Tomasz Łysakowski | Jelcz 7690

W Patronite od 06.12.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie:

liczba Patronów:

0 patronów
0 zł miesięcznie
0 zł łącznie
Jelcz 7690 -zabytkowy i ostatni zachowany na Ziemi polski autobus przegubowy Jelcz M181MB. Z wyprodukowanych 10 jako ostatniego udało się ocalić przed zezłomowaniem i wpisać do rejestru pojazdów zabytkowych, dzięki czemu doczekał się zasłużonej emerytury i będzie z dumą prezentować się na ulicach :)

O Autorze

Tomasz ŁysakowskiCześć, mam na imię Tomek i moją pasją były od dawna autobusy. Kiedy byłem dzieckiem zawsze najlepszym miejscem do podróżowania w autobusie była barierka obok kierowcy, nie musiałem siedzieć, ważne aby obserwować jak kierowca wciska guziczki i otwiera drzwi. Marzyło mi się już wtedy zostać kierowcą. W wieku szkolnym jeżdżąc rowerem udawałem, że jadę autobusem, a parkowe ławki były przystankami. Była to dla mnie wyśmienita zabawa. Później udało się zrealizować marzenia i zostałem kierowcą autobusu w Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie. Wiele lat pracy pozwoliło mi zdobyć cenną wiedzę oraz doświadczenie w tej dziedzinie. Jeździłem wtedy wieloma autobusami, ale najbardziej i najlepiej wspominam Jelcza M181MB o numerze bocznym 7690.


Miałem go przypisanego do obsady przez okres dwóch lat, jednak z powodu wyeksploatowania pojazd został skasowany w 2012 roku. To była dla mnie ogromna rozpacz, ponieważ takich autobusów było wyprodukowanych tylko 10 i tylko ten jeden jeździł w Warszawie. Od dwóch lat wspomagam aktywnie Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej i pomagam w naprawie zabytkowych pojazdów.

 

 

 

W zeszłym roku dowiedziałem się, że w Rzeszowie wystawiony jest na sprzedaż ostatni zachowany Jelcz M181MB - wtedy postanowiłem, że muszę, go odkupić, aby nie trafił na złom. I udało się! Autobus jest wpisany do rejestru pojazdów zabytkowych i chcę, aby uczestniczył jako emerytowany autobus w wydarzeniach takich jak "Noc Muzeów", "Dni Transportu Publicznego"oraz indywidualnych wydarzeniach. Chciałbym, aby ten kawałek historii mógł dumnie prezentować się na ulicach, przypominając, że został wyprodukowany w Polsce przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe w Jelczu - Laskowice. Utrzymanie takiego pojazdu w doskonałej formie wymaga jednak sporych nakładów finansowych, dlatego zwracam się o wsparcie. Do tej pory udało się sporo zrobić przy autobusie, dzięki czemu raz na jakiś czas bierze udział w okazjonalnych wydarzeniach i pojawia się na ulicach prezentując się w następujący sposób: 

BUS ESCAPE to jeden z projektów, który powstał na potrzeby uzbierania funduszy na cele remontowe - w autobusie funkcjonuje Escape Room wykorzystujący przestrzeń oraz infrastrukturę pojazdu, jednak konstrukcyjnie nic nie zostało w środku zmienione. Mimo włożonego ogromu pracy, autobus nadal wymaga sporego nakładu finansowego, aby przywrócić go do idealnego stanu. Odbudujmy wspólnie polską motoryzację z dziedziny autobusów i przywróćmy pojazdowi świetność, aby dalej mógł służyć nam wszystkim.

Dziękuję Ci bardzo za poświęcenie i przeczytanie całości. Chcę abyście wiedzieli, że niezależnie jaką kwotą będziecie chcieli mnie wesprzeć, dla wszystkich patronów będę organizował dodatkowe wycieczki niespodzianki, o których będę informował osobiście :)

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem