MiserArt – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia

W Patronite od 07.05.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1610

Liczba Patronów: 1340

Zostań Patronem
Kup na prezent
8 patronów
155 miesięcznie
4 420 łącznie
Domni i bezdomni razem. Strefa kultury poza patosem i etykietą – z marzeń, pasji i wrażliwości, tworząca przejścia pomiędzy skrajnościami w labiryncie wykluczenia.

O Autorze

Sztuka i bezdomność

MiserArt – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia istnieje na wrocławskim Nadodrzu od 2014 roku, w ramach działalności Fundacji Homo Sacer. Tworzymy przestrzeń spotkania i wspólnej pracy osób doświadczających bezdomności, streetworkerów, artystów i rzemieślników. W strukturze biosfery MiserArt funkcjonuje m.in. pracownia streetworkingu z ulicznym ambulatorium  (współfinansowanym przez miasto Wrocław), Dom Integracji oraz rozmaite pracownie: chleba, rzemiosła, sitodruku. Tworzymy pracownię dizajnu EcoBauhaus realizując stoły-ogrody oraz innego przedmioty upcyklingowe. W przestrzeni MiserArt założona została galeria z salą koncertową, warsztatową, sceniczną i gabinet medyczny. MiserArt to również idea eksperymentalnego miejsca, w którym tworzymy procesy możliwe do przełożenia na pracę innych grup zorientowanych na problem wykluczenia społecznego oraz na aktywizację osób bezdomnych. Niedawno uruchomiliśmy stacjonarne ambulatorium dla osób w kryzysie, gdzie mogą się zaszczepić, odbyć kwarantannę oraz uzyskać pomoc medyczną. Fundacja Homo Sacer jest także operatorem unijnego programu Housing First.

Planujemy w MiserArt rozwój sfery związanej ze sztuką, dlatego mamy nadzieję, że z Waszym wsparciem to się uda. :) Regularne wpłaty zapewnią nam przetrwanie i spokój funkcjonowania.

Wypiekane u nas podpłomyki, fot. Sylwia Bukowicka

proj. arch. Agnieszka Wierzbicka
 

Streetworking – pomoc osobom na ulicy

Pomagamy osobom w kryzysie bezdomności także bezpośrednio na ulicy, stosując metodę tzw. streetworkingu. W naszym ambulansie udzielamy pomocy przedmedycznej. Rocznie docieramy do około 400 osób przebywających w miejscach niemieszkalnych, na naszej mapie znajduje się około 150 takich lokalizacji.

Ważną inicjatywą MiserArt jest StreetBus, który ruszył jeszcze przed pandemią koronawirusa, a w trakcie pandemii działał w nieco zmienionej formule. Nazwa nawiązuje do innych projektów: streetworkingu oraz StreetHome. Projekt realizowany jest przez Wydział Partycypacji Społecznej oraz MOPS, a wsparcie logistyczne zapewnia MPK Wrocław. W czasach przed pandemią koronawirusa, autobus obsługiwał osoby z doświadczeniem bezdomności. Do StreetBusa każdy możę wsiąść i zjeść zupę, a także przejechać całą trasę, żeby się ogrzać. Końcowym przystankiem jest ogrzewalnia, gdzie potrzebujący mogą spędzić noc. Podczas pandemii StreetBus codziennie wieczorem wyjeżdżał w trasę z gorącym posiłkiem i prowiantem, które były wydawane potrzebującym. Od października 2021 roku znów jesteśmy w trasie - codziennie.

www.wroclaw.pl
fot. www.wroclaw.pl

 

Pracownia dizajnu EcoBauhaus

EcoBauhaus łączy upcykling, ekologię, relacyjność i życiowe doświadczenia w jednym obiekcie sztuki, nadając codzienności niecodzienny wymiar.

Powstanie pracowni dizajnu upcyklingowego EcoBauhaus wynikało z potrzeby zapewnienia członkom zespołu z doświadczeniem bezdomności pasjonującego i twórczego zajęcia, dającego poczucie sensu i spełnienia. Tworzymy w nich m.in. stoły-ogrody ze starych drzwi więziennych oraz lampy z klisz rentgenowskich czy butelek. Pracownie czerpią z potencjału osobistych doświadczeń, nierzadko traumatycznych czy osobliwych, skupionych na sztuce przetrwania. Te doświadczenia z jednej strony niosą skrajnie negatywny wymiar zakłócający normalność, z drugiej wyjątkowo cenny kapitał. Sukces naszego eksperymentu zależny jest zatem od możliwości przeobrażenia tego niecodziennego doświadczenia w twórczy wymiar realizacji siebie. Meble powstające w MiserArt to przedmioty wyjątkowe. Nie tylko dlatego, że powstają z materiałów zapomnianych, odrzuconych i że każdy z nich powstaje jako niepowtarzalny obiekt sztuki, lecz dlatego, że proces powstawania stołu-ogrodu jest integralną częścią przeistaczania się jego twórców. Przemianą, dokonującą się od chwili, gdy stare, nikomu niepotrzebne drewno spotyka się z dłońmi osób równie odrzuconych. Stół-ogród staje się częścią żywej historii, miejscem odnalezienia siebie.

 

fot. Sylwia Bukowicka
 

fot. Sylwia Bukowicka
 

 

Nowe otwarcie po remoncie

Za nami wymagający remont głównej sali w oficynie MiserArt, prawie wszystko jest skończone. Po niemalże dwuletniej przerwie w kulturalnej działalności, spowodowanej pracami remontowymi jak również koronawirusową rzeczywistością, zorganizowaliśmy nowe otwarcie w postaci 7. urodzin MiserArt. Była wystawy sztuki społecznie wrażliwej, koncerty, warsztaty i inne wydarzenia. To, na czym szczególnie nam zależy, to Wasza obecność w przestrzeni MiserArt – w której najważniejsze są relacje. O wszystkim będziemy informować na naszych mediach społecznościowych. Liczymy, że będziemy iść tą drogą razem!

 
 
Koncert zespołu Sutari, fot. Sylwia Bukowicka
 
Warsztaty zero waste, fot. Małgorzata Janas
 
Czytanie wierszy Małgorzaty Lebdy na głos, fot. Sylwia Bukowicka

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Monika Kozica
Monika Kozica
Próg: 5 zł
Anonimowy patron
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 20 zł
Justyna Chlebowska
Justyna Chlebowska
Próg: 50 zł
Artur Stepien
Artur Stepien
Próg: 10 zł