Avatar użytkownika

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste

4
patronów
60 
miesięcznie
8 140 
łącznie
4
patronów
60 zł 8 140 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękujemy za wsparcie!

Właśnie zostałeś Patronem/Patronką Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Serdecznie Ci dziękujemy, że razem z nami chcesz chronić naszą planetę. To dla nas wiele znaczy.
Możesz liczyć na merytoryczną wiedzę w temacie Zero Waste w naszych mediach społecznościowych, a jeśli zechcesz także osobiste podziękowanie na naszej stronie www w strefie Patronów.

Dziękujemy!
30 zł miesięcznie
Razem możemy więcej!

Wielkie dzięki za Twoje wsparcie! Chcemy się odwdzięczyć oferując dostęp do zamkniętej grupy Zeronauci na Facebooku w funkcjonowaniu, której będziemy aktywnie uczestniczyć. Chcemy z Tobą budować nowy lepszy świat, konsultować nasze pomysły, wzajemnie się inspirować i motywować do działania. Podziękujemy Ci również za pośrednictwem naszej strony www, jeżeli wyrazisz na to zgodę.

Dziękujemy!
100 zł miesięcznie
Razem możemy jeszcze więcej!

Dziękujemy, że wybrałeś najwyższy próg, to dla nas ogromna radość!

Wszystko co oferujemy w niższych progach będzie dostępne również dla Ciebie. A może nie oczekujesz nagród, podziękowań czy grupy, a wystarczą Ci nasze działania i kampanie? Tym bardziej wysyłamy Ci nasze ogromne podziękowania i pozytywną energię i zapraszamy do śledzenia naszych kanałów.

Dziękujemy z całego serca!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Polskie Stowarzyszenie Zero Waste w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zajmuje się promocją bezodpadowego stylu życia i gospodarki o obiegu zamkniętym. Wśród naszych kampanii znajdziecie akcję Wrzucam.Nie wyrzucam, Hellowielo, Festiwal Zero Waste, #zwłasnymkubkiem czy Kawiarenkę Naprawczą.

 

Widzieliście wyspę plastiku krążącą po Pacyfiku?

Czy przypominacie sobie obraz zwierząt ginących w plamach ropy w Zatoce Meksykańskiej?

Worki śmieci w lasach i płynące puszki w rzekach to dla was znajomy widok?

Czy takiej przyszłości chcecie dla siebie i swoich dzieci?

Jeśli odpowiedź brzmi nie, to zachęcamy Was do przyłączenia się do działań prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.

Co możemy wspólnie zrobić dla naszej Planety?

• Ograniczmy produkcję śmieci

• Zacznijmy naprawiać przedmioty, które posiadamy

• Dzielmy się tym co mamy, przestańmy kupować zbyt dużo

• Używajmy naczyń wielokrotnego użytku

• Zarażajmy innych ideą Zero Waste

Wspólnie możemy tak wiele! Społeczność skupiona wokół działań przez nas promowanych rośnie w siłę i w tym momencie grupa Zero Waste Polska na Facebooku liczy ponad 45 000 członków, a nasz Fanpage obserwuje ponad 31 000 osób. Kolejnych kilkanaście tysięcy osób jest skupionych wokół grup lokalnych.

Nasze kampanie i wydarzenia o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim to: 

Wrzucam. Nie wyrzucam.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu butelki po napojach można było oddać do sklepu, otrzymując zwrot kaucji. Aktualna praktyka stosowana przez przemysł polega na zwiększaniu produkcji opakowań jednorazowych. Główny powodem jest chęć obniżenia kosztów logistyki zbiórki, transportu i czyszczenia opakowań wielokrotnego użytku. Opakowania jednorazowe są świetnym rozwiązaniem dla przemysłu, ale nie dla konsumenta i środowiska. Przemysł przerzuca problem i koszt ich zagospodarowania na konsumenta i samorząd.

Nie więcej niż 40 proc. opakowań po napojach wyrzucanych w Polsce trafia do selektywnej zbiórki i późniejszego zagospodarowania. Dla porównania, w krajach takich jak Niemcy czy Litwa, gdzie opakowania po napojach są obłożone kaucją, poziom selektywnej zbiórki sięga nawet 90 proc.! To tyle, ile według przepisów unijnych powinniśmy osiągnąć do 2030 roku, jeśli chodzi o recykling butelek PET, których produkujemy 4,6 miliarda sztuk rocznie!

Rozwiązaniem dla Polski, o które walczymy, jest wprowadzenie systemu kaucyjnego na jedno- i wielorazowe opakowania po napojach.

Festiwal Zero Waste w Krakowie

Festiwal Zero Waste to prawdziwe święto niemarnowania i nieprodukowania odpadów, ale też miejsce, w którym podczas wykładów i warsztatów, można spotkać wspaniałych zaangażowanych ludzi i wybitnych ekspertów. Niewielkie targi z wybranymi sprzedawcami pozwalają zaopatrzyć się w produkty świetnej jakości, uwzględniające ideę zero waste. Celem przyświecającym organizacji wydarzenia jest przede wszystkim wzrost świadomości mieszkańców Krakowa i okolicznych gmin w kontekście codziennego życia i podejmowanych decyzji (głównie zakupowych). Naszym zadaniem jest uświadomienie Polakom jak ważne jest wybieranie produktów wielorazowych, lokalnych, dobrych jakościowo, tak by ostatecznie wygenerować jak najmniej odpadów i aby były one w znacznym stopniu zdatne do dalszego przetwarzania.. Takie podejście sprawdza się w przypadku głównego problemu jaki widzimy, czyli  braku wiedzy, umiejętności radzenia sobie z tematami takimi jak nadmierna konsumpcja, nieświadomość pochodzenia materiałów, produktów, usług z których korzystamy, czy brak świadomości konsekwencji własnych działań (przyczyniających się do negatywnych zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie, które obserwujemy także w Polsce). 

HelloWielo

Kampania społeczna Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste na rzecz promocji pieluch wielorazowych. Jednorazowe=niemodne. W trosce o środowisko, zdrowie dzieci i portfele rodziców zachęcamy do stosowania pieluch wielorazowych. W ramach akcji już dwukrotnie zorganizowaliśmy szereg warsztatów w całym kraju, a także za granicą. Edycja druga skupiła się również na promocji wielorazowych produktów do higieny intymnej dla kobiet.

Kawiarenka Naprawcza 

Coraz częściej, kiedy zepsuje nam się sprzęt domowy lub zniszczy ubranie, ze względu na brak czasu i umiejętności, decydujemy się na wymianę uszkodzonego przedmiotu na nowy zamiast podjąć się naprawy. Przedmioty, które mogłyby nam służyć dłużej – trafiają na składowiska odpadów.

Odpowiedzią na ten problem jest Kawiarenka Naprawcza, którą udało nam się zorganizować w Warszawie już 3 razy. To inicjatywa, która zrzesza lokalnych naprawiaczy, którzy pomagają społeczności naprawić przyniesione przez nich przedmioty lub uzyskać wsparcie i poradę w tym zakresie.

Z własnym kubkiem

Na kawę chodzę tylko z tym jedynym...

#ZWŁASNYMKUBKIEM 

Co roku na całym świecie zużywa się miliardy jednorazowych kubków. Z każdą kawą czy herbatą zakupioną w jednorazowym opakowaniu rośnie góra odpadów trudnych do poddania recyklingowi.

Możesz to zatrzymać! Idź na kawę #zwłasnymkubkiem!

Organizując akcję chcieliśmy wpłynąć na klientów jak i właścicieli kawiarni, przekonać że korzystanie z własnych kubków wielorazowych jest bezpieczne, niesamowicie ważne dla środowiska i co więcej także wpływa na wizerunek lokalu i chyba nam dobrze to idzie, bowiem w akcji bierze udział kilkaset lokali w całym kraju! 

Mobilny GiveBox

Akcja ma na celu ofiarowanie przedmiotom, których już nie potrzebujemy drugiego życia. Każdy z nas może zorganizować punkt pozostawiania/ wymiany rzeczy nam już nie potrzebnych w pracy, kawiarni lub innym ulubionym miejscu.

Torby Bumerangi

#TorbyBumerangi zamiast foliówek.

Torba na zakupy jak bumerang powinna krążyć i być dostępna tam gdzie jej potrzebujemy czyli w sklepie a nie kuchennej szufladzie. Puśćmy swoje torby w obieg!

Refashion 

#ProudToREFASHION

Najwyższy czas, żeby przemyśleć sposób w jaki kupujemy nasze ubrania!

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zainicjowało kampanię ReFashion, która jest naszą odpowiedzią na zagadnienie Fast Fashion, mającą na celu uświadomienie szerokiego spektrum kosztów szybkiej i taniej mody oraz podjęcie próby ograniczenia jej skutków poprzez pokazywanie pozytywnych i atrakcyjnych alternatyw.

W ramach kampanii odbyły się spotkania, warsztaty, które zachęciły do dzielenia się pomysłami na alternatywne podejście do mody.

Otwarte, bezpłatne wykłady, warsztaty, spotkania. 

Bardzo je lubimy, to dla nas ogromna wartość, zarówno te na żywo na konferencjach, targach czy piknikach, jak i online.

Chcemy jeszcze, chcemy ciągle, chcemy więcej, chcemy lepiej. Pomożesz?

Cele Autora

Razem łatwiej, razem lepiej
  • 8 980 zł
  • 840 zł brakuje
90%
Razem możemy więcej!

Jeśli osiągniemy comiesięczną kwotę 8980 zł będziemy w stanie dalej dostarczać Wam wartościowe treści w naszych kanałach informacyjnych, budować tak potrzebną bazę merytorycznej wiedzy o ruchu zero waste, tworzyć kolejne edycje naszych wydarzeń takich jak Festiwal Zero Waste czy Kawiarenka Naprawcza, organizować darmowe tematyczne webinary i spotkania online, jak i nie ustawać w pracach nad szerzeniem wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego.

Początek roku 2020 dał nam ogromne nadzieje na mocne rozbudowanie zespołu, kompetencji, szeroko zakrojonych działań czy naszych wewnętrznych systemów funkcjonowania. Pojawienie się wirusa lekko zamieszało w naszych ambitnych planach, ale nie zmąciło entuzjazmu do działania, ratowania planety, edukowania społeczeństwa i wywierania wpływu na decydentów.
Niech nic nie wraca do dawnej normalności, bo nasza stara "normalność" nie działała. Razem #budujmyswiatnanowo. Nie pozwólmy zalać naszej planety odpadami! Powiedzmy NIE marnotrawstwu!
Te krótkie zdania najlepiej oddają kierunek, w którym chcemy iść razem z Tobą. Nasz wspólny Świat Na Nowo - Patroni lepszego świata potrzebuje wszystkich rąk na pokładzie. Dołącz do nas, wesprzyj Stowarzyszenie stałą darowizną i stwórz z nami grupę przyjaciół, którzy wsparciem finansowym i wspólnymi działaniami wstawią nasz świat po kryzysie na nowe, lepsze tory.

Jeżeli czujesz, że obecny kryzys jest „po coś”, jeżeli uważasz, że zmiany klimatu przyspieszają i należy przerwać tę spiralę kryzysu klimatycznego napędzanego gospodarką opartą o niezrównoważone modele działania, dołącz do nas. Swoim wsparciem finansowym pomożesz w utrzymaniu i dalszym rozwoju działalności Stowarzyszenia!


Dziękujemy!
Hello Wielo 2020
  • 3 900 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Czy wiesz, że w Europie zużywa się rocznie około 33 miliardów jednorazowych pieluch rocznie w wyniku czego powstaje 6 371 000 ton odpadów?

My wiemy, ciężko nas to przeraża dlatego robimy co w naszej mocy, żeby tę ilość choć trochę zmniejszyć!

Jak? Dzięki ogólnopolskiej akcji edukacyjnej HelloWielo, która pokazuje rodzicom nowoczesne systemy pieluch wielorazowych, uczy jak z nich korzystać i o nie dbać.
Przeszkoliliśmy już setki rodziców i mamy ochotę na więcej.

Dwie poprzednie edycje kampanii okazały się wielkim sukcesem. Pierwsza odsłona akcji Hello Wielo (2018 r.) została uznana przez organizatorów Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów za jedną z trzech najlepszych kampanii w kategorii organizacji pozarządowych
i w drodze do finału pokonała w sumie aż 14 tys. inicjatyw
z całej Europy!

Druga edycja była jeszcze większa zmieniając Hello Wielo z projektu ogólnopolskiego na międzynarodowy. Warsztaty odbywały się także w Norwegii.

W tym roku z racji zaistniałej sytuacji działamy tylko online, ale mamy nadzieję, że też uda nam się przekonać trochę osób do zerwania z jednorazówkami.
Pomóż nam w tym i wesprzyj akcję!
Zbiórka na odjazdową stronę www
  • 4 000 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Po trzech latach przyszedł czas aby stworzyć stronę www z prawdziwego zdarzenia. Miejsce w sieci, w którym znajdziecie mnóstwo ciekawych i użytecznych informacji o ruchu zero waste i gospodarce o obiegu zamkniętym. Chcemy stworzyć dla Was atrakcyjne i przyjazne w użytkowaniu narzędzie. Stronę, którą będziecie odwiedzać z przyjemnością, ba! nawet po 5 razy dziennie! ;) Stronę, która będzie szybka i zadziała na wszystkich Waszych urządzeniach!
Marzą nam się szałowe zakładki, podstrony, fotki i ... sklep!  Budowę strony oddajemy tym razem w fachowe ręce.

To co? Zachęceni? Pomożecie nam w realizacji tego planu? 

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Polskie Stowarzyszenie Zero Waste już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
30 zł
Ola Wróbel
Ola Wróbel
10 zł
Anonimowy patron
10 zł
Agata Maciolek
Agata Maciolek
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.