Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Polskie Stowarzyszenie Zero Waste w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kupony
Widzieliście wyspę plastiku krążącą po Pacyfiku?
Czy przypominacie sobie obraz zwierząt ginących w plamach ropy w Zatoce Meksykańskiej?
Worki śmieci w lasach i płynące puszki w rzekach to dla was znajomy widok?
Czy takiej przyszłości chcecie dla siebie i swoich dzieci?
Jeśli odpowiedź brzmi nie, to zachęcamy Was do przyłączenia się do działań prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.
Co możemy wspólnie zrobić dla naszej Planety?
• Ograniczmy produkcję śmieci
• Zacznijmy naprawiać przedmioty, które posiadamy
• Dzielmy się tym co mamy, przestańmy kupować zbyt dużo
• Używajmy naczyń wielokrotnego użytku
• Zarażajmy innych ideą Zero Waste
Wspólnie możemy tak wiele! Społeczność skupiona wokół działań przez nas promowanych rośnie w siłę i w tym momencie grupa Zero Waste Polska na Facebooku liczy ponad 45 000 członków, a nasz Fanpage obserwuje ponad 31 000 osób. Kolejnych kilkanaście tysięcy osób jest skupionych wokół grup lokalnych.
Nasze kampanie i wydarzenia o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim to:
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu butelki po napojach można było oddać do sklepu, otrzymując zwrot kaucji. Aktualna praktyka stosowana przez przemysł polega na zwiększaniu produkcji opakowań jednorazowych. Główny powodem jest chęć obniżenia kosztów logistyki zbiórki, transportu i czyszczenia opakowań wielokrotnego użytku. Opakowania jednorazowe są świetnym rozwiązaniem dla przemysłu, ale nie dla konsumenta i środowiska. Przemysł przerzuca problem i koszt ich zagospodarowania na konsumenta i samorząd.
Nie więcej niż 40 proc. opakowań po napojach wyrzucanych w Polsce trafia do selektywnej zbiórki i późniejszego zagospodarowania. Dla porównania, w krajach takich jak Niemcy czy Litwa, gdzie opakowania po napojach są obłożone kaucją, poziom selektywnej zbiórki sięga nawet 90 proc.! To tyle, ile według przepisów unijnych powinniśmy osiągnąć do 2030 roku, jeśli chodzi o recykling butelek PET, których produkujemy 4,6 miliarda sztuk rocznie!
Rozwiązaniem dla Polski, o które walczymy, jest wprowadzenie systemu kaucyjnego na jedno- i wielorazowe opakowania po napojach.
Festiwal Zero Waste w Krakowie
Festiwal Zero Waste to prawdziwe święto niemarnowania i nieprodukowania odpadów, ale też miejsce, w którym podczas wykładów i warsztatów, można spotkać wspaniałych zaangażowanych ludzi i wybitnych ekspertów. Niewielkie targi z wybranymi sprzedawcami pozwalają zaopatrzyć się w produkty świetnej jakości, uwzględniające ideę zero waste. Celem przyświecającym organizacji wydarzenia jest przede wszystkim wzrost świadomości mieszkańców Krakowa i okolicznych gmin w kontekście codziennego życia i podejmowanych decyzji (głównie zakupowych). Naszym zadaniem jest uświadomienie Polakom jak ważne jest wybieranie produktów wielorazowych, lokalnych, dobrych jakościowo, tak by ostatecznie wygenerować jak najmniej odpadów i aby były one w znacznym stopniu zdatne do dalszego przetwarzania.. Takie podejście sprawdza się w przypadku głównego problemu jaki widzimy, czyli braku wiedzy, umiejętności radzenia sobie z tematami takimi jak nadmierna konsumpcja, nieświadomość pochodzenia materiałów, produktów, usług z których korzystamy, czy brak świadomości konsekwencji własnych działań (przyczyniających się do negatywnych zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie, które obserwujemy także w Polsce).
Kampania społeczna Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste na rzecz promocji pieluch wielorazowych. Jednorazowe=niemodne. W trosce o środowisko, zdrowie dzieci i portfele rodziców zachęcamy do stosowania pieluch wielorazowych. W ramach akcji już dwukrotnie zorganizowaliśmy szereg warsztatów w całym kraju, a także za granicą. Edycja druga skupiła się również na promocji wielorazowych produktów do higieny intymnej dla kobiet.
Coraz częściej, kiedy zepsuje nam się sprzęt domowy lub zniszczy ubranie, ze względu na brak czasu i umiejętności, decydujemy się na wymianę uszkodzonego przedmiotu na nowy zamiast podjąć się naprawy. Przedmioty, które mogłyby nam służyć dłużej – trafiają na składowiska odpadów.
Odpowiedzią na ten problem jest Kawiarenka Naprawcza, którą udało nam się zorganizować w Warszawie już 3 razy. To inicjatywa, która zrzesza lokalnych naprawiaczy, którzy pomagają społeczności naprawić przyniesione przez nich przedmioty lub uzyskać wsparcie i poradę w tym zakresie.
Na kawę chodzę tylko z tym jedynym...
Co roku na całym świecie zużywa się miliardy jednorazowych kubków. Z każdą kawą czy herbatą zakupioną w jednorazowym opakowaniu rośnie góra odpadów trudnych do poddania recyklingowi.
Możesz to zatrzymać! Idź na kawę #zwłasnymkubkiem!
Organizując akcję chcieliśmy wpłynąć na klientów jak i właścicieli kawiarni, przekonać że korzystanie z własnych kubków wielorazowych jest bezpieczne, niesamowicie ważne dla środowiska i co więcej także wpływa na wizerunek lokalu i chyba nam dobrze to idzie, bowiem w akcji bierze udział kilkaset lokali w całym kraju!
Akcja ma na celu ofiarowanie przedmiotom, których już nie potrzebujemy drugiego życia. Każdy z nas może zorganizować punkt pozostawiania/ wymiany rzeczy nam już nie potrzebnych w pracy, kawiarni lub innym ulubionym miejscu.
#TorbyBumerangi zamiast foliówek.
Torba na zakupy jak bumerang powinna krążyć i być dostępna tam gdzie jej potrzebujemy czyli w sklepie a nie kuchennej szufladzie. Puśćmy swoje torby w obieg!
#ProudToREFASHION
Najwyższy czas, żeby przemyśleć sposób w jaki kupujemy nasze ubrania!
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zainicjowało kampanię ReFashion, która jest naszą odpowiedzią na zagadnienie Fast Fashion, mającą na celu uświadomienie szerokiego spektrum kosztów szybkiej i taniej mody oraz podjęcie próby ograniczenia jej skutków poprzez pokazywanie pozytywnych i atrakcyjnych alternatyw.
W ramach kampanii odbyły się spotkania, warsztaty, które zachęciły do dzielenia się pomysłami na alternatywne podejście do mody.
Otwarte, bezpłatne wykłady, warsztaty, spotkania.
Bardzo je lubimy, to dla nas ogromna wartość, zarówno te na żywo na konferencjach, targach czy piknikach, jak i online.
Chcemy jeszcze, chcemy ciągle, chcemy więcej, chcemy lepiej. Pomożesz?
Wesprzyj działalność Autora Polskie Stowarzyszenie Zero Waste już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.