Podaruj znajomemu subskrypcję Autora MiserArt – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyMiserArt – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia istnieje na wrocławskim Nadodrzu od 2014 roku, w ramach działalności Fundacji Homo Sacer. Tworzymy przestrzeń spotkania i wspólnej pracy osób doświadczających bezdomności, streetworkerów, artystów i rzemieślników. W strukturze biosfery MiserArt funkcjonuje m.in. pracownia streetworkingu z Ambulatorium Ulicznym (współfinansowanym przez miasto Wrocław), Dom Integracji oraz rozmaite pracownie: chleba, rzemiosła, sitodruku. Tworzymy pracownię dizajnu EcoBauhaus realizując stoły-ogrody oraz innego przedmioty upcyklingowe. W przestrzeni MiserArt założona została galeria z salą koncertową, warsztatową, sceniczną i gabinet medyczny. MiserArt to również idea eksperymentalnego miejsca, w którym tworzymy procesy możliwe do przełożenia na pracę innych grup zorientowanych na problem wykluczenia społecznego oraz na aktywizację osób bezdomnych. Jesteśmy także operatorem programu Housing First - Najpierw Mieszkanie.
Planujemy w MiserArt rozwój naszej działalności, dlatego mamy nadzieję, że z Waszym wsparciem to się uda. :) Regularne wpłaty zapewnią nam przetrwanie i spokój funkcjonowania.
Pomagamy osobom w kryzysie bezdomności także bezpośrednio na ulicy, stosując metodę tzw. streetworkingu. W naszym ambulansie udzielamy pomocy przedmedycznej. Rocznie docieramy do około 400 osób przebywających w miejscach niemieszkalnych, na naszej mapie znajduje się około 150 takich lokalizacji.
Ważną inicjatywą MiserArt jest StreetBus, który ruszył jeszcze przed pandemią koronawirusa, a w trakcie pandemii działał w nieco zmienionej formule. Nazwa nawiązuje do innych projektów: streetworkingu oraz StreetHome. Projekt realizowany jest przez Wydział Partycypacji Społecznej oraz MOPS, a wsparcie logistyczne zapewnia MPK Wrocław. W czasach przed pandemią koronawirusa, autobus obsługiwał osoby z doświadczeniem bezdomności. Do StreetBusa każdy możę wsiąść i zjeść zupę, a także przejechać całą trasę, żeby się ogrzać. Końcowym przystankiem jest ogrzewalnia, gdzie potrzebujący mogą spędzić noc. Podczas pandemii StreetBus codziennie wieczorem wyjeżdżał w trasę z gorącym posiłkiem i prowiantem, które były wydawane potrzebującym. Do końca marca 2023 roku znów jesteśmy w trasie - codziennie.
EcoBauhaus łączy upcykling, ekologię, relacyjność i życiowe doświadczenia w jednym obiekcie sztuki, nadając codzienności niecodzienny wymiar.
Powstanie pracowni dizajnu upcyklingowego EcoBauhaus wynikało z potrzeby zapewnienia członkom zespołu z doświadczeniem bezdomności pasjonującego i twórczego zajęcia, dającego poczucie sensu i spełnienia. Tworzymy w nich m.in. stoły-ogrody ze starych drzwi więziennych oraz lampy z klisz rentgenowskich czy butelek. Pracownie czerpią z potencjału osobistych doświadczeń, nierzadko traumatycznych czy osobliwych, skupionych na sztuce przetrwania. Te doświadczenia z jednej strony niosą skrajnie negatywny wymiar zakłócający normalność, z drugiej wyjątkowo cenny kapitał. Sukces naszego eksperymentu zależny jest zatem od możliwości przeobrażenia tego niecodziennego doświadczenia w twórczy wymiar realizacji siebie. Meble powstające w MiserArt to przedmioty wyjątkowe. Nie tylko dlatego, że powstają z materiałów zapomnianych, odrzuconych i że każdy z nich powstaje jako niepowtarzalny obiekt sztuki, lecz dlatego, że proces powstawania stołu-ogrodu jest integralną częścią przeistaczania się jego twórców. Przemianą, dokonującą się od chwili, gdy stare, nikomu niepotrzebne drewno spotyka się z dłońmi osób równie odrzuconych. Stół-ogród staje się częścią żywej historii, miejscem odnalezienia siebie.
Po niemalże dwuletniej przerwie w kulturalnej działalności, spowodowanej pracami remontowymi jak również koronawirusową rzeczywistością, w październiku 2021 roku zorganizowaliśmy nowe otwarcie w postaci 7. urodzin MiserArt. Zaprezentowaliśmy wystawę sztuki społecznie wrażliwej, koncerty, warsztaty i inne wydarzenia. To, na czym szczególnie nam zależy, to Wasza obecność w przestrzeni MiserArt – w której najważniejsze są relacje. O wszystkim będziemy informować na naszych mediach społecznościowych. Liczymy, że będziemy iść tą drogą razem!
Wesprzyj działalność Autora MiserArt – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.