Podkast amerykański

W Patronite od 15.01.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 183

Liczba Patronów: 131

Zostań Patronem
141 patronów
2 440 miesięcznie
8 210 łącznie
Podkast amerykański to – jak, mamy nadzieję, sugeruje nazwa - podkast o najnowszych wydarzeniach politycznych w Stanach Zjednoczonych, ale także szerszych zjawiskach społecznych i kulturowych.

O Autorze

Podkast amerykański uruchomiliśmy w październiku 2020 roku, na miesiąc przed wyborami prezydenckimi, o których wiedzieliśmy, że – niezależnie od ostatecznego wyniku – odmienią Stany Zjednoczone. Obaj od dawna śledzimy amerykańską politykę i opowiadamy o niej polskim odbiorcom w gazetach, radiu i telewizji.

Problem polegał na tym, że wiele polskich mediów sprawy zagraniczne uznaje za mało interesujące, nawet jeśli dotyczą takiego kraju jak Stany Zjednoczone. A w tych nieczęstych momentach, kiedy zainteresowanie się pojawia, nierzadko brakuje czasu i miejsca na dłuższe rozmowy czy artykuły - wszystkie redakcje chcą, żeby było krótko, powierzchownie, a najlepiej, żeby jeszcze powiedzieć „Co to znaczy dla Polski?”. A my czuliśmy, że wiemy więcej, niż możemy przekazać w tradycyjnych mediach i chcieliśmy się tą wiedzą podzielić.  

Uznaliśmy, że wyemitujemy kilka odcinków na próbę i zobaczymy czy pomysł „chwyci”. Chwycił, ale przy mniej więcej 20. odcinku zorientowaliśmy się, że potrzebujemy pomocy słuchaczy. I wtedy napisali do nas ludzie z Patronite…

 

Dlaczego Patronite?

Prowadzenie Podkastu amerykańskiego wymaga czasu – przygotowanie każdego odcinka to naprawdę mnóstwo researchu, godziny spędzone na słuchaniu audycji radiowych, podkastów, wyszukiwaniu i lekturze książek oraz artykułów itd. Niesie też ze sobą comiesięczne wydatki – z jednej strony na subskrypcje programów do nagrywania podkastu, do jego obróbki, hostingu; z drugiej – na kupno książek, prenumeratę gazet i czasopism.

Oprócz nagrywania podkastu, o amerykańskiej polityce nadal opowiadamy w radiu czy telewizji, komentujemy też bieżące wydarzenia i wyjaśniamy ich kontekst w mediach społecznościowych. Ale – wyjąwszy nieregularne artykuły dla portali i czasopism – jest to działalność pro bono. Owszem: lubimy to, daje nam to wiele satysfakcji, cieszą nas entuzjastyczne komentarze słuchaczy i czytelników, ale nie da się ukryć, że coś, czemu poświęcamy sporą część życia zawodowego, jest w gruncie rzeczy działalnością hobbystyczną.

Za środki zebrane w Patronite chcemy tak naprawdę kupić jedno – czas potrzebny na profesjonalizację. Czas, który dziś musimy spędzać na innych, zarobkowych zajęciach, a którego więcej chcielibyśmy poświęcić na przygotowywanie i rozwijanie kolejnych odcinków, na odpowiadanie na Wasze (liczne, co nas cieszy) pytania, na poprawę montażu i jakości nagrań, a w przyszłości na eksperymentowanie z nowymi formatami programu.

Jeśli cenicie Podkast amerykański i chcecie wyrazić swoją sympatię w postaci finansowego wsparcia – choćby drobną kwotą – będziemy Wam ogromnie wdzięczni.

Oczywiście, postaramy się robić Podkast amerykański bez względu na to, ile osób i jak chętnie odpowie na nasz apel, ale może nam być łatwiej lub znacznie trudniej, odcinki mogą być dłuższe lub krótsze, pojawiać się częściej lub rzadziej, w mniejszej lub większej liczbie formatów. Nam zależy na tym, żeby było częściej, dłużej oraz różnorodniej i właśnie dlatego prosimy o niewielką pomoc.

 

O Autorach

Fot. Kuba Dąbrowski [PT] i Maciej Spychał [ŁP]

Fot. Kuba Dąbrowski [PT] i Maciej Spychał [ŁP]

Piotr Tarczyński (ur. 1983) jest amerykanistą, historykiem, tłumaczem. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim, napisał doktorat o Richardzie Nixonie i niegodziwych fikcyjnych prezydentach w amerykańskiej popkulturze (na szczęście przed nadejściem Donalda Trumpa). Przełożył „Wszystkich ludzi prezydenta” i kilkanaście innych książek. Pisuje o amerykańskiej polityce między innymi do „Tygodnika Powszechnego”, „Kultury Liberalnej” i OKO.press. Lubi serial „Veep”, Stephena Colberta, gry komputerowe i książki Faulknera. Razem z mężem pisuje kryminały retro o galicyjskim Krakowie.

Łukasz Pawłowski (ur. 1985) jest z wykształcenia psychologiem i socjologiem, doktorem socjologii. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, a jako academic visitor także na Uniwersytecie Oksfordzkim i Indiana University w Bloomington. Polską i amerykańską polityką zajmuje się od ponad dekady. O Stanach Zjednoczonych pisał między innymi dla „Polityki”, Onetu, Wirtualnej Polski i „Tygodnika Powszechnego”. W latach 2013-20 był sekretarzem redakcji, a potem także szefem działu politycznego w tygodniku „Kultura Liberalna”.  Uwielbia „The West Wing” i dobre przemówienia amerykańskich polityków. Kiedyś zostanie polskim Jonem Favreau (nie, nie chodzi o aktora).

 

***

Wymienione obok progi pomocy to tylko wstępna lista możliwości wsparcia nas i naszych sposobów na odwdzięczenie się za tę pomoc. Nie wiemy z jakim odzewem się spotka. Ale jeśli okaże się, że jest nas dużo – możecie być pewni, że wrócimy do Was z nowymi propozycjami.

A jeśli już dziś macie swoje pomysły na to jak rozwijać Podkast amerykański, piszcie do nas na: podkastamerykanski@gmail.com

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
luksio
luksio
20 zł miesięcznie
Beata Kingston
Beata Kingston
20 zł miesięcznie
Michalina Baron
Michalina Baron
10 zł miesięcznie
Oliwia Piekoś
Oliwia Piekoś
20 zł miesięcznie
Anna Kutnik
Anna Kutnik
10 zł miesięcznie
Katarzyna Węzowska
Katarzyna Węzowska
20 zł miesięcznie