MiserArt – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia

W Patronite od 07.05.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 980

Liczba Patronów: 1007

Zostań Patronem
10 patronów
275 miesięcznie
1 330 łącznie
Domni i bezdomni razem. Strefa kultury poza patosem i etykietą – z marzeń, pasji i wrażliwości, tworząca przejścia pomiędzy skrajnościami w labiryncie wykluczenia.

O Autorze

Sztuka i bezdomność

MiserArt – strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia istnieje na wrocławskim Nadodrzu od 2014 roku, w ramach działalności Fundacji Homo Sacer. Tworzymy przestrzeń spotkania i wspólnej pracy osób doświadczających bezdomności, streetworkerów, artystów i rzemieślników. W strukturze biosfery MiserArt funkcjonuje m.in. pracownia streetworkingu z ulicznym ambulatorium  (współfinansowanym przez miasto Wrocław), Dom Integracji oraz rozmaite pracownie: chleba, rzemiosła, sitodruku i upcyclingu. W przestrzeni MiserArt założona została galeria z salą koncertową, warsztatową, sceniczną i gabinet medyczny. MiserArt to również idea eksperymentalnego miejsca, w którym tworzymy procesy możliwe do przełożenia na pracę innych grup zorientowanych na problem wykluczenia społecznego oraz na aktywizację osób bezdomnych. W najbliższym czasie planujemy uruchomienie stacjonarnego ambulatorium dla osób w kryzysie, gdzie mogłyby odbywać kwarantannę oraz uzyskać pomoc medyczną. Fundacja Homo Sacer jest także operatorem unijnego programu Housing First.

Z powodu niestabilnej sytuacji spowodowanej koronawirusem, postanowiliśmy szukać pomocy na Patronite. Planujemy w MiserArt rozwój sfery związanej ze sztuką, dlatego mamy nadzieję, że z Waszym wsparciem to się uda. :) Regularne wpłaty zapewnią nam przetrwanie i spokój funkcjonowania.

proj. arch. Agnieszka Wierzbicka
 

Streetworking – pomoc osobom na ulicy

Pomagamy osobom w kryzysie bezdomności także bezpośrednio na ulicy, stosując metodę tzw. streetworkingu. W naszym ambulansie udzielamy pomocy przedmedycznej. Rocznie docieramy do około 400 osób przebywających w miejscach niemieszkalnych, na naszej mapie znajduje się około 150 takich lokalizacji.

Ważną inicjatywą MiserArt jest StreetBus, który ruszył jeszcze przed pandemią koronawirusa, a w trakcie pandemii działał w nieco zmienionej formule. Nazwa nawiązuje do innych projektów: streetworkingu oraz StreetHome. Projekt realizowany jest przez Wydział Partycypacji Społecznej oraz MOPS, a wsparcie logistyczne zapewnia MPK Wrocław. W czasach przed pandemią koronawirusa, autobus obsługiwał osoby z doświadczeniem bezdomności. Każdy mógł wsiąść i zjeść zupę, a także przejechać całą trasę, żeby się ogrzać. Końcowym przystankiem była ogrzewalnia, gdzie potrzebujący mogli spędzić noc. Podczas pandemii StreetBus codziennie wieczorem wyjeżdżał w trasę z gorącym posiłkiem i prowiantem, które były wydawane potrzebującym.

www.wroclaw.pl
fot. www.wroclaw.pl

 

EcoBauhaus – pracownia dizajnu

EcoBauhaus łączy upcykling, ekologię, relacyjność i życiowe doświadczenia w jednym obiekcie sztuki, nadając codzienności niecodzienny wymiar.

Powstanie pracowni dizajnu upcyklingowego EcoBauhaus wynikało z potrzeby zapewnienia członkom zespołu z doświadczeniem bezdomności pasjonującego i twórczego zajęcia, dającego poczucie sensu i spełnienia. Tworzymy w nich m.in. stoły-ogrody ze starych drzwi więziennych oraz lampy z klisz rentgenowskich czy butelek. Pracownie czerpią z potencjału osobistych doświadczeń, nierzadko traumatycznych czy osobliwych, skupionych na sztuce przetrwania. Te doświadczenia z jednej strony niosą skrajnie negatywny wymiar zakłócający normalność, z drugiej wyjątkowo cenny kapitał. Sukces naszego eksperymentu zależny jest zatem od możliwości przeobrażenia tego niecodziennego doświadczenia w twórczy wymiar realizacji siebie. Meble powstające w MiserArt to przedmioty wyjątkowe. Nie tylko dlatego, że powstają z materiałów zapomnianych, odrzuconych i że każdy z nich powstaje jako niepowtarzalny obiekt sztuki, lecz dlatego, że proces powstawania stołu-ogrodu jest integralną częścią przeistaczania się jego twórców. Przemianą, dokonującą się od chwili, gdy stare, nikomu niepotrzebne drewno spotyka się z dłońmi osób równie odrzuconych. Stół-ogród staje się częścią żywej historii, miejscem odnalezienia siebie.

Nowe otwarcie po remoncie

Za nami wymagający remont głównej sali w oficynie MiserArt, prawie wszystko jest skończone. Po niemalże dwuletniej przerwie w kulturalnej działalności, spowodowanej pracami remontowymi jak również koronawirusową rzeczywistością, wkrótce planujemy nowe otwarcie. Szykujemy wystawy sztuki społecznie wrażliwej, koncerty, warsztaty i inne wydarzenia. To, na czym szczególnie nam zależy, to Wasza obecność w przestrzeni MiserArt – w której najważniejsze są relacje. O wszystkim będziemy informować na naszych mediach społecznościowych. Liczymy, że będziemy iść tą drogą razem!

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł
Anonimowy patron
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 100 zł
Justyna Chlebowska
Justyna Chlebowska
Próg: 50 zł
Artur Stepien
Artur Stepien
Próg: 10 zł