Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyKażdego roku w Polsce nieodwracalnie tracimy dziedzictwo kulturowe różnych stylów i epok. W przeszłość odchodzi świat, który usilnie powinniśmy chronić i pokazywać następnym pokoleniom.
To pałace, zamki, dwory, kościoły, kaplice, cmentarze, wiatraki, młyny, architektura wiejska i postindustrialna, tradycyjny krajobraz, czyli materialne i niematerialne świadectwo historii regionów oraz narodu.
Przykład? Jeden z najważniejszych obiektów, który usiłujemy uratować, to zamek w Ratnie Dolnym. Obiekt, który przetrwał niemal 600 lat, wiele wojen, zmiany właścicieli oraz dwa systemy totalitarne, został zniszczony dopiero przez zaniedbania wolnej, suwerennej Polski. Nie godzimy się na to!
I dlatego wołamy o pomoc dla zabytków. Tysiące podobnych obiektów w każdej chwili ulega nieodwracalnej degradacji technicznej zagrażającej ruiną. Najczęstsze przyczyny to nieuregulowany stan prawny, trudna sytuacja materialna właściciela oraz brak zainteresowania, wizji i koncepcji zagospodarowania.
#RatowanieToDziałanie
💓 Udało nam się dotychczas już uratować: dwa spichlerze w darłowskim porcie, dworek w Lubiniu (gm. Trzemeszno, pow. gnieźnieński), stanowiska kurhanów megalitycznych sprzed 5000 lat w Wilczynie (pow. gnieźnieński), pomnik nagrobny Ignacego Leszczyńskiego w Sokołowie (gm. Gostynin), wiatrak koźlak w Sulmierzycach (pow. krotoszyński). Ochroniliśmy też wiąz szypułkowy w Sosnowcu poprzez dopisanie go do listy Pomników Przyrody.
🕵♂ Postępowania w toku: zabytkowy, 22 hektarowy park w Porażynie (gm. Opalenica, pow. nowotomyski), pałac myśliwski w Mojej Woli (gm. Sośnie, pow. ostrowski), zamek w Ratnie Dolnym (gm. Radków, pow. kłodzki), pałac w Łęgu (gm. Śrem), pałac w Stawianach (gm. Skoki, pow. wągrowiecki), resztówka architektury dawnego Łazarza w Poznaniu, tzw. Sołtysówka, założenie przestrzenne Otto Morgenschweisa i historyczny drzewostan F. W. Hirscha, które tworzą aleję platanowo - dębową i szpaler topoli włoskich na zachodniej części dawnego Stadionu Wschodniomarchijskiego w Słubicach.
🏰 Obiekty partnerskie: dwory - w Sieniawie (gm. Raba Niżna, pow. nowotarski), w Kłodnicy (pow. lubelski), w Żegocinie (pow. kaliski), w Bosowicach (pow. buski), w Szybie (pow. nowosolski), zespoły pałacowo - parkowe w Bobolicach i Kalinowicach Górnych (pow. ząbkowicki), Gądnie (pow. gryfiński), zabytkowy Zespół Hutniczy w Maleńcu (pow. konecki), zabytkowy młyn w Siedlimowicach, OSW dla dzieci niesłyszących w Poznaniu, Fortyfikacje Wrocławia, kaplica "Magdalenka" w Goszycach (woj. opolskie), zameczek myśliwski w Miejscu (pow. namysłowski), kościół w Imbramowicach (pow. świdnicki), klasztory w Staniątkach (pow. wielicki) i Ratowie (pow. mławski).
*Obiekty w poczekalni: pałace w Bożkowie (pow. kłodzki), w Mrowinach (pow. świdnicki), w Sławie (pow. wschowski), kamienica "Zielona perła" (Poznań).
**Wasze propozycje - znacie obiekt, którym powinniśmy się zająć? Prosimy o kontakt: biuro@zabytki.org Więcej: https://www.zabytki.org/program-interwencyjny-s-o-s-dla-zbytkow/
Na co zbieramy? Aby móc skutecznie działać potrzebujemy powiększenia zespołu ekspertów, pracowników merytorycznych i wolontariuszy, choć najmniejszej bazy lokalowej, możliwości dojazdu na wizje lokalne, kontrole, rozmowy z właścicielami i urzędnikami, pokrycia kosztów wiedzy prawników i konserwatorów. Działamy w imieniu całego społeczeństwa, również w Twoim!
Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody - od 7 listopada 1995 roku organizacja pozarządowa, non profit, ze statusem Organizacji Pożytku Publicznego.
Wesprzyj działalność Autora Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.