W Patronite od 12.09.2017

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 399

liczba Patronów: 305

28 patronów
454 zł miesięcznie
Nazywam się Mikołaj Janusz vel. Jaok. Na Patronite występuje jako przedstawiciel grupy twórczej "pyta.pl" oraz jej kapeli reprezentacyjnej (grającej muzykę grind-popową) o dumnej nazwie "PYTONG". Jestem reporterem, prezenterem, producentem...ale przede wszystkim jestem

O Autorze

Mikołaj "Jaok" Janusz czyli ja i pyta.pl czyli to co najistotniejsze, zacznijmy od mam nadzieje intrygującej fotki. 

 

 

 

To ja, jeśli ktoś szuka informacji encyklopedycznych, to wikipedii udało się spakować moje życie do kilku akapitów. 

 

Nazywam się Mikołaj Janusz, ksywa Jaok. Jestem dziennikarzem, prezenterem radiowo telewizyjnym, producentem i muzykiem, a przynajmniej lubię myśleć o sobie jako o muzyku. Jestem w sumie dość młodym człowiekiem, jednak patrząc przez pryzmat social media i internetu można nazwać mnie dziadkiem. Przed kamerą występuje od 1994 roku, od kiedy to można było zobaczyć mnie na antenie warszawskiego ośrodka telewizyjnego „WOT” (aktualnie warszawski oddział regionalnej TVP).

 

 

PYTA.PL

 

Pyta to nie tylko YouTube, ale to znajdziecie najwięcej naszych nagrań, aktualny kanał pyty jest dość młody, założyłem go w lipcu 2016 roku (10 lat po założeniu pierwszego). Poprzedni kanał pyty przepadł wraz z jednym z naszych redaktorów, który prawdopodobnie trochę się pogubił - nie mi oceniać. Ważne, że aktualnie pyta jest to porządny (nie lubię tego słowa, ale jednak) "format". Poniżej przykładowy "klasyk", choć z bieżącego roku.

 

 

Pyta to nie adres strony, pyta to grupa twórcza produkująca reportaże (nie ukrywajmy - kontrowersyjne), w których dziennikarstwo miesza się z performancem, a prowokacja z filozofią. O co w tym wszystkim chodzi? Pyta odwiedza protesty, demonstracje, pojawia się na marszach i zamieszkach. Jest stałym elementem zgromadzeń publicznych powodowanych politycznymi, czy polityczno-społecznymi pobudkami. Młoda polska demokracja w naszym przekonaniu nieco zachłysneła się możliwością organizacji zgromadzeń publicznych. Widzowie z Wielkiej Brytanii mówią mi, że u nich potrzreba naprawdę ekstremalnych zdarzeń by wyciągnąć obywateli na ulicę. W Polsce mam wrażenie demonstracje stały się dla wielu taką samą rozrywką jak wyjścia do klubu czy na rockowy koncert, czymś co sprawia, że biorący w nich udział zaspokajają swoją potrzebę przynależności. Pyta jest po to, żeby mówić "sprawdzam". Dopóki się nie pojawiła, demonstracje odbierane były jednoznacznie - ludzie wyszli na ulice, znaczy, że muszą mieć racje. Pyta nie twierdzi, że wie lepiej, jednak przy swobodnej, czasem abstrakcyjnej narracji pokazuje rodzące się w naszej młodej demokracji ruchy takie jakimi one są, bez manipulacji i nagrywania pod tezę. Od prawa do lewa. 

 

 

W roku 2006 dołączyłem do "pyty" - projektu, który do dziś jest moim oczkiem w głowie. „Pyta” przechodziła przez ciężkie chwile, ale w 2016 zaczęła się podnosić, by w 2017 rozpocząć odbudowywanie swojej dawnej potęgi, piętnując absurdy radykalizmów w składzie odświeżonym przez nieco młodszych kolegów, Marcina Drabka - byłego technicznego Tymona Tymańskiego i realizatora radiowego Kuby wojewódzkiego, który w pycie postanowił wyjść z cienia swoich słynnych mocodawców, czy Piotra Dejneko, operatora związanego głównie z MMA, niezwykle utalentowanego „snajpera”, człowieka który patrzy na rzeczywistość przez pryzmat kadrów. A tutaj przewodni motyw graficzny i muzyczny naszego nowego składu. I grafika imuzyka oczytwiście w 100% autorskie. 

 


 

Jeśli chodzi o media czy tak zwaną kulturę masową to nie licząc WOT pracowałem w paru telewizjach (TELE5, RBL.TV, TVP 2, TVP ABC, TTV i aktualnie Superstacja).

 

 

Kocham radio. Pracowałem w ROCK RADIU, z którego podkupiło mnie ANTYRADIO, które niestety szybko opuściłem po tym jak moje wyobrażenia na temat „jak to jest pracować w największej w Polsce rockowej stacji” spotkały się z rzeczywistością. Kiedyś do radia na pewno wrócę (choć to raczej słaby biznes).

 

 

Poza radiem i telewizją piszę. Rozmaite rzeczy, jak byłem nastolatkiem pisałem sprayem „dupa” na radiowozach, potem mi przeszło, zaczęły się felietony dla pism papierowych, internetowych nawet wszystkich nie pamiętam. W każdym razie skoro wspominam o pisaniu to chyba najbardziej godna pochwalenia się jest moja współpraca z pismem CKM dla którego przeprowadzałem wywiady z osobami ze świata zarówno „rokendrola” jak i polityki (Titus, Paweł Kukiz). Oraz książka wydana dla wydawnictwa „Czerwone i Czarne” pod tytułem „Pyta.pl: polowanie na frajerów” wydanej na jesieni 2016 roku, dla której zawiesiłem współpracę z CKM. 

 

 

PYTONG

 

 

Prowadzę zespół muzyczny, który kiedyś szczycił się niechlubną nazwą Krwiokał (wraz z Piotrem Dobrym, który aktualnie ze swoim Weedpeckerem  podbija serca fanów Stoner Metalu na całym świecie graliśmy i śpiewaliśmy wulgarne przeróbki słodkich rockowych klasyków). W 2016 zespół zmienił nieco skład, nazwę na PYTONG (zespół reprezentacyjny pyta.pl), a covery zostały wyparte przez kawałki, do których sam piszę słowa i muzykę (repertuar jest już całkiem konkretny, a przed wydaniem płyty powstrzymują nas jedynie względy finansowe). 

 

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem