FRONTSTORY

W Patronite od 17.04.2023

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1128

Liczba Patronów: 903

Zostań Patronem
Kup na prezent
17 patronów
370 miesięcznie
610 łącznie
Patrzymy władzy na ręce, pokazujemy mechanizmy dezinformacji, odsłaniamy kulisy, piszemy o korupcji i przestępczości. Dane łączymy w słowa. I wierzymy, że dziennikarstwo śledcze to dobro publiczne.

O Autorze

Nagłaśniamy tematy społecznie ważne. Informujemy o braku transparentności i nadużyciach na styku polityki i biznesu. Tworzymy pierwszy w Polsce w pełni śledczy, niezależny newsroom. Pracują w nim dziennikarze i dziennikarki, dla których rzetelność i wiarygodność są ważniejsze od pogoni za newsem.

Naszym wydawcą jest Fundacja Reporterów, pierwsza non-profit organizacja dziennikarstwa śledczego w Polsce. Fundacja Reporterów nie jest przedsięwzięciem biznesowym, nie jest instytucją publiczną, nie przynosi zysków, nie dostaje wpłat z 1,5%. Nie dostaje też państwowych dotacji. Utrzymuje się z grantów, które zdobywa w międzynarodowych konkursach.

Niezależnego dziennikarstwa nie da się jednak rozwijać bez wsparcia ze strony Czytelników i Czytelniczek. Dlatego dołączamy do społeczności Patronite.

Dlaczego to robimy?

Bo uwiera nas dezinformacja, populizm, polaryzacja społeczna, spadająca jakość dziennikarstwa. To krytyczny czas, w którym wszyscy mamy ograniczony dostęp do wiarygodnej informacji. Inwestujemy w rzetelne dziennikarstwo, bo troszczymy się o prawo do przejrzystego życia publicznego.

Naszą misją jest: 

 • publikowanie tekstów ważnych dla opinii publicznej
 • opisywanie wydarzeń bez podsycania emocji
 • odzyskanie zaufania społecznego dla zawodu dziennikarza
 • promowanie wiarygodnego i jakościowego dziennikarstwa

Tylko w tym roku opublikowaliśmy śledztwa, opisujące tajne dokumenty z Kremla dot. aneksji Białorusi, zdemaskowaliśmy aferę z ukrywaniem w Polsce polskich księży ukaranych w Danii za molestowanie, pokazaliśmy jak ludzie związani z władzą korzystają z publicznych pieniędzy, przeanalizowaliśmy sieć biznesowych powiązań Jerzego Zięby. Na FRONTSTORY publikujemy także tłumaczenia śledztw zagranicznych m.in. Bellingcata i OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project). Teksty na FRONTSTORY nie mają paywalla. Są dostępne w całości i za darmo.

Dziś już nie tylko piszemy, ale dzielimy się kulisami pracy. W 2023 r. uruchomiliśmy podcast Frontstory, w którym co czwartek Konrad Szczygieł i Mariusz Sepioło omawiają największe afery ostatnich dekad wraz ze śledczymi, którzy zdradzają nam kulisy swojej pracy. Nie zatrzymujemy się w studiu - ruszamy w Polskę i sprawdzamy, jak potoczyły się losy ludzi związanych z tymi aferami. W kolejnych odcinkach pokażemy także kulisy naszych śledztw.

Jakościowe dziennikarstwo wymaga czasu – zgłębiamy tematy po to, żeby dotrzeć do sedna. Weryfikując informacje korzystamy z nowoczesnych technik i narzędzi dziennikarstwa śledczego (OSINT). Połączenie technologii i tradycyjnego dziennikarstwa to nasz sposób na dezinformację, propagandę i clickbaity.

Nasze historie nie kończą się na polskiej granicy. Żeby je opowiedzieć pracujemy w międzynarodowych zespołach śledczych. Uważamy, że dziennikarstwo to gra zespołowa. Jesteśmy polskim partnerem Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Współtworzymy też VSquare.org, gdzie publikujemy śledztwa z Europy Centralnej. U nas przeczytacie o rosyjskich operacjach wpływu, chińskich inwestycjach w regionie, związkach organizacji ultrakonserwatywnych, mechanizmach zorganizowanej dezinformacji, działalności farm trolli i kulisach lobbingu.

Nasi autorzy i autorki zdobywają najważniejsze polskie nagrody. Nasze śledztwa cytują media polskie i zagraniczne - m.in. „The Guardian”, „Washington Post”, CNN i Buzzfeed.

Chcemy robić dalej to, co umiemy najlepiej.

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Karolina Korwin Piotrowska
Karolina Korwin Piotrowska
Próg: 25 zł
Anonimowy patron
Próg: 15 zł
Anonimowy patron
Próg: 25 zł
Anonimowy patron
Próg: 15 zł
Anonimowy patron
Próg: 25 zł