Kongres Katoliczek i Katolików

W Patronite od 09.05.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1482

Liczba Patronów: 1530

Zostań Patronem
Kup na prezent
5 patronów
150 miesięcznie
400 łącznie
Kongres Katoliczek i Katolików to inicjatywa osób, które wspólnie poszukują pozytywnych odpowiedzi na pytanie o przyszłość Kościoła Rzymskokatolickiego. To forum wymiany myśli i płaszczyzna wspólnego działania na rzecz reform, jakich Kościół potrzebuje w zmieniającej się rzeczywistości społecznej.

O Autorze

Pytanie „Po co jest Kongres?” stawia wielu. Jedni uważają, że Kościoła nie da się uratować i że jedynym uczciwym wyjściem jest odejście. Dla innych rozwiązaniem jest większa wiara i modlitwa, reszta natomiast może pozostać bez zmian.

Kongres Katoliczek i Katolików powstał z przekonania, że aby móc skutecznie głosić Ewangelię, potrzebne są różnego rodzaju zmiany. Kryzys Kościoła jako instytucji jest bardzo poważny. Bez włączenia się wszystkich, którym na Kościele zależy, w proces jego odnowy, Kościół w ziemskiej postaci przestanie być skutecznym narzędziem głoszenia Słowa Bożego. Kościół musi się zmienić, zarówno gdy chodzi o jego strukturę wewnętrzną, władzę, zarządzanie, duszpasterstwo, jak i w relacji ze światem zewnętrznym – z innymi wyznaniami, religiami, osobami poza Kościołem, a także w relacji do środowiska i społeczeństwa. Ta zmiana musi wynikać z naśladowania Chrystusa, a nie z oporu przeciwko Niemu. Musi być wynikiem wiary, modlitwy, ale też zaangażowania, wiedzy i pasji. Kongres ma nas wszystkich przygotować na czas zmian.

W grupach Kongresu, pracujących głównie on-line, rozmawiamy o tym, jak powinien wyglądać Kościół naszego czasu. Kościół, w którym pomieszczą się wszyscy wierni, a życzliwością zostaną otoczeni pozostali. Kościół, w którym będzie miejsce dla świeckich i duchownych niezależnie od tego, kim są i jak się definiują. Chcemy Kościoła otwartego na świat, przyciągającego ludzi, pomagającego im w wędrówce do Boga. W ramach Kongresu chcemy we wspólnym dialogu wypracować takie rozwiązania, które pozwolą przezwyciężyć czas zniechęcenia, rozczarowania. Chcemy być krytyczni wobec tego, co było niedobre, a także krytyczni w szerszym znaczeniu – skrupulatnego rozważenia, co jest niezmienne, a co wymaga zmiany. Chcemy być jednak także lojalni – jesteśmy w Kościele i dla Kościoła. Droga wewnątrz Kościoła jest naszym świadomym wyborem.

Kongres rozpoczął pracę pod koniec 2020 roku i był dla wielu osób bardzo dobrym przygotowaniem do udziału w pracach Synodu o synodalności. Włączyliśmy się w te pracę, udostępniając internetową platformę synodalną, przygotowując materiały szkoleniowe, organizując spotkania różnych środowisk on-line i w realu. W Synod włączyły się również nasze grupy terenowe, działające od połowy 2021 roku w kilku miastach Polski.

Staramy się, aby obecność katolików była dostrzegalna w różnych obszarach. Zorganizowaliśmy Drogę Krzyżową i Drogę Światła, ale też włączyliśmy się w duchowe wsparcie uchodźców poprzez zorganizowaną dwukrotnie ogólnopolską akcję „Modlitwa bez granic”. Od początku wojny materialnie pomagamy mieszkańcom Ukrainy, przesyłając im żywność i środki czystości.

A w planach mamy jeszcze wiele ciekawych inicjatyw…

Jeśli uważasz, że trzeba coś zrobić, że zostaliśmy wezwani do ciągłego odnawiania Kościoła, który dostaliśmy od całych pokoleń wiernych, to przyjdź, posłuchaj i włącz się. Ale także wesprzyj nas poprzez choćby niewielką wpłatę. O tym, jak zostaną wykorzystane Twoje pieniądze, dowiesz się za pośrednictwem Patronite oraz poprzez stronę internetową i media społecznościowe Kongresu.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Marcin Mizak
Marcin Mizak
Próg: 30 zł
Hanna Nurczyńska
Hanna Nurczyńska
Próg: 10 zł
Alicja Baranowska
Alicja Baranowska
Próg: 30 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł
Kuba Juzwa
Kuba Juzwa
Próg: 30 zł
Dariusz Kubaszewski
Dariusz Kubaszewski
Próg: 50 zł