Mniej Znaczy Więcej!

W Patronite od 21.02.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1991

Liczba Patronów: 1452

Zostań Patronem
Kup na prezent
7 patronów
90 miesięcznie
7 150 łącznie
Mniej Znaczy Więcej! to inicjatywa, do której Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zaprasza szkoły podstawowe z całej Polski. Przez 50 dni będziemy inspirować osoby skoncentrowane wokół szkół do życia w duchu zero waste, w którym ograniczamy powstawanie odpadów i chronimy zasoby naszej planety.

O Autorze

W Polsce zużywamy aż 4 miliardy butelek plastikowych rocznie. Do 2050 roku ta ilość ma się podwoić. Co możemy z tym zrobić? Wierząc, że młode, wyedukowane pokolenie da nadzieję na lepszą, wspólną przyszłość, powołaliśmy do życia ogólnopolską akcję, która buduje świadomość społeczeństwa i wywołuje zmianę nawyków na bardziej przyjazne dla planety. 

Mniej Znaczy Więcej! to ogólnopolska akcja inspiracyjno - edukacyjna Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Co jest celem akcji? 

Naszym celem jest propagowanie idei i zasad codziennego, systematycznego ograniczania zbędnych odpadów, ponownego wykorzystania rzeczy, niemarnowania żywności, zamiany przedmiotów i opakowań z jednorazowego plastiku na wielorazowe odpowiedniki.

I Ty masz wpływ na los planety!

Chcemy pokazać, że wszyscy gramy do jednej bramki, a naszym wspólnym celem jest zdrowsza, czystsza planeta! Pierwszym krokiem do zmiany jest zwiększenie świadomości społecznej. Każdego dnia podejmujemy dziesiątki małych decyzji, które mogą przyczyniać się do poprawy lub pogorszenia sytuacji ekologicznej. Wybór bardziej ekologicznych rozwiązań i zmiana nawyków to ważny i konieczny do poczynienia krok, który musimy zrobić wszyscy i wspólnie!

Pomóż nam uświadomić i zarazić chęcią do działania setki tysięcy osób!

Marzymy o tym, aby każda szkoła i każde dziecko miało szansę włączyć się w akcję. Chcemy dać dzieciom radość z odkrywania czystego, zielonego, bezodpadowego świata. Twoje wsparcie to realny wpływ na dotarcie z naszą akcją do większej liczby szkół. Jeżeli bliskie są Ci nasze cele i wartości i zdecydujesz się nas wesprzeć poprzez zostanie naszym Patronem/Patronką, wystarczy kliknąć tutaj.

Na czym dokładnie polega akcja „Mniej Znaczy Więcej!”?

 • Akcja jest skierowana do uczniów z publicznych i prywatnych szkół podstawowych w całej Polsce.
 • Każdy nauczyciel otrzyma gotowe materiały edukacyjne dopasowane do wieku uczniów, które będzie mógł zrealizować w wygodnym dla siebie terminie, stacjonarnie lub online. 
 • Lekcje są skonstruowane tak, aby dzieci – po szkole - mogły w praktyczny sposób wykorzystać zdobytą wiedzę, ucząc i inspirując domowników i inne osoby ze swojego otoczenia. 
 • Dzięki organizacji specjalnego konkursu w ramach akcji i dotarciu do dziesiątek tysięcy osób za pośrednictwem mediów społecznościowych, zainspirujemy odbiorców do najróżniejszych działań prośrodowiskowych i rozpowszechnimy ideę edukacji zero waste w całej Polsce!

Harmonogram akcji

 • W Dzień Dziecka, 1 czerwca 2022 r. ruszyła strona internetowa akcji - https://mniejznaczywiecej.com
 • 25 sierpnia uruchomiliśmy na Facebooku otwartą grupę Mniej Znaczy Więcej!, gdzie - wspólnie z uczestnikami akcji - wymieniamy się inspiracjami, efektami działań oraz na bieżąco informujemy o przebiegu akcji.
 • Od 3 października do 21 listopada - to ramy czasowe naszej 50-dniowej akcji, podczas której prowadzony jest konkurs „Zmniejszamy – wygrywamy!”.
 • 6 grudnia, w Mikołajki ogłosimy wyniki. Każda szkoła otrzyma oficjalne podziękowanie, honorowy certyfikat i podsumowanie wyników akcji – naszych wspólnych starań!

Konkurs „Zmniejszamy – wygrywamy!”

 • Każda szkoła, która zgłosiła się do akcji jest automatycznie zakwalifikowana do konkursu.
 • Konkurs polega na tym, aby wykonać jak najwięcej działań prowadzących do redukcji odpadów i zapobiegania marnotrawstwu. 
 • Konkursowicze otrzymują listę zadań oraz przypisanych do nich punktów. Im więcej podejmą zadań, tym więcej punktów zdobędą jako szkoła!

Kto wygrywa?

 • W pierwszej kolejności … nasza planeta! Na stronie akcji przez cały czas jej trwania będzie włączony licznik, który pokaże ile wspólnie zrobiliśmy dla ziemi! 
 • Szkoły, które zdobędą największą liczbę punktów, otrzymają atrakcyjne nagrody utrzymane w duchu zero waste!

O Polskim Stowarzyszeniu Zero Waste

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zajmuje się promocją bezodpadowego stylu życia i gospodarki o obiegu zamkniętym.  Wśród kampanii Stowarzyszenia, warto wspomnieć o akcjach Kaucja wraca, HelloWielo, Festiwal Zero Waste, #zwłasnymkubkiem i Kawiarence Naprawczej.

Przepiękne ilustracje wykorzystane na materiałach akcji są autorstwa Bloutouf (www.bloutouf.fr). Inspiracje: blog i książki www.famillezerodechet.com.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Piotr Bystry
Piotr Bystry
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 30 zł
Ola Wróbel
Ola Wróbel
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Agata Maciolek
Agata Maciolek
Próg: 10 zł