Avatar użytkownika

Podkast amerykański

635
patronów
16 360 
miesięcznie
308 250 
łącznie
635
patronów
16 360 zł 308 250 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

Obrazek progu
10 zł miesięcznie
To mniej więcej równowartość jednego biletu do wiecznie niedofinansowanego nowojorskiego metra, ale nawet taka wpłata pomoże nam w rozwijaniu podkastu. Bardzo dziękujemy!

A dodatkowe podziękowania umieścimy na specjalnych planszach, które raz w miesiącu zamieścimy w naszych mediach społecznościowych.
Obrazek progu
20 zł miesięcznie
To już ponad cztery dolary, czyli nieco więcej niż kosztuje jeden papierowy numer „New York Timesa”. Dobrze, że cyfrowe prenumeraty są znacznie tańsze.

Oprócz podziękowań z poprzedniego progu, raz na trzy tygodnie prześlemy Wam także przygotowany przez nas subiektywny przegląd najciekawszych, bieżących tekstów na temat amerykańskiej polityki, społeczeństwa i kultury. Krótko wyjaśnimy w nim, dlaczego tak nam się spodobały i dlaczego – naszym zdaniem – pozwalają lepiej zrozumieć głębsze przyczyny tego, co dziś dzieje się w Stanach Zjednoczonych.
Obrazek progu
50 zł miesięcznie
To prawie tyle, ile wynosi minimalna stawka godzinowa w Kalifornii – a my dajemy Wam za to ponad cztery godziny nowego materiału w miesiącu i możliwość wpływania na kształt podkastu!

Na wiadomości wysłane przez Patronów z tego progu staramy się odpowiadać szczególnie starannie, podsuwać lektury uzupełniające, w miarę możliwości uwzględniać Wasze sugestie tematów kolejnych odcinków.

Oprócz nagród z wcześniejszych progów, tzn. wysyłki newslettera oraz uwzględnienia w specjalnych podziękowaniach na Facebooku, każdy patron z tego progu, który wesprze nas tą sumą przez co najmniej 3 miesiące, dostanie od nas także wyjątkowy kubek „Podkastu amerykańskiego”.
Obrazek progu
100 zł miesięcznie
Na stronie byłego prezydenta moglibyście kupić za to złoty korkociąg do wina z napisem „TRUMP”, a jednak wybraliście wspieranie Podkastu amerykańskiego. Dziękujemy!

Do Patronów z tego progu, którzy wesprą nas tą sumą przez co najmniej 3 miesiące, trafiają oczywiście wszystkie dowody naszej wdzięczności wymienione w poprzednich progach, czyli newsletter i podkastowy kubek, a także nowa książka Łukasza pt. „Stany Podzielone Ameryki” z imienną dedykacją.
Obrazek progu
500 zł miesięcznie
Wybierz 500 zł
15 dostępnych miejsc
Wszyscy wiemy jak wiele można osiągnąć przekazując ludziom 500 złotych. Oprócz cotygodniowych odcinków, regularnych komentarzy video zamieszczanych na Facebooku oraz nagród z pozostałych progów podziękujemy Ci też imiennie w każdym odcinku za to, że „Podkast amerykański” powstaje dzięki Twojemu wsparciu.

Ponadto dostaniesz od nas także każdą nową książkę poświęconą Stanom Zjednoczonym autorstwa któregoś z nas – lub naszą wspólną. Oczywiście z dedykacją. A takie publikacje już się piszą!
Obrazek progu
1000 zł miesięcznie
Wybierz 1000 zł
10 dostępnych miejsc
Złoty, diamentowy, platynowy? Niezależnie od tego jaki przymiotnik wybierzesz, jesteś naszym najhojniejszym Patronem.

Oprócz wyrazów wdzięczności przekazywanych patronom ze wszystkich pozostałych progów, chętnie podziękujemy Ci osobiście. Zapraszamy do Warszawy na rozmowę o Stanach Zjednoczonych przy kawie, piwie, winie – do wyboru.

A jeśli zdecydujesz się nas wesprzeć przez co najmniej 3 miesiące, imienne podziękowanie zamieścimy także w kolejnej książce autorstwa któregoś z nas lub naszej wspólnej.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Podkast amerykański w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Podkast amerykański to – jak, mamy nadzieję, sugeruje nazwa - podkast o najnowszych wydarzeniach politycznych w Stanach Zjednoczonych, ale także szerszych zjawiskach społecznych i kulturowych.

Podkast amerykański uruchomiliśmy w październiku 2020 roku, na miesiąc przed wyborami prezydenckimi, o których wiedzieliśmy, że – niezależnie od ostatecznego wyniku – odmienią Stany Zjednoczone. Obaj od dawna śledzimy amerykańską politykę i opowiadamy o niej polskim odbiorcom w gazetach, radiu i telewizji.

Problem polegał na tym, że wiele polskich mediów sprawy zagraniczne uznaje za mało interesujące, nawet jeśli dotyczą takiego kraju jak Stany Zjednoczone. A w tych nieczęstych momentach, kiedy zainteresowanie się pojawia, nierzadko brakuje czasu i miejsca na dłuższe rozmowy czy artykuły - wszystkie redakcje chcą, żeby było krótko, powierzchownie, a najlepiej, żeby jeszcze powiedzieć „Co to znaczy dla Polski?”. A my czuliśmy, że wiemy więcej, niż możemy przekazać w tradycyjnych mediach i chcieliśmy się tą wiedzą podzielić.  

Uznaliśmy, że wyemitujemy kilka odcinków na próbę i zobaczymy czy pomysł „chwyci”. Chwycił, ale przy mniej więcej 20. odcinku zorientowaliśmy się, że potrzebujemy pomocy słuchaczy. I wtedy napisali do nas ludzie z Patronite…

 

Dlaczego Patronite?

Prowadzenie Podkastu amerykańskiego wymaga czasu – przygotowanie każdego odcinka to naprawdę mnóstwo researchu, godziny spędzone na słuchaniu audycji radiowych, podkastów, wyszukiwaniu i lekturze książek oraz artykułów itd. Niesie też ze sobą comiesięczne wydatki – z jednej strony na subskrypcje programów do nagrywania podkastu, do jego obróbki, hostingu; z drugiej – na kupno książek, prenumeratę gazet i czasopism.

Oprócz nagrywania podkastu, o amerykańskiej polityce nadal opowiadamy w radiu czy telewizji, komentujemy też bieżące wydarzenia i wyjaśniamy ich kontekst w mediach społecznościowych. Ale – wyjąwszy nieregularne artykuły dla portali i czasopism – jest to działalność pro bono. Owszem: lubimy to, daje nam to wiele satysfakcji, cieszą nas entuzjastyczne komentarze słuchaczy i czytelników, ale nie da się ukryć, że coś, czemu poświęcamy sporą część życia zawodowego, jest w gruncie rzeczy działalnością hobbystyczną.

Za środki zebrane w Patronite chcemy tak naprawdę kupić jedno – czas potrzebny na profesjonalizację. Czas, który dziś musimy spędzać na innych, zarobkowych zajęciach, a którego więcej chcielibyśmy poświęcić na przygotowywanie i rozwijanie kolejnych odcinków, na odpowiadanie na Wasze (liczne, co nas cieszy) pytania, na poprawę montażu i jakości nagrań, a w przyszłości na eksperymentowanie z nowymi formatami programu.

Jeśli cenicie Podkast amerykański i chcecie wyrazić swoją sympatię w postaci finansowego wsparcia – choćby drobną kwotą – będziemy Wam ogromnie wdzięczni.

Oczywiście, postaramy się robić Podkast amerykański bez względu na to, ile osób i jak chętnie odpowie na nasz apel, ale może nam być łatwiej lub znacznie trudniej, odcinki mogą być dłuższe lub krótsze, pojawiać się częściej lub rzadziej, w mniejszej lub większej liczbie formatów. Nam zależy na tym, żeby było częściej, dłużej oraz różnorodniej i właśnie dlatego prosimy o niewielką pomoc.

 

O Autorach

Fot. Kuba Dąbrowski [PT] i Maciej Spychał [ŁP]

Fot. Kuba Dąbrowski [PT] i Maciej Spychał [ŁP]

Piotr Tarczyński (ur. 1983) jest amerykanistą, historykiem, tłumaczem. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim, napisał doktorat o Richardzie Nixonie i niegodziwych fikcyjnych prezydentach w amerykańskiej popkulturze (na szczęście przed nadejściem Donalda Trumpa). Przełożył „Wszystkich ludzi prezydenta” i kilkanaście innych książek. Pisuje o amerykańskiej polityce między innymi do „Tygodnika Powszechnego”, „Kultury Liberalnej” i OKO.press. Lubi serial „Veep”, Stephena Colberta, gry komputerowe i książki Faulknera. Razem z mężem pisuje kryminały retro o galicyjskim Krakowie.

Łukasz Pawłowski (ur. 1985) jest z wykształcenia psychologiem i socjologiem, doktorem socjologii. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, a jako academic visitor także na Uniwersytecie Oksfordzkim i Indiana University w Bloomington. Polską i amerykańską polityką zajmuje się od ponad dekady. O Stanach Zjednoczonych pisał między innymi dla „Polityki”, Onetu, Wirtualnej Polski i „Tygodnika Powszechnego”. W latach 2013-20 był sekretarzem redakcji, a potem także szefem działu politycznego w tygodniku „Kultura Liberalna”.  Uwielbia „The West Wing” i dobre przemówienia amerykańskich polityków. Kiedyś zostanie polskim Jonem Favreau (nie, nie chodzi o aktora).

 

***

Wymienione obok progi pomocy to tylko wstępna lista możliwości wsparcia nas i naszych sposobów na odwdzięczenie się za tę pomoc. Nie wiemy z jakim odzewem się spotka. Ale jeśli okaże się, że jest nas dużo – możecie być pewni, że wrócimy do Was z nowymi propozycjami.

A jeśli już dziś macie swoje pomysły na to jak rozwijać Podkast amerykański, piszcie do nas na: podkastamerykanski@gmail.com

 

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Podkast amerykański w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Cele Autora

Art of the Deal
  • 20 000 zł miesięcznie
  • 3 640 zł brakuje
81%
Przy takim wsparciu będziemy mogli zaszaleć – co powiecie na... film dokumentalny produkcji „Podkastu amerykańskiego” z Wami w roli współproducentów?
Tętno pulsu!
  • 10 000 zł miesięcznie
  • Cel osiągnięty!
100%
Będzie nas można nie tylko usłyszeć, lecz także zobaczyć! Wprowadzimy zwięzłe, aktualne komentarze wideo „Podkastu amerykańskiego” na temat bieżących wydarzeń, a raz w miesiącu urządzimy szybki live na fejsbuku w formacie Q&A.
American Dream
  • 15 000 zł miesięcznie
  • Cel osiągnięty!
100%
Chcecie więcej relacji z wieców Trumpa? Rozmów z dziennikarzami, politykami, wyborcami? Jeśli uda nam się osiągnąć ten próg, na pewno będziemy w stanie zorganizować kolejną wyprawę do Stanów Zjednoczonych. A powodów do wyjazdu nie brakuje, bo w przyszłym roku najpierw prawybory prezydenckie (republikańskie na pewno, ale kto wie, może i demokratyczne będą ciekawe?), a potem, w listopadzie, wybory zasadnicze.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Podkast amerykański już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Maciej Rasiuk
Maciej Rasiuk
20 zł
Łukasz B.
Łukasz B.
10 zł
Anna Cymer
Anna Cymer
20 zł
Radek Rutkowski
Radek Rutkowski
10 zł
Lucyna Lewandowska
Lucyna Lewandowska
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.