Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja KEDYW w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kupony
W 2016 roku na mocy aktu fundacyjnego powołana została Fundacja KEDYW. Zasadniczym celem powołania do życia fundacji była potrzeba uratowania przed dalszą degradacją przedwojennej kamienicy zwanej "Kinem Skoczka" w Stalowej Woli-Rozwadowie. W tym historycznym obiekcie przed II wojną światową funkcjonowała sala teatralna oraz kino, a następnie w czasie niemieckiej okupacji II wojny światowej, ulokowana została na strychu tajna baza Kedywu Obwodu Nisko-Stalowa Wola Armii Krajowej. Ta elitarna komórka pionu sabotażowo-dywersyjnego Armii Krajowej nosiła kryptonim "Górka", co po wojnie także stało się jedną z nazw używanych przez mieszkańców na kamienicę dawnego kina.
Drugim zasadniczym wówczas celem powołania fundacji było utworzenie w tym historycznym obiekcie pierwszego w Polsce Muzeum Kedywu, ze stałą ekspozycją w oryginalnym pomieszczeniu Kedywu, które w budynku ocalało wojnę oraz okres PRL-u i które jest dziś jedynym takim pozostałym po AK w całej Polsce.
Po części pierwsze zamierzone cele Fundacji zostały już zrealizowane. Dzięki staraniom Fundacji od dnia 8 maja 2017 roku Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli-Rozwadowie znajduje się na liście placówek muzealnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i posiada status muzeum "w organizacji". Oficjalny proces tworzenia i działalności Muzeum został więc rozpoczęty. Kolejnym etapem było znalezienie środków do wyremontowania historycznej siedziby, jednak przez kilka lat starań Fundacja nie zdołała samodzielnie znaleść środków i przeprowadzić wymagane remonty.
W 2019 roku Zarząd Fundacji uznał, że jedynym i najlepszym rozwiązaniem będzie gdy historyczny obiekt wróci na własność społeczeństwa, czyli miasta i być może w ten sposób znajdzie się szybciej rozwiązanie aby przeprowadzić remont i otworzyć Muzeum. Tego samego roku zwróciliśmy się do Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego ww. sprawie i zaproponowaliśmy odkupienie kamienicy, którą zakupił za prywatne środki Fundator. Wkrótce jednak wybuchła pandemia i sprawy musiały zaczekać. Końcem 2021 roku udało się powrócić do tematu i wówczas Pan Prezydent uznał sprawę zakupienia obiektu na własność Miasta za ważną inicjatywę i postanowił szukać rozwiązania by miasto mogło odkupić obiekt.
W 2022 roku sprawę udało się sfinalizować, a obiekt przeszedł pod zarząd samorządu i Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, które podjęło się misji wyremontowania historycznej siedziby Kedywu i prowadzenia Muzeum Kedywu.
Obecnie Muzeum Regionalne poszukuje funduszy na przeprowadzenie ww. remontów, a Muzeum funkcjonuje jedynie wirtualnie w internecie pod adresem kedyw.pl gdzie kilka razy w tygodniu publikowane są informacje, artykuły przy współpracy Fundacji KEDYW.
Ponadto, powołanie Fundacji KEDYW miało trzecią zasadniczą misję tj. zadbanie o etos Armii Krajowej w Stalowej Woli. W tym celu ustalone zostały następujące cele statutowe, które od pierwszego dnia sukcesywnie wypełniamy i prowadzimy:
Co robimy na co dzień
Fundacja KEDYW od 2016 roku kilka razy w roku organizuje uroczystości upamiętniające żołnierzy i wydarzenia związane z konspiracją i z Armią Krajową.
Od 2016 roku zbieramy darowizny, które przekazywane są na remonty i działalność przyszłego Muzeum Kedywu. Ponadto skupujemy książki, dokumenty oraz eksponaty, które gromadzone są do zbiorów Muzeum Kedywu.
Na realizację tych celów i zadań przeznaczamy środki własne oraz darowizny otrzymane od ludzi dobrej woli i osób którzy uznają jak my, że warto budować to wspólne dziedzictwo.
Aby jednak to wszystko mogło się realizować potrzebujemy ciągłego wsparcia. Jeśli chcą Państwo wesprzeć naszą działalność będziemy Wam serdecznie wdzięczni.
Zarząd Fundacji KEDYW stanowią:
Marek Wróblewski - prezes zarządu
Pasjonat historii konspiracji i badacz stalowowolskiej AK oraz kolekcjoner militariów wojsk alianckich. Publicysta portalu kedyw.pl, fundacjakedyw.pl, terazhistoria.pl.
Mariusz Szeferski - wiceprezes
Żołnierz Wojska Polskiego, rekonstruktor, kolekcjoner militariów.
Fundacja KEDYW nieustannie poszukuje eksponatów do zbiorów muzeum. Jeśli posiadasz dokumenty, fotografie, militaria lub inne rzeczy związane z żołnierzami Armii Krajowej i chciałbyś je podarować do przyszłych zbiorów, to prosimy o kontakt pod nr tel. 722-333-960 lub mailowo: kontakt@fundacjakedyw.pl
Jeśli możesz prosimy wesprzyj nas! Pomóż nam uratować unikatową historię Armii Krajowej, a przy okazji skorzystasz sam, gdyż dostarczymy ci wiedzę o tej historii poprzez publikowane przez nas artykuły i filmy.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.
Promowani autorzy
Pomoc