziękowania zaproszę Cię do zamkniętej grupy na facebooku, gdzie będziesz mógł zadawać pytania i być na bieżąco z tym co się dzieje w terenie podczas moich poszukiwawczych wypraw. Wspomnę również o Tobie na końcu publikowania dłuższych materiałów na fanpageu, jak i wyślę Ci pocztówkę związaną z Festung Breslau!
50 zł miesięcznie
Droga do Zwycięstwa! Przywracasz pamięć o przeszłości! Każdy z patronów otrzyma kubek związany z Festung Breslau. Oczywiście wszystkie poprzednie bonusy także są wliczone!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Echa z Festung Breslau w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Projekt "Echa z Festung Breslau" to projekt poświęcony badaniom losów cywilnych mieszkańców oraz żołnierzy podczas walk o Festung Breslau w 1945 roku.

Ja, Jacek Cielecki jestem historykiem amatorem, który od kilku lat zajmuje się walkami na szeroko pojętym Śląsku, jak i tematyką Festung Breslau

O Autorze

Nazywam się Jacek Cielecki i badam od kilku lat losy żołnierzy na szeroko pojętym Śląsku w 1945 roku z naciskiem na Śląsk Opolski, ale od kilku lat również jestem mocno związany z tematyką Festung Breslau.

6 maja 1945 roku miasto skapitulowało. 75 lat temu poddała się Festung  Breslau (ARCHIWALNE ZDJĘCIA) | Gazeta Wrocławska

Jestem historykiem amatorem, rekonstruktorem, popularyzatorem wiedzy oraz eksploratorem. Jestem autorem dwóch książek "Nadzieja wdeptana w błoto", która opisuje losy estońskiej 20. Dywizji Grenadierów SS podczas walk w 1945 roku, a także oddaje na jej łamach głos świadkom tamtych dni. Opublikowałem również szereg artykułów związanych z epizodami II wojny światowej na Śląsku Opolskim i Dolnym Śląsku.

O projekcie „Echa z Festung Breslau”

Projekt ten jest poświęcony badaniom losów cywilnych mieszkańców oraz żołnierzy podczas walk o Festung Breslau w 1945 roku. Jest to temat jeszcze dość mocno niezbadany na polskim podwórku historycznym, a oficjalnej bibliografii dotyczącej tego tematu można znaleźć wiele przekłamań, niejasności i białych plam, powielanych przez lata.

W ramach grupy rekonstrukcyjnej GRH „Festung Breslau” w zeszłym roku narodził się pomysł stworzenia zespołu badawczego, który zbierze wszystkie dostępne dzienniki bojowe, materiały archiwalne, relacje i wspomnienia. Do tej pory zebraliśmy ponad 14 tysięcy stron materiałów pochodzenia niemieckiego, rosyjskiego i polskiego. Większość z obcojęzycznym materiałów nie została opublikowana do tej pory po polsku. Jesteśmy w trakcie opracowywania dzienników bojowych, jak innych materiałów do monografii walk o miasto, którą tworzymy wraz z profesorem Głowińskim z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Naszym dodatkowym celem jest zebranie środków i wsparcia na publikację wspomnień uczestników walk (zarówno strony niemieckiej i rosyjskiej) oraz cywilów. Dodatkowo w ramach projektu „Echa z Festung Breslau” zaczynam kręcić serię filmów paradokumentalnych o miejscach walk we Wrocławiu lub wymienionymi w historiach ze wspomnień. Aktualnie organizujemy panel dyskusyjny „Echa Festung Breslau”, który po raz pierwszy od długiego czasu zbiera wokół siebie historyków i pasjonatów związanych z tematyką Breslau, Festung Breslau i krótko powojennych losów polskiego Wrocławia.

Staramy publikować się ciekawostki i krótkie opracowania dotyczące konkretnych wydarzeń z okresu walk o miasto. Dodatkowo wychodzimy naprzeciw odbiorcom i staramy się badać wskazane przez nich wątki z opracowywanego przez nas tematu.

Zapraszamy wszystkich chętnych do śledzenia i wspierania nas!

Cele Autora

Wieści z frontu
  • 300 zł miesięcznie
  • 235 zł brakuje
21%
Taka kwota pozwoli skupić mi się na opracowywaniu relacji żołnierzy lub opisów walk na fanpage w cyklu "co dwa dni post" oraz dotrzeć do jeszcze większej liczby zainteresowanych na Facebooku.

Wynika to z tego, że poszukiwanie i opracowywanie materiałów jest niezwykle czasochłonne, a czas nie jest z gumy. Dążę również do tego, żeby wszystkie materiały były okraszone profesjonalnymi grafikami.
Blog i wszystko z nim związane
  • 500 zł miesięcznie
  • 435 zł brakuje
13%
500 zł - dużo i nie dużo - kwota ta będzie przeznaczona na powstanie i rozwój bloga dotyczącego Festung Breslau, gdzie czytelnik będzie mógł znaleźć wiele ciekawych treści przygotowanych w profesjonalny sposób, takich jak:
- wspomnienia,
- opisy walk ,
- kalendarium wydarzeń,
- zdjęcia,
- wywiady z ciekawymi osobami
Kanał "Echa z Festung Breslau" na YouTube
  • 1 000 zł miesięcznie
  • 935 zł brakuje
6%
Kwota może robi wrażenie, ale jeśli weźmie się pod uwagę koszty związane ze statywem, kamerą, mikrofonem, paliwem i wieloma innymi rzeczami, które są niezbędne do tworzenia filmów, jest to kwota tak naprawdę niewielka.

Na kanale będę prezentował filmy opowiadające historię miejsc poruszanych we wspomnieniach, raportach bojowych itd., jak i publikował podcasty na wybrane przez fanów tematy.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Echa z Festung Breslau już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Kaja Makuch
Kaja Makuch
10 zł
Anonimowy patron
10 zł
Maciek Morawski
Maciek Morawski
5 zł
Klara Sakiewicz
Klara Sakiewicz
10 zł
Michał Sobczak
Michał Sobczak
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.