Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Kongres Katoliczek i Katolików w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyPytanie „Po co jest Kongres?” stawia wielu. Jedni uważają, że Kościoła nie da się uratować i że jedynym uczciwym wyjściem jest odejście. Dla innych rozwiązaniem jest większa wiara i modlitwa, reszta natomiast może pozostać bez zmian.
Kongres Katoliczek i Katolików powstał z przekonania, że aby móc skutecznie głosić Ewangelię, potrzebne są różnego rodzaju zmiany. Kryzys Kościoła jako instytucji jest bardzo poważny. Bez włączenia się wszystkich, którym na Kościele zależy, w proces jego odnowy, Kościół w ziemskiej postaci przestanie być skutecznym narzędziem głoszenia Słowa Bożego. Kościół musi się zmienić, zarówno gdy chodzi o jego strukturę wewnętrzną, władzę, zarządzanie, duszpasterstwo, jak i w relacji ze światem zewnętrznym – z innymi wyznaniami, religiami, osobami poza Kościołem, a także w relacji do środowiska i społeczeństwa. Ta zmiana musi wynikać z naśladowania Chrystusa, a nie z oporu przeciwko Niemu. Musi być wynikiem wiary, modlitwy, ale też zaangażowania, wiedzy i pasji. Kongres ma nas wszystkich przygotować na czas zmian.
W grupach Kongresu, pracujących głównie on-line, rozmawiamy o tym, jak powinien wyglądać Kościół naszego czasu. Kościół, w którym pomieszczą się wszyscy wierni, a życzliwością zostaną otoczeni pozostali. Kościół, w którym będzie miejsce dla świeckich i duchownych niezależnie od tego, kim są i jak się definiują. Chcemy Kościoła otwartego na świat, przyciągającego ludzi, pomagającego im w wędrówce do Boga. W ramach Kongresu chcemy we wspólnym dialogu wypracować takie rozwiązania, które pozwolą przezwyciężyć czas zniechęcenia, rozczarowania. Chcemy być krytyczni wobec tego, co było niedobre, a także krytyczni w szerszym znaczeniu – skrupulatnego rozważenia, co jest niezmienne, a co wymaga zmiany. Chcemy być jednak także lojalni – jesteśmy w Kościele i dla Kościoła. Droga wewnątrz Kościoła jest naszym świadomym wyborem.
Kongres rozpoczął pracę pod koniec 2020 roku i był dla wielu osób bardzo dobrym przygotowaniem do udziału w pracach Synodu o synodalności. Włączyliśmy się w te pracę, udostępniając internetową platformę synodalną, przygotowując materiały szkoleniowe, organizując spotkania różnych środowisk on-line i w realu. W Synod włączyły się również nasze grupy terenowe, działające od połowy 2021 roku w kilku miastach Polski.
Staramy się, aby obecność katolików była dostrzegalna w różnych obszarach. Zorganizowaliśmy Drogę Krzyżową i Drogę Światła, ale też włączyliśmy się w duchowe wsparcie uchodźców poprzez zorganizowaną dwukrotnie ogólnopolską akcję „Modlitwa bez granic”. Od początku wojny materialnie pomagamy mieszkańcom Ukrainy, przesyłając im żywność i środki czystości.
A w planach mamy jeszcze wiele ciekawych inicjatyw…
Jeśli uważasz, że trzeba coś zrobić, że zostaliśmy wezwani do ciągłego odnawiania Kościoła, który dostaliśmy od całych pokoleń wiernych, to przyjdź, posłuchaj i włącz się. Ale także wesprzyj nas poprzez choćby niewielką wpłatę. O tym, jak zostaną wykorzystane Twoje pieniądze, dowiesz się za pośrednictwem Patronite oraz poprzez stronę internetową i media społecznościowe Kongresu.
Wesprzyj działalność Autora Kongres Katoliczek i Katolików już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.