Obserwator Gospodarczy

W Patronite od 18.12.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1394

Liczba Patronów: 792

Zostań Patronem
Kup na prezent
16 patronów
161 miesięcznie
6 865 łącznie
Portal ekonomiczny, którego autorzy starają się budować świadome i obywatelskie społeczeństwo

O Autorze

Obserwator Gospodarczy to portal stworzony z myślą o budowaniu świadomego i obywatelskiego społeczeństwa, którego wiedza będzie się opierać na rzetelnych i merytorycznych analizach, a nie na clickbaitowych tytułach i fałszywych informacjach.

Portal powstał 11 lutego 2019 roku i od samego początku zaczął notować bardzo dobre statystyki. Obecnie odwiedza nas około 70 tys. użytkowników miesięcznie i liczba ta cały czas rośnie.

Założycielem i redaktorem naczelny portalu jest Filip Lamański, który jako ekspert bierze m.in. udział w badaniach Polskiego Instytutu Ekonomicznego, a także regularnie gości w programie Ekonomizer na antenie Radia Poznań.

Na portalu publikowało już kilkudziesięciu autorów, których grono cały czas się powiększa. Wśród nich można znaleźć m.in. wicepremiera i ministra finansów prof. Grzegorza Kołodkę, dr. Marka Budzisza, czy też dr. Jakuba Sawulskiego. Regularnie pojawiają się także obszerne wywiady z osobami ze świata nauki m.in. ze wspomnianym już dr Sawulskim, ale również prof. Bogdanem Góralczykiem oraz prof. Marcinem Piątkowskim.

Portal jest także cytowany w wielu mediach krajowych oraz zagranicznych, jak choćby na niemieckim serwisie Airliners.de.

W listopadzie 2019 uruchomiliśmy także drugi fanpage - Gospodarka w liczbach - na który trafiają wszelkiego rodzaju dane statystyczne, które nie pojawiają się na portalu m.in. z powodu ich dużej liczby. Dane te są jednak na tyle wartościowe, że warto by pojawiły się w innym miejscu. Stąd też pomysł na stworzenie kolejnego fanpage, co tak naprawdę doprowadziło do powstania Grupy Obserwator Gospodarczy.

Praca nad portalem osoby zarządzającej to około 8 godzin dziennie, które musi być łączone z innymi obowiązkami zawodowymi. Pomimo trudności związanych z czasem i ludzką fizjologią, portal rozwija się w bardzo szybkim tempie. W ciągu roku liczba polubień na FB urosła o blisko 200 proc.! Jeszcze na początku 2019 roku OG na Facebooku miało niespełna 4300 lików. Po 12 miesiącach przekroczyła 12 tys. i na koniec 2020 roku ma został osiągnięty poziom 22 tys. polubień.

W ankietach sprawdzających opinię na temat portalu otrzymujemy wiele pozytywnych komentarzy, a średnia ocen z ponad 200 głosów dotyczących jakości publikowanych treści wyniosła 4,4/5.

Wspieramy wszystkie inicjatywy, które kreują społeczeństwo obywatelskie i pomagają w dalszym rozwoju nie tylko ekonomicznym, ale i intelektualnym. W ciągu 12 miesięcy od powstania portal patronował dwóm wydarzeniom.

Pierwszym z nich był patronat medialny, którym wspieraliśmy studentów z Poznania w walce o najwyższe cele w Dolinie Krzemowej, gdzie przedstawiali swoje rozwiązanie do oczyszczania wody.

Drugą inicjatywą której byliśmy patronem był Festiwal Inteligencji Finansowej, którą również wspieraliśmy medialnie (fot. poniżej).

Ponadto Obserwator Gospodarczy był częścią grupy eksperckiej zajmującej się Polską Kartą Suwerenności Cyfrowej. Jest to inicjatywa mająca wspierać polskie firmy i konsumentów w nierównej rywalizacji z cyfrowymi korporacjami. 

Starania o lepsze dziennikarstwo szybko zostały docenione. Redaktor Naczelny portalu - Filip Lamański - został nagrodzony w prestiżowym konkursie na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 organizowanego przez Narodowy Bank Polski.

Naszą misją oprócz budowania świadomego społeczeństwa jest walka z fake newsami i nierzetelnym dziennikarstwem, manipulującym opinią publiczną. Walka ta jest jednak bardzo nierówna, gdyż stajemy naprzeciw olbrzymich grup medialnych, które dysponują wielomilionowymi budżetami.

Dlatego postanowiliśmy pojawić się na Patronite, co pozwoli dotrzeć do większej grupy odbiorców. Wasze wsparcie może pomóc nam poświecić się tylko portalowi, co znacznie zwiększy liczbę tekstów oraz pozytywnie wpłynie na głębię analiz, a także ich liczbę.

Jednym z efektów naszych działań jest pierwszy raport naszego autorstwa, który  zwracał uwagę m.in. na problematykę polskiego rynku pracy. Uruchomiliśmy także cotygodniowy newsletter przedstawiający najważniejsze wydarzenia i opinie, o których pisaliśmy, a także planujemy wystartować z serią podcastów, w których będziemy komentować bieżącą sytuację ekonomiczną. By jednak to zrobić potrzebne są niemałe nakłady finansowe, w których uzyskaniu ma nam pomóc patronitowa społeczność.

Wszelka pomoc pozwoli nam na dalszy rozwój i realizację naszej misji, co znacznie poprawi jakość debaty publicznej będącej wraz z rozwojem Internetu w coraz gorszym stanie.

Możesz nas obserwować na Facebooku , Twitterze oraz LinkedIn

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika