Avatar użytkownika

Polskie Archiwum X

56
patronów
2 260 
miesięcznie
56
patronów
2 260 zł
miesięcznie

Progi wsparcia

Obrazek progu
5 zł miesięcznie
Limit Patronów osiągnięty!
Bardzo dziękujemy Ci za twój wkład w rozwój naszego projektu.
Obrazek progu
10 zł miesięcznie
Jesteśmy wdzięczni za wsparcie. Wpłacając tę kwotę (10 zł) przez trzy miesiące, otrzymasz od nas długopis z logo Polskiego Archiwum X. Po dokonaniu wpłaty prosimy o przesłanie danych adresowych oraz numeru telefonu na maila polskiearchiwumxbiuro@gmail.com celem realizacji wysyłki.

Obrazek progu
25 zł miesięcznie
Ta kwota to już spore wsparcie. Wpłacając tę kwotę (25zł) przez cztery miesiące, otrzymasz od nas kubek z logo Polskiego Archiwum X. Po dokonaniu wpłaty prosimy o przesłanie danych adresowych oraz numeru telefonu na maila polskiearchiwumxbiuro@gmail.com celem realizacji wysyłki.

Obrazek progu
50 zł miesięcznie
Jesteśmy ci niezmiernie wdzięczni za takie wsparcie. Możesz liczyć na nasze osobiste podziękowania podczas danego odcinka.
Obrazek progu
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
22 dostępne miejsca
Przekażemy Ci drugą cześć naszych książek ze spersonalizowaną dedykacją. Możesz liczyć także na podziękowania podczas odcinka.

Po dokonaniu wpłaty prosimy o przesłanie danych adresowych oraz numeru telefonu na maila polskiearchiwumxbiuro@gmail.com.

Obrazek progu
200 zł miesięcznie
Wybierz 200 zł
11 dostępnych miejsc
Patron odcinka. Podczas odcinka odbędziemy rozmowę, w której podziękujemy za twoje wsparcie dla tego projektu. Wyrazy wdzięczności znajdą się także w napisach końcowych.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Polskie Archiwum X w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Polskie Archiwum X to połączenie świata policyjnego i dziennikarskiego. Autorami projektu są Bogdan Michalec i Mariusz Nowak, współtwórcy policyjnego Krakowskiego Archiwum X, którzy w wydziale kryminalnym przepracowali ok. 30 lat oraz Dawid Serafin, dziennikarz, zajmujący się tematyką kryminalną.

Projekt Polskie Archiwum X wystartował we wrześniu 2020 r. To wtedy uruchomiliśmy nasza kanał na YouTube, ponieważ chcieliśmy się dzielić swoim doświadczeniem. Nie tylko dzielić, ale także pomagać rodzinom ofiar, których bliscy zaginęli wiele lat temu.

Na różnych etapach naszej policyjnej pracy wierzyliśmy, że media są siłą, która może pomóc dotrzeć do osób, które mają wiedzę w danej sprawie. Dlatego na naszym kanale chcemy przede wszystkim opowiadać o historiach, które od lat czekają na wyjaśnienie.

Dzięki Państwu wsparciu mogliśmy m.in.: 

  • prowadzić systematycznie kanał Polskie Archiwum X i przygotować 72 odcinki programu (luty 2023)
  • odwiedzić część rodzin, które zwróciły się do nas z prośbą o pomoc
  • przygotować analizy kryminalne kilku spraw
  • skorzystać z pomocy ekspertów, mecenasów i biegłych sądowych
  • uruchomić profil Polskiego Archiwum X na platformie Spotify
  • poprawić jakość przygotowanych materiałów filmowych

Po co PAX?

Choć po blisko 30 latach służby w wydziale kryminalnym, jesteśmy policjantami w stanie spoczynku, nadal, o ile możemy, chcemy pomagać w rozwiązywaniu spraw uznawanych powszechnie za beznadziejne i trudne do wyjaśnienia. Niektóre sprawy uznawane za zaginięcia, samobójstwa, nieszczęśliwe wypadki to w rzeczywistości zabójstwa.


Dlatego w programie chcemy prezentować także sprawy zgłaszane przez rodziny, a które do tej pory budzą wątpliwości i wciąż czekają na swój sądowy finał. Nie tylko chcemy o nich mówić, ale w miarę możliwości pomagać w ich rozwiązaniu.

 

 


 

 

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Polskie Archiwum X w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Cele Autora

Rozwój projektu i kanału
  • 4 999 zł miesięcznie
  • 2 739 zł brakuje
45%
Projekt Polskie Archiwum X działa od września 2020 r. Do tej pory przygotowaliśmy ponad 70 odcinków naszego podcastu, które można zobaczyć na platformie YouTube i posłuchać na Spotify.

Opisywaliśmy sprawy, które zostały rozwiązane. Te, które wciąż czekają na swój sądowy finał, a także zapraszaliśmy ekspertów, aby przybliżyć świat kryminalistyki.

Od początku działania otrzymujemy wiele sygnałów od ludzi z prośbą o pomoc w sprawach dotyczących zaginięć i niewyjaśnionych spraw, które mogą zaliczać się do ciemnej liczby zabójstw.

Na różnych etapach naszej policyjnej pracy wierzyliśmy, że media są siłą, która może pomóc dotrzeć do osób, które mają wiedzę w danej sprawie. Teraz dostrzegamy to jeszcze wyraźniej. Ostatnie dwa lata pokazały, że po publikacjach zgłosiły się osoby mające wiedzę w danych sprawach, co pozwoliło w niektórych przypadkach pójść o krok dalej w dotarciu do prawdy.

Nadal chcemy rozwijać ten projekt, ale przede wszystkim, o ile jest to możliwe, chcemy się dzielić swoim doświadczeniem z rodzinami ofiar. Nie tylko dzielić, ale tam, gdzie jest to możliwe przeanalizować akta, podpowiedzieć, co można jeszcze zrobić czy jakie podjąć formalne kroki w danej sprawie.

Dlatego, jeśli uznasz, że warto nas wesprzeć choćby kilkoma złotymi, będziemy wdzięczni.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Polskie Archiwum X już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Magdalena Milner
Magdalena Milner
25 zł
Anita Czyz
Anita Czyz
50 zł
Krystyna Lebioda-Grajczyk
Krystyna Lebioda-Grajczyk
10 zł
Agnieszka Habel
Agnieszka Habel
10 zł
Dawid Plichta
Dawid Plichta
25 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.