Przegląd Bałtycki

W Patronite od 11.10.2018

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1007

Liczba Patronów: 743

Zostań Patronem
15 patronów
248 miesięcznie
4 516 łącznie

Kultura państw regionu Morza Bałtyckiego

300 zł

miesięcznie

82%

osiągnięto

52 zł

brakuje

Kim są Setu? Na czym polega śpiew leelo? Co łączy Rygę z Polską? Co to kanelbullar?

Osiągnięcie tego progu pozwoli nam raz w miesiącu przygotować artykuł przybliżający bogatą kulturę krajów bałtyckich i nordyckich. W pogłębionych artykułach odpowiemy na powyższe pytania, przybliżymy konteksty i historie, zjawiska w literaturze, muzyce i filmie, opowiemy o obrazach i teatrze.

Historia państw regionu Morza Bałtyckiego

600 zł

miesięcznie

41%

osiągnięto

352 zł

brakuje

Jak dzielono graniczny Valk na Valgę i Valkę? Jak przebiegała wojna zimowa? Jak długą historię miało Księstwo Pomorskie?

Uzyskując miesięczne wsparcie na poziomie tego progu pozwoli nam zabrać Ciebie w podróż w czasie - przybliżać skomplikowaną historię państw regionu Morza Bałtyckiego. Odpowiemy na powyżej postawione pytania oraz dziesiątki innych, przybliżmy burzliwą historię XX wieku, ale zabierzemy Ciebie także w podróż przez wieki.

Społeczeństwa państw regionu Morza Bałtyckiego

900 zł

miesięcznie

27%

osiągnięto

652 zł

brakuje

Dlaczego Finlandia jest dwujęzyczna? Z jakimi problemami zmagają się rosyjskojęzyczni mieszkańcy Narwy? Czym żyją litewscy Polacy?

Kraje bałtyckie i nordyckie to mozaiki narodów, etnosów i religii, to różne grupy społeczne i wyzwania społeczne wynikające z historii, polityki, różnic kulturowych. Osiągnięcie tego progu pozwoli nam odpowiedzieć na powyższe pytania, ale także dziesiątki innych - od spraw związanych z integracją imigrantów w Szwecji, po problemy mniejszości rosyjskojęzycznej w krajach bałtyckich.

Atrakcje turystyczne regionu Morza Bałtyckiego

1 200 zł

miesięcznie

20%

osiągnięto

952 zł

brakuje

Czym są białe noce? Gdzie można spróbować kibin? Jak dostać się na Bornholm?

Region Morza Bałtyckiego to przepiękne wybrzeża bałtyckie, dziesiątki tysięcy jezior, nieprzemierzone lasy, góry, sielskie krajobrazy. Pośród nich miasta o wielowiekowej historii, tętniące życiem i oferujące liczne instytucje kultury. Osiągnięcie tego progu pozwoli nam zabrać Ciebie w podróż po krajach bałtyckich i nordyckich, przygotować zestaw rekomendacji, porad i podpowiedzi.

Ekologia regionu Morza Bałtyckiego

1 500 zł

miesięcznie

16%

osiągnięto

1 252 zł

brakuje

Skąd sinice w Bałtyku? Skąd pochodzą rysie w mazurskich lasach? Jaki wpływ na region mają inwestycje infrastrukturalne?

Region Morza Bałtyckiego jest jednym z najlepiej rozwiniętych na świecie, co pociąga za sobą wiele zagrożeń. W regionie występują liczne zachwycające zjawiska przyrodnicze, a z drugiej strony przyroda mierzy się z wielką presją. Przyrodnicy z państw regionu walczą o zachowanie rodzimych gatunków flory i fauny. Osiągnięcie tego progu pozwoli nam przyjrzeć się zachodzącym w regionie zmianom - i tym dobrym, i tym złym oraz przybliżać piękną przyrodę regionu.

Gospodarka państw regionu Morza Bałtyckiego

1 800 zł

miesięcznie

13%

osiągnięto

1 552 zł

brakuje

Jaka przyszłość czeka energetykę jądrową w Szwecji? Skąd fenomen estońskich startupów? Kiedy uruchomiona zostanie Rail Baltica?

Osiągnięcie tego progu pozwoli nam odpowiedzieć na powyższe pytania oraz szczegółowo pokazać problemy i sukcesy gospodarcze krajów bałtyckich i nordyckich. Dzięki Twojemu wsparciu opowiemy o estońskich i szwedzkich startupach, o wielkich projektach infrastrukturalnych, czy o zmianach w regionie jakie pociąga za sobą wdrażanie zielonego ładu czy jakie konsekwencje niesienie koronawirus i inne zjawiska globalne.

Polityka państw regionu Morza Bałtyckiego

2 100 zł

miesięcznie

11%

osiągnięto

1 852 zł

brakuje

Gdzie rządzą kobiety? Dlaczego w łotewskim rządzie próżno szukać socjaldemokratów? Kto reprezentuje szwedzkojęzycznych mieszkańców Finlandii?

Polityka to chyba najbardziej dynamiczna z opisywanych przez nas dziedzin. Wybory, upadki rządów, skandale. Polityka wewnętrzna, regionalna, europejska. Osiągnięcie tego progu pozwoli nam nie tyle serwować newsy, co szczegółowo opisywać trendy i zjawiska polityczne w krajach bałtyckich i nordyckich.
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 5 zł
Roman Ludkiewicz
Roman Ludkiewicz
Próg: 27 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Tomasz Smolarz
Tomasz Smolarz
Próg: 10 zł
Sarah Durrer
Sarah Durrer
Próg: 25 zł
Kazimierz Popławski
Kazimierz Popławski
Próg: 27 zł