Avatar użytkownika

Fundacja KEDYW

0
patronów
0 
miesięcznie
450 
łącznie
0
patronów
0 zł 450 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Wspierając nasza działalność sumą 5 zł. miesięcznie umożliwiasz nam dalsze działanie, tj. prowadzenie biura i opłacenie różnych opłat, które wynikają z prowadzenia Fundacji i zadań statutowych. Dodatkowo wesprzesz prowadzenie działań badawczo-naukowych, które dokumentujemy do zbiorów przyszłego Muzeum Kedywu i do publikacji. Każdy wspierający naszą działalność zamieszczany jest na stronie darczyńców na pod adresem https://fundacjakedyw.pl

Dziękujemy za wsparcie!
10 zł miesięcznie
Wspierając nasza działalność sumą 10 zł. miesięcznie umożliwiasz nam dalsze działanie, tj. prowadzenie biura i opłacenie różnych opłat, które wynikają z prowadzenia Fundacji i zadań statutowych. Dodatkowo wesprzesz prowadzenie działań badawczo-naukowych, które dokumentujemy do zbiorów przyszłego Muzeum Kedywu i do publikacji. Każdy wspierający naszą działalność zamieszczany jest na stronie darczyńców na pod adresem https://fundacjakedyw.pl

Dziękujemy za wsparcie!
15 zł miesięcznie
Wspierając nasza działalność sumą 15 zł. miesięcznie umożliwiasz nam dalsze działanie, tj. prowadzenie biura i opłacenie różnych opłat, które wynikają z prowadzenia Fundacji i zadań statutowych. Dodatkowo wesprzesz prowadzenie działań badawczo-naukowych, które dokumentujemy do zbiorów przyszłego Muzeum Kedywu i do publikacji. Każdy wspierający naszą działalność zamieszczany jest na stronie darczyńców na pod adresem https://fundacjakedyw.pl

Dziękujemy za wsparcie!
20 zł miesięcznie
Wspierając nasza działalność sumą 20 zł. miesięcznie umożliwiasz nam dalsze działanie, tj. prowadzenie biura i opłacenie różnych opłat, które wynikają z prowadzenia Fundacji i zadań statutowych. Dodatkowo wesprzesz prowadzenie działań badawczo-naukowych, które dokumentujemy do zbiorów przyszłego Muzeum Kedywu i do publikacji. Każdy wspierający naszą działalność zamieszczany jest na stronie darczyńców na pod adresem https://fundacjakedyw.pl

Dziękujemy za wsparcie!
30 zł miesięcznie
Wspierając nasza działalność sumą 30 zł. miesięcznie umożliwiasz nam dalsze działanie, tj. prowadzenie biura i opłacenie różnych opłat, które wynikają z prowadzenia Fundacji i zadań statutowych. Dodatkowo wesprzesz prowadzenie działań badawczo-naukowych, które dokumentujemy do zbiorów przyszłego Muzeum Kedywu i do publikacji. Każdy wspierający naszą działalność zamieszczany jest na stronie darczyńców na pod adresem https://fundacjakedyw.pl

Dziękujemy za wsparcie!
50 zł miesięcznie
Wspierając nasza działalność sumą 50 zł. miesięcznie umożliwiasz nam dalsze działanie, tj. prowadzenie biura i opłacenie różnych opłat, które wynikają z prowadzenia Fundacji i zadań statutowych. Dodatkowo wesprzesz prowadzenie działań badawczo-naukowych, które dokumentujemy do zbiorów przyszłego Muzeum Kedywu i do publikacji. Każdy wspierający naszą działalność zamieszczany jest na stronie darczyńców na pod adresem https://fundacjakedyw.pl

Dziękujemy za wsparcie!
100 zł miesięcznie
Wspierając nasza działalność sumą 100 zł. miesięcznie umożliwiasz nam dalsze działanie, tj. prowadzenie biura i opłacenie różnych opłat, które wynikają z prowadzenia Fundacji i zadań statutowych. Dodatkowo wesprzesz prowadzenie działań badawczo-naukowych, które dokumentujemy do zbiorów przyszłego Muzeum Kedywu i do publikacji. Każdy wspierający naszą działalność zamieszczany jest na stronie darczyńców na pod adresem https://fundacjakedyw.pl

Dziękujemy za wsparcie!
500 zł miesięcznie
Wspierając nasza działalność sumą 500 zł. miesięcznie umożliwiasz nam dalsze działanie, tj. prowadzenie biura i opłacenie różnych opłat, które wynikają z prowadzenia Fundacji i zadań statutowych. Dodatkowo wesprzesz prowadzenie działań badawczo-naukowych, które dokumentujemy do zbiorów przyszłego Muzeum Kedywu i do publikacji. Każdy wspierający naszą działalność zamieszczany jest na stronie darczyńców na pod adresem https://fundacjakedyw.pl

Dziękujemy za wsparcie!
1000 zł miesięcznie
Wspierając nasza działalność sumą 1000 zł. miesięcznie umożliwiasz nam dalsze działanie, tj. prowadzenie biura i opłacenie różnych opłat, które wynikają z prowadzenia Fundacji i zadań statutowych. Dodatkowo wesprzesz prowadzenie działań badawczo-naukowych, które dokumentujemy do zbiorów przyszłego Muzeum Kedywu i do publikacji. Każdy wspierający naszą działalność zamieszczany jest na stronie darczyńców na pod adresem https://fundacjakedyw.pl

Dziękujemy za wsparcie!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja KEDYW w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Badamy i dokumentujemy historię konspiracji oraz wydarzenia II wojny światowej poprzez publikację materiałów. Upamiętniamy żołnierzy i wydarzenia związane z konspiracją i Armią Krajową w Stalowej Woli. Wspieramy także merytorycznie powstające Muzeum Kedywu w Stalowej Woli. Wesprzyj nas!

 

W 2016 roku na mocy aktu fundacyjnego powołana została Fundacja KEDYW. Zasadniczym celem powołania do życia fundacji była potrzeba uratowania przed dalszą degradacją przedwojennej kamienicy zwanej "Kinem Skoczka" w Stalowej Woli-Rozwadowie. W tym historycznym obiekcie przed II wojną światową funkcjonowała sala teatralna oraz kino, a następnie w czasie niemieckiej okupacji II wojny światowej, ulokowana została na strychu tajna baza Kedywu Obwodu Nisko-Stalowa Wola Armii Krajowej. Ta elitarna komórka pionu sabotażowo-dywersyjnego Armii Krajowej nosiła kryptonim "Górka", co po wojnie także stało się jedną z nazw używanych przez mieszkańców na kamienicę dawnego kina.

Drugim zasadniczym wówczas celem powołania fundacji było utworzenie w tym historycznym obiekcie pierwszego w Polsce Muzeum Kedywu, ze stałą ekspozycją w oryginalnym pomieszczeniu Kedywu, które w budynku ocalało wojnę oraz okres PRL-u i które jest dziś jedynym takim pozostałym po AK w całej Polsce.

Po części pierwsze zamierzone cele Fundacji zostały już zrealizowane. Dzięki staraniom Fundacji od dnia 8 maja 2017 roku Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli-Rozwadowie znajduje się na liście placówek muzealnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i posiada status muzeum "w organizacji". Oficjalny proces tworzenia i działalności Muzeum został więc rozpoczęty. Kolejnym etapem było znalezienie środków do wyremontowania historycznej siedziby, jednak przez kilka lat starań Fundacja nie zdołała samodzielnie znaleść środków i przeprowadzić wymagane remonty.

W 2019 roku Zarząd Fundacji uznał, że jedynym i najlepszym rozwiązaniem będzie gdy historyczny obiekt wróci na własność społeczeństwa, czyli miasta i być może w ten sposób znajdzie się szybciej rozwiązanie aby przeprowadzić remont i otworzyć Muzeum. Tego samego roku zwróciliśmy się do Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego ww. sprawie i zaproponowaliśmy odkupienie kamienicy, którą zakupił za prywatne środki Fundator. Wkrótce jednak wybuchła pandemia i sprawy musiały zaczekać. Końcem 2021 roku udało się powrócić do tematu i wówczas Pan Prezydent uznał sprawę zakupienia obiektu na własność Miasta za ważną inicjatywę i postanowił szukać rozwiązania by miasto mogło odkupić obiekt. 

W 2022 roku sprawę udało się sfinalizować, a obiekt przeszedł pod zarząd samorządu i Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, które podjęło się misji wyremontowania historycznej siedziby Kedywu i prowadzenia Muzeum Kedywu.

Obecnie Muzeum Regionalne poszukuje funduszy na przeprowadzenie ww. remontów, a Muzeum funkcjonuje jedynie wirtualnie w internecie pod adresem kedyw.pl gdzie kilka razy w tygodniu publikowane są informacje, artykuły przy współpracy Fundacji KEDYW.

Ponadto, powołanie Fundacji KEDYW miało trzecią zasadniczą misję tj. zadbanie o etos Armii Krajowej w Stalowej Woli. W tym celu ustalone zostały następujące cele statutowe, które od pierwszego dnia sukcesywnie wypełniamy i prowadzimy:

  • Aktywna ochrona dziedzictwa Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola oraz pamięć o żołnierzach i wydarzeniach z nią związanych.
  • Aktywna ochrona dziedzictwa AK, NOW, WiN, NZW, NSZ, Szarych Szeregów i wszystkich organizacji konspiracyjnych oraz pamięć o żołnierzach i wydarzeniach z nią związanych na terenie Stalowej Woli.
  • Aktywna ochrona i pamięć o Historycznym "Kinie Skoczka" oraz "Górce" oryginalnej siedzibie Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola poprzez wspieranie działań Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, zarządcy Muzeum Kedywu.
  • Prowadzenie działalności naukowo-badawczej o Kierownictwie Dywersji, Armii Krajowej i konspiracji z lat 1939-1989.
  • Prowadzenie działań mających na celu odkrycie, rozpoznanie, udokumentowanie i zabezpieczenie zabytków archeologicznych Armii Krajowej.
  • Prowadzenie działalności edukacyjnej poprzez upowszechnianie i popularyzowanie wiedzy na temat Armii Krajowej i walk partyzanckich w II Wojnie Światowej na terenie obwodu Nisko-Stalowa Wola AK.
  • Integracja środowisk pasjonatów historii i militariów II Wojny Światowej.
  • Wychowywanie młodego pokolenia Polaków w duchu patriotyzmu i w poszanowaniu tradycji Narodu Polskiego.

Co robimy na co dzień

Fundacja KEDYW od 2016 roku kilka razy w roku organizuje uroczystości upamiętniające żołnierzy i wydarzenia związane z konspiracją i z Armią Krajową. 

Od 2016 roku zbieramy darowizny, które przekazywane są na remonty i działalność przyszłego Muzeum Kedywu. Ponadto skupujemy książki, dokumenty oraz eksponaty, które gromadzone są do zbiorów Muzeum Kedywu. 

Na realizację tych celów i zadań przeznaczamy środki własne oraz darowizny otrzymane od ludzi dobrej woli i osób którzy uznają jak my, że warto budować to wspólne dziedzictwo. 

Aby jednak to wszystko mogło się realizować potrzebujemy ciągłego wsparcia. Jeśli chcą Państwo wesprzeć naszą działalność będziemy Wam serdecznie wdzięczni.

  • Nr. konta bankowego w SANBank: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001

Zarząd Fundacji KEDYW stanowią: 

Marek Wróblewski - prezes zarządu
Pasjonat historii konspiracji i badacz stalowowolskiej AK oraz kolekcjoner militariów wojsk alianckich. Publicysta portalu kedyw.pl, fundacjakedyw.pl, terazhistoria.pl.

Mariusz Szeferski - wiceprezes
Żołnierz Wojska Polskiego, rekonstruktor, kolekcjoner militariów.

Fundacja KEDYW nieustannie poszukuje eksponatów do zbiorów muzeum. Jeśli posiadasz dokumenty, fotografie, militaria lub inne rzeczy związane z żołnierzami Armii Krajowej i chciałbyś je podarować do przyszłych zbiorów, to prosimy o kontakt pod nr tel. 722-333-960 lub mailowo: kontakt@fundacjakedyw.pl


 

Jeśli możesz prosimy wesprzyj nas! Pomóż nam uratować unikatową historię Armii Krajowej, a przy okazji skorzystasz sam, gdyż dostarczymy  ci wiedzę o tej historii poprzez publikowane przez nas artykuły i filmy.


 

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja KEDYW już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Witold Adamski
Witold Adamski
20 zł
Anonimowy patron
5 zł
Adwokat Dominika Wojdyła
Adwokat Dominika Wojdyła
10 zł
Anonimowy patron
15 zł
Anonimowy patron
5 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.