Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Rafał Chudy w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyPo dwóch latach pracy w Lasach Państwowych stwierdziłem, że nie jest to miejsce w którym chciałbym się dalej rozwijać i spełniać swoje zawodowe ambicje. Powszechnie panujący nepotyzm, korupcja polityczna oraz nieumiejętne zarządzanie zasobami naturalnymi i finansowymi każdego dnia utwierdzały mnie w przekonaniu, że nie jest to właściwe miejsce dla mnie. Na początku 2015 roku, na własne życzenie, odszedłem z Lasów Państwowych i wyemigrowałem do Norwegii, gdzie rozpocząłem doktorat z ekonomiki leśnictwa. Można powiedzieć, że zrobiłem to w idealnym momencie przed nadejściem tzw. "dobrej zmiany", która nie tylko pogłębiła kryzys wewnątrz Lasów Państwowych, ale jeszcze rozpoczęła otwartą wojnę z organizacjami przyrodniczymi, niezależnymi środowiskami naukowymi, zakładami usług leśnych czy przemysłem drzewnym. Polska scena leśna nie była jeszcze nigdy tak bardzo skonfliktowana jak w ostatnich kilku latach.
Niestety, ale tym konfliktom towarzyszyły i dalej towarzyszą manipulacje, przekłamania, dezinformacja i celowe wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Nie wytrzymałem i w połowie 2015 roku poprosiłem żonę, aby stworzyła mi miejsce gdzie mogę wyrażać swoje opinie, poglądy i komentować aktualne wydarzenia dziejące się w sektorze leśnym. Zauważyłem również, że brak jest w Polsce niezależnych od Lasów Państwowych mediów, które w sposób merytoryczny i obiektywny będą komentować to co się dzieje w polskim leśnictwie. Tak narodził się właśnie blog Monitor Leśny (Forest Monitor).
http://www.forest-monitor.com/pl/
Wkrótce po stworzeniu bloga, dołączył do mnie pan Tadeusz Ciura - leśnik z wykształcenia i zamiłowania, mieszkający na stałe w Szwecji. Pan Tadeusz zaczął dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą przybliżając jak zarządza się zasobami leśnymi w krajach rozwiniętych. Przez ostatnie 5 lat nasz blog zdobywał coraz większą publikę i w chwili obecnej posiadamy 4 wersje językowe tworzone przez międzynarodowych ekspertów leśnictwa. W roku 2020 przebiliśmy granicę ponad 380 tysięcy wyświetleń oraz 200 tysięcy indywidualnych odwiedzających.
Nazywam się Rafał Chudy, obecnie pracuję na stanowisku starszego konsultanta w norweskim zrzeszeniu prywatnych właścicieli lasów - NORSKOG, gdzie odpowiadam za międzynarodowy rozwój firmy w dziedzinie usług związanych z inwestycjami w aktywa leśne.
Od 5 lat działam aktywnie w mediach społecznościowych gdzie rozwijam naszego bloga Monitor Leśny na Facebooku oraz videbloga na YouTubie. Wybieram tematy, które uważam, że nie są odpowiednio przeanalizowane oraz opisane w polskich mediach. Często wybieram informacje, które są dla mnie absurdalne, zaskakujące, czasem żenujące i smutne, po czym staram się znaleźć dla nich kontekst i właściwy komentarz.
Mam nadzieję, że dzięki Waszemu finansowemu wsparciu będę mógł nawiązać stałą współpracę z wartościowymi ekspertami, profesjonalistami, którzy będą mogli podzielić się swoim doświadczeniem z ochrony przyrody, leśnictwa czy biznesu leśnego. Bardzo zależy mi, aby wejść we współpracę z młodymi, nieznanymi jeszcze twórcami, którzy znajdą przyjemność w niezależnej pracy blogera/dziennikarza/badacza, chcącego lepiej opisać i zbadać sytuację w sektorze leśnym w Polsce. Zależy mi, aby Monitor Leśny stał się miejscem dla każdego, kto ceni sobie wolność i niezależność i kto mówi dość, taniej propagandzie, informacyjnym manipulacjom czy nawet zastraszaniu i szantażowi. Niestety przykład mojego taty pokazał mi bardzo dobrze do czego zdolni są niektórzy ludzie, którzy za wszelką cenę chcą zataić prawdę, zabić dziennikarską niezależność i "zamieść pod dywan" wszystkie możliwe skandale z ich udziałem.
Aby zrealizować moje pomysły muszę zbudować profesjonalne studio nagraniowe i wyposażyć je w niezbędny sprzęt. Potrzebuję rónież zaplecze techniczne i redakcyjne. Jednakże najważniejsi dla mnie są współpracownicy, bez których sam nie dam sobie rady, aby dalej rozwijać nasz portal Monitor Leśny. Za zgromadzone pieniądze chciałbym wynagradzać autorów wpisów na naszym blogu. Chciałbym podsuwać im tematy, które pomogą nam wszystkim lepiej rozumieć interakcje między ochroną przyrody, gospodarką leśną czy rolą lasów i drewna w łagodzeniu zmian klimatycznych.
Moim wielkim marzeniem jest również zorganizować polskie forum leśne, gdzie przedstawiciele organizacji działających w ochronie przyrody, przemyśle drzewnym, zakładach usług leśnych, czy leśnictwie będą mogli swobodnie i w kulturalny sposób wymieniać się swoimi poglądami, by chronić naszą polską przyrodę lepiej oraz efektywnie zarządzać zasobami przyrodniczymi w Polsce.
Dzięki Waszemu finansowemu wsparciu będę mógł również prowadzić swoje niezależne badania naukowe na temat ekonomiki leśnictwa, inwestycji w aktywa leśne czy analizy rynku drzewnego w Polsce i na świecie.
Jeżeli chcesz współtworzyć Monitora Leśnego i budować naprawdę niezależne i solidne leśne dziennikarstwo i badania naukowe- zostań naszym Patronem!
Kilka dodatkowych informacji o mnie, tytułem uzupełnienia:
Opcje strategiczne dla państwowych leśnych instytucji w Polsce
Research trends: Forest investments as a financial asset class
Dynamics of global roundwood prices – Cointegration analysis
Profitability and Risk Sources in Global Timberland Investments
Constructing optimal global timberland investment portfolios
The economics of dedicated hybrid poplar biomass plantations in the western U.S.
Całe nagranie dostępne jest tutaj (Odcinek 4): https://dobre.radio/audycje/gospodarka-przede-wszystkim
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.