Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Polskie Towarzystwo Superwizji Pracy Socjalnej w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyPolskie Towarzystwo Superwizji Pracy Socjalnej (PTSPS) zostało zostało zarejestrowane 9 czerwca 2015 w Sądzie Rejonowym m. st. Warszawy. Towarzystwo jest pozarządową organizacją non-profit działająca na rzecz upowszechniania i profesjonalizacji pracy socjalnej oraz superwizji pracy socjalnej w Polsce.
Naszą organizację tworzą przede wszystkim ludzie na co dzień zajmujący się z zaangażowaniem superwizją pracy socjalnej – a więc superwizorzy praktycy, trenerzy, pracownicy socjalni oraz teoretycy pracy socjalnej i superwizji.
Inicjatywa powołania Stowarzyszenia wyszła od grupy osób, które dostrzegły istotną rolę superwizji w procesie funkcjonowania pomocy społecznej, zwłaszcza jej znaczący wpływ na praktykę pracy z osobami i rodzinami i rozwój zawodowy pracowników socjalnych.
Organizacja wyznacza sobie zarówno cele w obrębie teorii superwizji pracy socjalnej, jaki w obszarze jej praktyki. W tym kontekście celem Stowarzyszenia jest budowa platformy współpracy i profesjonalnego środowiska zdolnego do tworzenia standardów superwizji pracy socjalnej oraz dbania o ich praktyczne wdrażanie.
CZYM JEST PRACA SOCJALNA?
Praca socjalna jest profesją opartą na praktyce i akademicką dyscypliną, która promuje zmianę społeczną i rozwój, społeczną spójność oraz empowerment i wyzwolenie ludzi. Głównymi zasadami pracy socjalnej są prawa człowieka, wspólnotowe poczucie odpowiedzialności i poszanowanie dla różnic. Praca socjalna oparta na własnych teoriach, naukach społecznych i humanistycznych oraz na rdzennej wiedzy angażuje ludzi i struktury społeczne do występowania przeciwko życiowym trudnościom i na rzecz poprawy ludzkiego bytu.
Na zdjęciu: pracowniczka socjalna w drodze na spotkanie z mieszkańcami budynku socjalnego.
EKONOMIA PRACY SOCJALNEJ
Za Międzynarodową Federacją Pracowników Socjalnych IFSW
KIM SĄ PRACOWNICY SOCJALNI?
Pracownicy socjalni to specjaliści w zakresie profesjonalnego pomagania. Posiadają umiejętności, wiedzę i doświadczenie, aby współpracować z ludźmi i wspierać ich w podróży przez zmiany, aby mogli osiągnąć indywidualny i zbiorowy dobrobyt.
Na zdjęciu: streetworker bezdomności w Częstochowie
CZYM JEST SUPERWIZJA PRACY SOCJALNEJ?
Superwizja pracy socjalnej to szczególny, wieloaspektowy ogląd pracy pracowników socjalnych służący rozwiązaniu trudności merytorycznych i emocjonalnych związanych z realizacją pracy socjalnej. To dwustronny proces pomagający poszerzać świadomość, rozwijać umiejętności, osiągać lepsze wyniki, działać poprzez rzetelną ocenę, omówienie problemów, ukierunkowaną praktykę i sprzężenie zwrotne (feedback). Warunkiem powodzenia tak zaplanowanego przedsięwzięcia jest zgoda uczestników superwizji na ujawnienie swoich doświadczeń w pracy z ludźmi i na ich analizę. (Wódz, Leśniak-Berek, 2007).
Na zdjęciu: pracownicy socjalni, asystent rodziny, animatorzy i opiekunka środowiskowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słomnikach tuż przed superwizją pracy socjalnej.
Nasze obecne inicjatywy:
INAUGURACYJNY KWARTALNIK SPS
Na początku maja bieżącego roku ukazał się inauguracyjny numer kwartalnika pod tytułem Superwizja Pracy Socjalnej (SPS). Jest to czasopismo, bez numeru identyfikacji wydawcy, tworzone przez członków Polskiego Towarzystwa Superwizji Pracy Socjalnej. Opisujemy w nim rzeczywistość superwizyjną, praktyczną wiedzę, przydatne dane oraz dzielimy się naszą wiedzą i naszymi doświadczeniami w realizacji superwizji pracy socjalnej.
Z uwagi na ograniczone środki finansowe pierwszy numer kwartalnika wydany był w formie pliku elektronicznego i dystrybuowany drogą mailową. Można go także pobrać klikając na okładkę:
Pierwszy numer kwartalnika powstał dzięki społecznej pracy wielu osób. W chwili obecnej kwartalnik jest finansowany ze środków UNICEF.
KONFERENCJA ROCZNICOWA W PAŹDZIERNIKU 2022 ROKU
Mimo, iż superwizja pracy socjalnej w Polsce ma już długą, bo ponad dwudziestoletnią tradycję, to właśnie dokładnie we wrześniu 2022 roku minęło pięć lat, odkąd pojawili się w Polsce certyfikowani superwizorzy pracy socjalnej. 24 listopada 2021 roku odbyło się z naszej inicjatywy spotkanie on-line przedstawicieli organizacji zrzeszających łącznie ponad 40 certyfikowanych superwizorów: Stowarzyszenia Certyfikowanych Superwizorów Pracy Socjalnej, Pracowni Superwizji, Superwizorni oraz Polskiego Towarzystwa Superwizji Pracy Socjalnej. Rozmawialiśmy o potrzebie wspólnego zorganizowania w roku 2022 uroczystej, rocznicowej konferencji poświęconej superwizji pracy socjalnej.
Stało się! 14 i 15 października 2022 roku zorganizowaliśmy konferencję pod nazwą: „5 lat certyfikowanej superwizji pracy socjalnej w Polsce. Teoria – badania – praktyka. Perspektywy rozwoju„, która odbyła się w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie przy ul. Szczęśliwickiej 40.
W ramach dwudniowej konferencji mieliśmy część uroczystą obfitującą w wykłady i prelekcje oraz część roboczą, przeznaczoną na dyskusje panelowe. Konferencja pozwoliła nam wspólnie podsumować okres pięciu lat „certyfikowanej” superwizji pracy socjalnej w Polsce, wypracować listę rekomendacji i pomysłów na podniesienie profesjonalizacji tej formy wsparcia pracowników socjalnych.
WSPÓŁTWORZENIE STANDARDÓW SUPERWIZJI PRACY SOCJALNEJ
W dniach 7 i 8 kwietnia 2022 roku w Poznaniu odbyło się Seminarium edukacyjne pod nazwą: „Superwizja pracy socjalnej: dylematy, przeszkody i rozwój z punktu widzenia superwizora pracy socjalnej”. Gospodarzem seminarium było Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Poznaniu, pierwszy w Polsce podmiot szkolący, który uzyskał zgodę Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na kształcenie certyfikowanych superwizorów. W realizacji seminarium aktywnie uczestniczyli między innymi członkowie naszego Stowarzyszenia. Ideą zorganizowania Seminarium było łączenie środowisk certyfikowanych superwizorów pracy socjalnej, podjęcie dyskusji na temat obecnego stanu superwizji pracy socjalnej w Polsce oraz analiza standardów oraz wyzwań związanych z wdrażaniem superwizji w Polsce. Celem Seminarium była wspólna ewaluacja dotychczasowej praktyki superwizji pracy socjalnej, wymiana doświadczeń w zakresie aktualnych standardów kształcenia przyszłych superwizorów pracy socjalnej oraz analiza aktualnego stanu wdrażania superwizji, jako narzędzia wsparcia w obszarze zawodów pomocowych. Podczas Seminarium przedstawiane były przykłady dobrych praktyk stosowania superwizji pracy socjalnej w Polsce. W ramach dyskusji i warsztatów opracowaliśmy wspólnie konkluzje i rekomendacje w obszarach: profesjonalizacji i rozwoju superwizji pracy socjalnej w Polsce oraz zasobów i ograniczeń superwizji pracy socjalnej, w tym dylematów etycznych. Rekomendacje wypracowane w ramach Seminarium zostały przedstawione przedstawicielom Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Na zdjęciu: superwizorzy pracy socjalnej po części panelowej.
HIPERWIZJE DLA SUPERWIZORÓW PRACY SOCJALNEJ
Hiperwizja lub metasuperwizja to nieformalne nazwy superwizji dla superwizorów pracy socjalnej. Hiperwizja jest podstawową formą analizy pracy i wzmacniania superwizorów pracy socjalnej w profesjonalnym wsparciu pracowników służb społecznych.
Na zdjęciu: superwizorzy pracy socjalnej przed hiperwizją
Praca superwizora pracy socjalnej wymaga ciągłego rozwoju i szkoleń, ale przede wszystkim stałego wglądu i analizy pracy. Nasze stowarzyszenie zainicjowało praktykę spotkań hiperwizyjnych i chcemy aby superwizorzy pracy socjalnej w Polsce mieli tak samo jak pracownicy socjalni możliwość regularnego korzystania z superwizji pracy własnej.
Zapraszamy na naszą stronę internetową:
oraz na stronę na Facebooku:
https://www.facebook.com/superwizja.pracy.socjalnej
a także na Instagrama:
www.instagram.com/superwizjaps/
Zachęcamy Państwa do zostania naszym Patronem i śledzenia naszych działań :)
Dziękujemy Wam wszystkim za pomoc. Wasze wsparcie jest nieocenione!
Wesprzyj działalność Autora Polskie Towarzystwo Superwizji Pracy Socjalnej już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.