Marta Węgrzyn

W Patronite od 15.12.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 599

Liczba Patronów: 613

Zostań Patronem
22 patronów
610 miesięcznie
5 300 łącznie
Od 8 lat zajmuję się czynną pomocą dzikim zwierzętom w województwie opolskiem, rocznie wypuszczam na wolność setki uratowanych dzikich ptaków i ssaków. 29 września 2020 roku utworzyłam pierwszą w województwie opolskim organizację w 100% zajmującą się ochroną i ratowaniem dzikich zwierząt.

O Autorze

Prezesem Fundacji i opiekunem dzikich zwierząt jest tech. wet. Marta Węgrzyn, która od 8 lat pomaga dzikim zwierzętom. 

Dawniej pracowała w przychodni weterynaryjnej w Nysie, gdzie stale była gotowa by udzielać pomocy dzikim zwierzętom. 

W 2017 roku przyjęła 176 dzikich pacjentów. 

W 2018 roku 308 dzikich pacjentów. 

W 2019 roku 452 dzikich pacjentów. 

Rok 2020 przyniósł ogromne zmiany, zakończył się etap pracy w Nysie, a powstały fundamenty wielkiego marzenia. Utworzona została Fundacja Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi", które przyszłościowo będzie bazą specjalistycznego ośrodka leczenia dzikich zwierząt w województwie opolskim. 

Ogromny projekt, ogromne przedsięwzięcie.

Wszystko w trosce o dzikość, wszystko po to, by polepszyć los dzikich zwierząt w województwie opolskim. 

Fundacja kieruje się dwoma złotymi zasadami:

- Nie kategoryzujemy zwierząt wg gatunku, wieku.

- Zwierzę dzikie ma pozostać dzikie, a najcenniejsza jest dla niego wolność.

W ciągu ostatnich dwóch lat dzięki współpracom z ornitologami, niektórzy dzicy pacjenci przed powrotem na wolność otrzymywali nadajniki GPS. Dokładnie mogliśmy śledzić ich losy, wędrówki itd. Odczyty z nadajników utwierdziły nas w tym, że praca wykonywana jest na najwyższym poziomie,  a wypuszczone zwierzęta doskonale radzą sobię na wolności. 

Nadajniki GPS otrzymały:

- 2 bieliki 

- 3 bociany białe

- 5 myszołowów zwyczajnych

- 1 czapla siwa

- 1 krogulec

System wypuszczania dzikich zwierząt w przyszłym ośrodku będzie opierał się na adaptacji do środowiska naturalnego. Zwierzęta nie będą wywożone w zupełnie nowe miejsca i pozostawiane same sobie. Stopniowo będe uczyły się pełnej samodzielności. 

Tym systemem w 2020 roku Fundacja wypuściła po leczeniu 3 wiewiórki i 2 sroki, zwierzęta stale pojawiały sie na terenie działki korzystając z pozostawionych posiłków, z czasem zaczęły się oddalać na coraz większe odległości.

Aktualnie dzikie są już "na swoim", a do dyspozycji mają cały świat. 

Ostatnie 2 lata pokazały również jak dużym problemem są gatunki inwazyjne/obce na terenie województwa opolskiego. Najwięcej na leczenie trafiało jenotów, które po powrocie do zdrowia były odrobaczane, szczepione, kastrowane, a następnie oddawane do azyli i/lub w ręce osób prywatnych z pozwoleniem (głównie na terenie Niemiec).

W planach przyszłego ośrodka jest również budowa azylu specjalnie dla nich. Gdzie będą czuły się bezpiecznie. 

Fundacja zajmuje się również edukacją (głównie młodzieży), wraz z prezesem na zajęcia jeździ minimum jeden ptak drapieżny hodowlany (ptaki pochodza z legalnych hodowli). 

Patronite został założony by wspomóc finansowo całe przedsięwzięcie oraz by nieprzerwanie ratować życie dzikim zwierzętom i oddawać im to co najcenniejsze- wolność. 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika