Avatar użytkownika

Natura i Człowiek

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Robimy coś z NiCzego :) Jesteśmy pozytywnie zakręconymi ludźmi, którzy zajmują się ochroną dziko występujących pszczół, prowadzeniem badań naukowych, edukacją przyrodniczą dzieci i dorosłych.

Jesteśmy grupką szalonych osób, które wzięły sobie za cel ochronę przyrody (nie mylić z ekoterroryzmem :p ), a w szczególności ochronę dziko występujących pszczół.

Te małe i niezwykle pożyteczne owady - których w naszym kraju jest ponad 500 gatunków (jeden z nich na pewno znasz - pszczoła miodna) - odgrywają niezwykle ważna rolę w przyrodzie, zapylają 78% wszystkich gatunków roślin kwitnących. To dzięki nie tylko ludzie mają co jeść, ale także pozostałe zwierzęta na naszej planecie. Nie chcemy wyobrażać sobie co by się stało, gdyby ich zabrakło, dlatego zakasaliśmy rękawy i wzięliśmy się do roboty :)

Jako pierwsi w naszym kraju odnotowaliśmy ponowne pojawienie się (po 70 latach nieobecności) bardzo zjawiskowej pszczoły zadrzechni fioletowej (Xylocopa violacea) zwanej fioletową pszczołą i rozpoczęliśmy monitoring jej występowania, i rozprzestrzeniania się w Polsce. Od 2016 odnotowaliście razem z nami ponad 50 nowych siedlisk fioletowej pszczoły w granicach naszego kraju. Wszystko dzięki nadsyłanym przez was fotografiom!

Jako pierwsi w Polsce stworzyliśmy aplikację do społecznego monitoringu, czyli zaangażowania ludzi w badania naukowe. Dzięki wielu wolontariuszom używającym aplikację Znajdź Trzmiela (do pobrania w google play na androida) dowiedzieliśmy się o wiele więcej na temat tych puchatych, miłych i pożytecznych owadów. Zdobyta dzięki wam wiedza pozwala na skuteczniejszą ochronę siedlisk rzadkich gatunków trzmieli. Ty też możesz pobrać apkę i działać razem z nami.

Sadzimy rośliny, które karmią pszczoły. W Parku Grabiszyńskim we Wrocławiu powstała nawet specjalna pszczela rabata złożona z wielu gatunków ziół chętnie odwiedzanych przez pszczoły. Co jakby taka rabata stworzona została w każdym mieście? :)

Oczywiście wśród nas jest kilku szalonych naukowców, dlatego też prowadzimy badania naukowe szukając niezwykle ciekawych gatunków pszczół w wielu zakątkach Polski.

Z naszą wiedzą staramy się wychodzić do ludzi. Prowadzimy wykłady, szkolenia, a także warsztaty wśród najmłodszych i dorosłych.

Wydaliśmy także kilka publikacji naukowych i książkowych, a wszystko to oparte na naszej wiedzy i wieloletnim zaangażowaniu w ochronę przyrody i pszczół.

Dzięki waszej pomocy chcemy się rozwijać i chronić pszczoły angażując wszystkie swoje siły!

Więcej znajdziesz na stronie NiC