Avatar użytkownika

Fundacja im. Janusza Kurtyki

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Zasadniczym celem Fundacji jest promocja polskiej
historii i historiografii w Polsce oraz poza granicami kraju. Fundacja zamierza również stworzyć placówkę biblioteczną oraz edukacyjną.
Utworzenie biblioteki historii najnowszej i średniowiecznej umożliwi bogaty księgozbiór przekazany przez Rodzinę Patrona.

Szanowni Państwo!

Dziękujemy za poświęcenie czasu i zapoznanie się z profilem naszej działalności. Fundacja rozpoczęła działalność w roku 2016. Jesteśmy w chwili obecnej w bardzo ważnym punkcie rozwoju naszej działalności, jakim jest rozbudowa zespołu oraz profesjonalizacja działalności. Jesteśmy przekonani, że czas przeznaczony na zapoznanie się z naszą aktywnością, dotychczasowymi sukcesami i planami na przyszłość nie będzie dla Państwa stracony!

 

Jako zarząd Fundacji, której pracami mamy przywilej kierować, chcemy poprosić Państwa o wsparcie. W Fundacji im. Janusza Kurtyki darzymy naszych darczyńców szczególnym szacunkiem. Wiemy, że bez Was nasza działalność nie była by możliwa, a nasze projekty nigdy nie doczekałyby się realizacji.

 

Prosimy o potraktowanie wsparcia finansowego naszej działalności jak inwestycji - w polską naukę i promocję polskiej historii.  Dzięki  portalowi patronite.pl chcemy zaprosić Państwa do bliższej współpracy i stania się aktywną częścią naszego zespołu współkształtującą przyszłe sukcesy Fundacji. Jesteśmy przekonani, że wspólnie uda nam się osiągnąć wiele dobrego!

 

 

Paweł Kurtyka - Prezes Zarządu

Damian Bębnowski - Wiceprezes Zarządu

Rafał Adamczewski - Wiceprezes Zarządu

 

Kim jesteśmy?

Zasadniczym celem Fundacji im. Janusza Kurtyki jest promocja polskiej historii i historiografii w Polsce oraz poza granicami kraju. Fundacja zamierza również stworzyć placówkę biblioteczną oraz edukacyjną. Utworzenie biblioteki historii najnowszej i średniowiecznej umożliwi bogaty księgozbiór przekazany przez Rodzinę Patrona. Biblioteka ma stanowić punkt wyjścia do zorganizowania Instytutu im. Janusza Kurtyki, gdzie zorganizowane będzie podyplomowe studium z zakresu polityki historycznej, realizowane będą wykłady otwarte, szkolenia, panele dyskusyjne oraz konferencje naukowe.

 

Nasze projekty

Większość działań prowadzonych przez Fundację ma charakter projektowy. Poniżej prezentujemy te wybrane, stanowiące główną, choć nie jedyną część naszej aktywności. To właśnie te działania pochłaniają największą ilość środków i to właśnie o inwestycję w nie chcemy prosić.

Nagroda im. Janusza Kurtyki

Strona Projektu: http://fundacjakurtyki.pl/dzialalnosc-fundacji/9-projekty/6-nagroda-im-janusza-kurtyki

 

Co możemy zrobić dzięki Twojemu wsparciu: Państwa wsparcie zostanie przeznaczone na działania promujące wydaną i przetłumaczoną publikację poza granicami Polski.

Partnerzy projektu: Fundacja dla Rzeczypospolitej, Studenci dla Rzeczypospolitej

 

Jednym z kluczowych autorskich projektów Fundacji jest Konkurs o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Temat edycji w 2017 r. brzmi: Przestrzeń między dwoma totalitaryzmami – dramat społeczeństwa i państwa polskiego w XX w. Do 10 lutego 2017 r. można zgłaszać propozycje książek.

Konkurs polega na wyłonieniu pracy naukowej z zakresu nauk humanistycznych, społecznych lub prawnych, której problematyka koresponduje z tematyką tegorocznej edycji. Formą Nagrody jest przetłumaczenie wyróżnionej książki na język angielski oraz wydanie jej w Stanach Zjednoczonych. laureat konkursu znany będzie do 30 czerwca 2017 roku. Po tym terminie nastąpi druk oraz promocja zwycięskiej publikacji. Zwieńczeniem Konkursu będzie uroczysta gala w grudniu 2017 roku

Idea Konkursu jest ściśle związana z misją Fundacji im. Janusza Kurtyki i obejmuje:
•  upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy dotyczącej historii i dziedzictwa Rzeczypospolitej;
•   promowanie rodzimych osiągnięć badawczych w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i prawnych;
•   nagradzanie prac naukowych charakteryzujących się wysokim poziomem merytorycznym i warsztatowym;
•   wspieranie i współkształtowanie polskiej polityki historycznej w kraju i za granicą.

Adresatami Nagrody są polscy badacze dyscyplin humanistycznych, społecznych i prawnych, którzy są autorami prac naukowych nawiązujących do idei Konkursu oraz tematyki edycji w 2017 r. Propozycję książki do udziału w Konkursie może zgłosić każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody autora pracy. Zgłoszenie opracowania może zostać przesłane za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej.

 


Procedura konkursowa wraz z harmonogramem przedstawia się w sposób następujący:
1. Przyjmowanie zgłoszeń, początek procedury kwalifikacyjnej (do 10 lutego 2017 r.).
2. Powołanie Komisji Recenzentów i Zespołu Konkursowego na wniosek Przewodniczącego Rady Programowej Fundacji im. Janusza Kurtyki (do 31.01.2017 r.).
3. Procedura kwalifikacyjna: opracowanie listy zgłoszeniowej przez Zespół Konkursowy oraz selekcja 10 publikacji w celu rekomendacji do udziału w procedurze konkursowej dla Rady Programowej (11-15 lutego 2017 r.).
4. Zebranie Rady Programowej, zatwierdzenie 10 publikacji do udziału w procedurze konkursowej (15 lutego 2017 r.).
5. Skierowanie 10 publikacji do Komisji Recenzentów oraz recenzja naukowa prac (1 marca – 31 maja 2017 r.).
6. Zebranie Rady Programowej, wyłonienie Laureata (do 30 czerwca 2017 r.).
7. Tłumaczenie, korekta, skład i druk nagrodzonej pracy (1 lipca – 15 listopada 2017 r.).
8. Gala Konkursowa (do 17 grudnia 2017 r.).

9. Promocja poza granicami RP


Biblioteka historii najnowszej i staropolskiej// Klaster pozarządowy dla RP

Co możemy zrobić dzięki Twojemu wsparciu: wynajęcie siedziby, stworzenie etatu dla stałego pracownika, zakupy książek

Partnerzy projektu: Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa

 

Projekt Fundacji im. Janusza Kurtyki pt. ,,Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej. Nowe miejsce debaty o Polsce na mapie Warszawy" będzie realizowany w ramach działalności statutowej Fundacji, razem z dwiema innymi organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Fundacją dla Rzeczypospolitej. Projekt polega na pozyskaniu odpowiedniej siedziby dla wyżej wymienionych podmiotów, utrzymaniu jej przez okres 3 lat (etap 1 dla 2017 - 2019 roku) a także uprofesjonalnieniu ich działań. Będzie łączył się z szeregiem nowych inicjatyw, wśród których najważniejsza będzie Biblioteka.

 

Funkcjonowanie Biblioteki będzie obejmować dwa zasadnicze wymiary.

 

I. Pierwszy z nich – podstawowy – polegałby na wypełnianiu zadań charakterystycznych dla tego typu placówek. Opierać się on będzie na gromadzeniu, opracowywaniu, przechowywaniu, konserwacji, udostępnianiu oraz uzupełnianiu księgozbioru.

II. Drugi wymiar pracy Biblioteki, zwany dodatkowym, miałby na celu trwałe wpisanie się w naukowo-kulturalną mapę Warszawy (a w dalszej perspektywie – kraju) poprzez organizowanie projektów, wydarzeń i przedsięwzięć o charakterze naukowym, edukacyjnym, popularyzatorskim, kulturalnym. Na tym tle placówka nawiąże współpracę z odpowiednimi instytucjami w kraju i za granicą.

 

           Cele Biblioteki:

Do głównych celów Biblioteki im. Janusza Kurtyki należy zaliczyć:

  • stworzenie unikatowego księgozbioru obejmującego cenne publikacje m.in. z zakresu historii średniowiecznej, najnowszej oraz problematyki polityki historycznej;
  • udostępnienie kolekcji szerokiemu gronu odbiorców, zarówno naukowcom, jak i miłośnikom historii;

 

           Funkcjonowanie

W Bibliotece wyodrębnione zostaną trzy pomieszczenia. Dwa z nich będą przeznaczone na wystawienie książek i czasopism wolno dostępnych oraz zorganizowanie czytelni wyposażonych w stanowiska do lektury i pracy. Ich powierzchnia obejmie docelowo po ok. 50 m2. Trzecie wnętrze (16 m2) służyć będzie magazynowaniu pozostałej części księgozbioru oraz innych niezbędnych przedmiotów.  Podział pomieszczeń bibliotecznych na dwie większe sale podyktowany jest koniecznością tematycznego rozdzielnia księgozbioru. Pierwsze pomieszczenie będzie zawierało woluminy dotyczące tematyki średniowiecznej, będącej głównym zagadnieniem naukowym Patrona. Drugie będzie poświęcone gromadzeniu pozycji z zakresu historii najnowszej i dotyczącej metahistorii z pozycji polskiej polityki historycznej.

 

Projekt zakłada m.in. zapewnienie pełnowymiarowego etatu dla bibliotekarza. Jego praca będzie polegała na m.in.:

  • gromadzeniu księgozbioru i opiece nad nim;
  • opracowywaniu książek zarówno pod kątem rzeczowym, jak i przedmiotowym;
  • przechowywaniu i konserwacji woluminów;
  • udostępnianiu zbiorów;
  • informowaniu na temat charakteru i specyfiki księgozbioru;
  • wyszukiwaniu, selekcji i opracowywaniu informacji na temat nowości wydawniczych wpisujących się w profil Biblioteki;
  • tworzeniu narzędzi rozwijających i modernizujących funkcjonowanie Biblioteki;
  • promowaniu życia i dorobku Patrona Biblioteki;
  • propagowaniu czytelnictwa i doradztwu czytelnikom;
  • nawiązywaniu i koordynowaniu kontaktów oraz współpracy z instytucjami naukowymi i kulturalnymi.

 

Początkowo placówka zgromadzi około 8 000 woluminów, które dotyczyć będą dziejów średniowiecznych i najnowszych (dwie osobne części). Wynika to z charakteru księgozbioru przekazanego przez Rodzinę prof. Janusza Kurtyki, a tym samym – zainteresowań badawczych Patrona. Jednakże, stopniowo zasoby będą poszerzane. Budżet Biblioteki przewidzi miesięczne nakłady na zakup od kilku do kilkunastu pozycji. Co więcej, zakres tematyczny dostępnych prac będzie ulegać dywersyfikacji pod względem chronologicznym i tematycznym, obejmując książki wykraczające poza dotychczasową problematykę. Wśród nich znajdą się także i te koncentrujące się wokół szeroko rozumianego kontekstu polityki historycznej. Tym samym, na księgozbiór składać się będą opracowania teoretyczne i empiryczne z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, w tym m.in. historii, politologii, socjologii, filozofii.

 

Jako przykładowe przedsięwzięcia – we wspomnianym wymiarze dodatkowym – realizowane przez Bibliotekę można wskazać:

  • konferencje naukowe i popularnonaukowe (np. poświęcone zagadnieniom polityki historycznej);
  • spotkania (np. z autorami nowości wydawniczych z zakresu polskiej historii);
  • wykłady otwarte (wygłaszane np. przez badaczy z Polski lub zagranicy i poświęcone szeroko rozumianej problematyce polityki historycznej);
  • debaty (np. dotyczące bilansu i wyzwań polskiej polityki historycznej, związkom między takową polityką a dyplomacją czy racją stanu);
  • warsztaty dla dzieci i młodzieży (np. poszerzające i promujące wiedzę na temat zapomnianych bohaterów historii Polski);
  • konkursy dla dzieci i młodzieży (np. plastyczne, poetyckie, eseistyczne);
  • wystawy (np. prac nagradzanych w zorganizowanych przez Bibliotekę konkursach czy zdjęć poświęconych osobie Prof. Janusza Kurtyki);
  • seminaria i szkolenia (np. podejmujące problematykę polityki historycznej, edukacji pamięci, wychowania patriotycznego i obywatelskiego).

 

W ramach działalności Biblioteka stawia sobie za cel nawiązywanie i prowadzenie współpracy z instytucjami naukowymi (np. uniwersytety), kulturalnymi (np. galerie, muzea), placówkami oświatowymi, a także pojedynczymi osobami zainteresowanymi jej profilem działalności. Tego typu współpraca obejmować będzie zarówno instytucje w kraju, jak i za granicą.

 

Biblioteka pracować będzie w sposób charakterystyczny dla tego typu instytucji. Będzie czynna przez 5 dni w tygodniu, a dostęp do niej będzie powszechny.

 


Coroczna konferencja naukowa: Polska polityka historyczna - w poszukiwaniu źródeł sukcesu (edycja 2017)

Strona projektu: http://fundacjakurtyki.pl/dzialalnosc-fundacji/10-konferencje/12-inauguracja-dzialan-fundacji

 

Co możemy zrobić dzięki Twojemu wsparciu: wysyłanie zaproszeń, opracowanie plakatu, pokrycie kosztów dojazdu prelegentów.

Partnerzy projektu: Fundacja dla Rzeczypospolitej, Studenci dla Rzeczypospolitej

 

W stosunkach międzynarodowych polityka historyczna jest od wieków jednym z ważnych rodzajów aktywności państw. Tak jak niegdyś służyła m.in. jako wykładnia dynastycznych roszczeń, tak dziś legitymizuje bieżące działania polityczne, służy do wzmacniania moralnych podstaw do zabierania głosu w toczonych sporach oraz konstytuuje ducha narodów. W klasycznym ujęciu jest związana z mówieniem prawdy o własnej przeszłości, ze szczególnym akcentowaniem tych elementów, które uznane są za chlubne w dziejach narodu oraz potrzebne ze względu na bieżącą politykę. W Polsce w ostatnich 25 latach była prowadzona nieskutecznie. Brakowało zrozumienia, iż to od dobrze prowadzonej polityki historycznej zależy, jak nas postrzegają partnerzy zagraniczni w dzisiejszym świecie.

Fundacja im. Janusza Kurtyki stawia sobie za cel kontynuację dzieła rozpoczętego przez swego Patrona – jednego z prekursorów prowadzenia przez Rzeczpospolitą świadomej polityki historycznej. Dlatego też wyszła z inicjatywą konferencji, która miała być głosem w dyskusji na temat międzynarodowego wymiaru owej polityki.

Podczas edycji konferencji w roku 2016 uczestnicy zastanawiali się nad czterema problemami. Najważniejszym z nich było zagadnienie prowadzenia polityki historycznej w zakresie publikacji naukowych i popularnonaukowych na rynkach zagranicznych. Kwestia ta jest o tyle niebagatelna, że obecnie brakuje na nich opracowań, które w językach kongresowych mogą dostarczyć badaczom z innych krajów wiedzy na temat stanowiska polskiej nauki względem szeregu spraw dotyczących naszej przeszłości. Kolejnym tematem było omówienie sukcesów międzynarodowych polskiej polityki historycznej - tych, które należy docenić po to, by znaleźć w nich źródło inspiracji dla przyszłych dokonań na tym polu. Istotny był również trzeci problem, a mianowicie: co w polskiej historii interesuje odbiorcę z zagranicy. Ostatnią kwestią, którą poruszyli uczestnicy, były aspekty prawne polityki historycznej. Praktycy prowadzący sprawy sądowe w przedmiotowej materii przybliżyli słuchaczom problematykę wiążącą się z tym zagadnieniem.

Konferencja stanowiła krok naprzód w poszukiwaniu źródeł sukcesu w prowadzeniu polityki historycznej na arenie międzynarodowej. Wielość zaproszonych środowisk gwarantowała merytoryczną dyskusję oraz konstruktywną wymianę myśli.

 

 


Autokarowy rajd śladami Żołnierzy Wyklętych

Strona projektu: http://fundacjakurtyki.pl/dzialalnosc-fundacji/11-wydarzenia/13-rajd-szlakami-zolnierzy-wykletych

 

Co możemy zrobić dzięki Twojemu wsparciu: opłacenie transportu dla uczestników, przewodników, promocja

Partnerzy projektu: Fundacja dla Rzeczypospolitej, Studenci dla Rzeczypospolitej

 

Projekt zakłada zorganizowanie Autokarowego rajdu śladami Żołnierzy Wyklętych. Rajd ten składać się będzie z trzech autonomicznych tras po południowej Polsce śladami działających w tym regionie oddziałów Żołnierzy Wyklętych, którymi podążać będą grupy uczestników. Będą to odpowiednio szlaki: oddziału Henryka Flamego „Bartka”, oddziału Józefa Kurasia „Ognia” oraz Kapelana Wyklętego ks. Władysława Gurgacza. Grupy będą podążały samodzielnie w ciągu pierwszego dnia Rajdu jak i w części drugiego. Drugiego dnia Rajdu planowane jest wieczorne spotkanie trzech grup na terenie wybudowanego w Gorcach obozowiska partyzanckiego.

 

Projekt stanowi odpowiedź na narastającą potrzebę pogłębienia wiedzy na temat dziejów powojennego antykomunistycznego podziemia, walczącego po II Wojnie Światowej z okupantem sowieckim o wolną i suwerenną Rzeczypospolitą. Programy szkolne nie uwzględniają w dostatecznej mierze informacji dotyczących Żołnierzy Wyklętych. Istnieje ponadto zdiagnozowana potrzeba edukacji społeczeństwa poprzez umożliwienie uczestnikom zetknięcia się z przestrzenią, w której rozgrywały się historyczne wydarzenia, wysłuchania relacji świadków wydarzeń lub spadkobierców ich historii.

 

- zaznajomienie uczestników z historią oddziałów Żołnierzy Wyklętych w

południowej Polsce (głównie oddziałów Henryka Flamego "Bartka", Józefa Kurasia "Ognia" oraz działalności Kapelana Wyklętego ks. Gurgacza)

- popularyzacja oraz promocja historii i dziedzictwa Polski w wymiarze ogólnospołecznym i narodowym;

- popularyzacja zdrowego trybu życia po przez aktywne uczestnictwo w rajdzie (w tym chodzenie po górach);

- wpisanie się w szeroko rozumiany kontekst polskiej polityki historycznej poprzez wyjście z nią do społeczeństwa.


Tęnczyńscy - Studium z dziejów polskiej elity możnowładczej. Ponowne wydanie książki Patrona Fundacji.

Co możemy zrobić dzięki Twojemu wsparciu: wsparcie umożliwi ponowne wydanie książki!

 

Z recencji W. Bukowskiego opublikowanej na portalu histmag.org:

 

Prof. Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął w katastrofie smoleńskiej, w świadomości większości społeczeństwa funkcjonuje jako badacz historii najnowszej. Rzeczywiście, poświęcił jej kilkadziesiąt publikacji, ale przede wszystkim był mediewistą.

Monografia Janusza Kurtyki pt. „Tęczyńscy. Studium z dziejów polskiej elity możnowładczej w średniowieczu” ukazała się w nakładzie 1000 egzemplarzy.

 

Przy okazji pierwszej rocznicy śmierci tego zasłużonego badacza chciałbym zwrócić uwagę na książkę „Tęczyńscy. Studium z dziejów polskiej elity możnowładczej w średniowieczu”. Jest to poszerzona wersja dysertacji, na podstawie której Janusz Kurtyka w 1995 roku uzyskał stopień doktora. Ukazała się w 1997 roku nakładem krakowskiego wydawnictwa Secesja.

Dzieło to spotkało się z dużym uznaniem środowiska naukowego. „Jego praca stanowić będzie odtąd wzorzec gruntownej monografii genealogicznej, wzorzec zresztą niełatwy do naśladowania i dorównania. Historiografia polska dysponuje już wieloma monografiami, żadna z nich nie może się równać z pracą Kurtyki” – pisał prof. Antoni Gąsiorowski. „Pojawienie się tego dzieła stanowi niewątpliwie wydarzenie w naszej mediewistyce. Stanowić może doskonały wzór do naśladowania i to nie tylko dla badań genealogicznych, ale może przede wszystkim dla studiów nad stratygrafią społeczną czy mechanizmami sprawowania władzy i funkcjonowania stronnictw możnowładczych” – tak oceniał książkę prof. Tomasz Jurek. Waldemar Bukowski, podsumowując dorobek naukowy Janusza Kurtyki, stwierdził: „Można powiedzieć, że był to jeden z kamieni milowych mediewistyki”. Potwierdzeniem opinii recenzentów były nagrody im. Adama Heymowskiego (1996) i im. Klemensa Szaniawskiego (1998).

Jest to prawdziwa cegła: 674 strony plus mapy i tablice genealogiczne. Praca jest podzielona na siedem rozdziałów według klucza chronologicznego. Poznajemy początki rodu Toporów od XI wieku, a następnie szczegółowo losy Tęczyńskich, czołowego polskiego rodu możnowładczego w XIV i XV wieku, oraz stanowiących ich boczną linię Rabsztyńskich. Do tego aneks, w którym szczegółowo omówiono genealogię tej znanej możnowładczej rodziny.

Nie jest to jednak monotonna historia związków małżeńskich czy transakcji finansowych z udziałem Tęczyńskich. Ich losy stają się okazją do przedstawienia całego spektrum zagadnień i w efekcie Janusz Kurtyka nakreślił szeroką panoramę dziejów Polski od czasów Łokietka do przełomu XV i XVI wieku. To się po prostu czuje, że ma się do czynienia z pracą monumentalną. Podziw budzi już samo wykorzystanie wielkiej ilości źródeł, a także literatury – nie tylko polskiej, ale także amerykańskiej, brytyjskiej, czeskiej, francuskiej, holenderskiej, niemieckiej i węgierskiej.

Wprawdzie jest to książka z zakresu mediewistyki, lecz warto, aby sięgnęli po nią także badacze innych epok. Sam naukowo krążę na odcinku między XVI a XX wiekiem, a mimo to lektura „Tęczyńskich” była dla mnie inspirująca. Pisząc o danym zagadnieniu, łatwo zagubić się w szczegółach, doprowadzić do sytuacji, w której pojedyncze drzewa zasłaniają las. „Tęczyńscy” to swojego rodzaju drogowskaz dla młodych naukowców, że nie warto pisać pracy tylko dla dwóch literek przed nazwiskiem, że nie warto stawiać na minimalizm.


Wywiady z ekspertami zajmującymi się przestrzenią polskiej historii

Przykładowy wywiad: http://fundacjakurtyki.pl/dzialalnosc-fundacji/44-z-lechem-obara-oraz-szymonem-topa-o-germandeathcamps

 

Co możemy zrobić dzięki Twojemu wsparciu: przeprowadzenie wywiadu, opracowanie, publikacja

 

 

Projekt zakłada monitoring aktualnych treści i tematów, które pojawiają się w debacie publicznej i przeprowadzanie wywiadów z osobami merytorycznie zaangażowanymi w sprawy.

 

Przykładem może być wywiad na temat zapoczątkowanej przez portal Żelazna Logika akcji #germandeathcamps, która wywołała w przestrzeni publicznej wiele poruszenia. Rozmawialiśmy z mecenasami Lechem Obarą oraz Szymonem Topą -  pełnomocnikami Karola Tendery oraz autorami pozwu przeciwko ZDF od którego rozpoczęła się walka z określeniem "polskie obozy śmierci":