Rejs Dookoła Świata - SV Crystal

W Patronite od 08.05.2018

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 465

Liczba Patronów: 948

Zostań Patronem
Kup na prezent
16 patronów
1 210 miesięcznie
50 670 łącznie
Świat można opłynąć w 40 dni. Dla nas jednak żeglowanie po świecie to sposób życia. Jako dom wybraliśmy jacht Crystal i nieśpiesznie włóczymy się po morzach i oceanach. Opowiadamy o życiu na morzu i o odległych zakamarkach naszej planety ⛵

O Autorze

🤙 Aloszka! Dobrze Cię widzieć 🌞

Jesteśmy Ola i Michał. Pływamy po świecie naszym jachtodomem Crystal. Opowiadamy o życiu na morzu i o odległych zakamarkach naszej planety ⛵ 

Zapraszamy na krótką lekturę o tym, kim jesteśmy, co robimy, dlaczego zdecydowaliśmy się na Patronite i co zawdzięczamy naszym Patronom.

O nas i skąd pomysł na żeglowanie po świecie?

Spotkaliśmy się w 2015 r. na Seszelach. Michał – kapitan z długoletnim stażem żeglarskim – był w trakcie swojego pierwszego rejsu dookoła świata, z pomysłem na kolejną wyprawę wokołoziemską. Ola – etatowa urzędniczka na urlopie bezpłatnym – była w samotnej podróży dookoła świata, z zalążkiem decyzji, że czas coś zmienić w życiu. Od słowa do słowa okazało się, że łączy nas ta sama pasja do odkrywania nowych miejsc oraz ciągłego przemieszczania się, najlepiej pod żaglami ⛵

Zaczęliśmy rozmawiać o tym, co dla nas ważne, o miejscach które chcemy zobaczyć i do których wrócić. Aż w końcu o tym, aby wyprawa Rejs Dookoła Świata przez Przejście Północno-Zachodnie stała się naszym wspólnym projektem. Od 2016 r. zaczęliśmy intensywne przygotowania: szczegółowe planowanie trasy rejsu – gdzie i kiedy będziemy (w wielu tropikalnych rejonach świata ze względu na huragany nie żegluje się w lecie), doposażanie jachtu tak, aby bezpiecznie i komfortowo móc pływać po zimnych wodach Arktyki czy rozległych wodach Pacyfiku. To był czas ciężkiej pracy, niejednokrotnie trudnych decyzji i zmian życiowych (zostawić bezpieczną i cieplutką pracę na etacie jednak nie było tak łatwo).

Początkowo zaplanowaliśmy nasz rejs na sześć lat, w drugim roku przedłużyliśmy plan na osiem, a potem przyszła pandemia i tak naprawdę póki co to nie wiemy, ile nam to zajmie. Ale nie jest to aż tak istotne. Ten plan na osiem lat to jakby kompas, w którym kierunku chcemy i możemy płynąć.

O trasie rejsu przeczytasz na dole tego wpisu 👇 Teraz pozwól, że wyjaśnimy Ci, dlaczego Twoje wsparcie jest dla nas ważne i co z nim robimy.

Nasze założenia

Opłynięcie świata nie jest dla nas celem samym w sobie. Dla nas żeglowanie i ta wyprawa to sposób życia. Chcemy płynąć przez świat, doświadczać go, zaglądając w odległe i rzadko odwiedzane zakamarki. Tak planowaliśmy trasę, żeby zajrzeć w każde miejsce, które rozbudza naszą wyobraźnię. Chcemy po drodze poznawać zarówno ludzi i ich historie, jak i być obserwatorami świata zwierząt morskich i Oceanu. Wierzymy, że od jednych i od drugich możemy dużo się nauczyć.

Zdajemy sobie sprawę, że każde miejsce na świecie zostało już odkryte. Nie kreujemy się więc na wielkich odkrywców. Idea, jaka nam przyświeca to zobaczyć jak najwięcej naszej Ziemi, póki jeszcze możemy, dopóki zmiany klimatyczne na dobre nie zmienią naszej planety. Ciągnie więc nas do lodowców, małych atoli gdzie wciąż można zobaczyć piękne rafy koralowe, czy wysp na Pacyfiku, którym grozi regularne zalewanie w wyniku podnoszenia się poziomu oceanów. Na bieżąco staramy się dokumentować piękno naszej planety w postaci zdjęć, video czy zapisków na blogu.

Chcemy się dzielić tymi widokami i doświadczeniami z innymi ludźmi. Chcemy zachęcać do eksplorowania świata jachtem, bo uważamy że to wspaniały sposób pozwalający dotrzeć do miejsc dalekich od cywilizacji, uczący pokory wobec natury i świata oraz ekologiczny.

Naszą wyprawę podzieliliśmy więc na krótsze i dłuższe etapy, na które każdy możesz dołączyć do nas jako załoga. Jeśli chcesz sprawdzić gdzie i jak do nas dołączyć, to zapraszamy tutaj. Ale to nie wszystko i tu właśnie pojawia się Patronite!

Po co nam wsparcie z Patronite?

Żyjemy w podróży. Nasza wyprawa to zarówno sposób życia, jak i praca. Naszym głównym źródłem utrzymania są nasze rejsy. Dbanie o jacht, planowanie żeglugi i sama podróż, w której towarzyszą nam załogi, wypełniają nasz cały czas. Organizując często rejsy, nie jesteśmy w stanie tworzyć tak często, jak byśmy chcieli materiałów w sieci dla szerszej publiki.

Naszym marzeniem jest więc móc zmniejszyść ilość organizowanych rejsów, tak żeby mieć czas na pisanie artykułów, fotografowanie, filmowanie i montowanie filmów. Chcemy docierać z tym, co widzimy i doświadczamy do szerszej grupy odbiorców. A że przygotowanie dobrych materiałów i relacji z podróży wymaga dobrego sprzętu i czasu, to Twoje wsparcie właśnie daje nam najcenniejszą rzecz - CZAS, a co za tym idzie większe możliwości aby:

  • dzielić się naszą wiedzą żeglarską. Michał na jachcie mieszka już od 2008 r., żeglarstwo to jego pasja, a kiedy ma wolną chwilę to zazwyczaj czyta albo o nowych rozwiązaniach jachtowych albo o elektronice. Jego wiedza i doświadczenie na morzu są naprawdę rozległe. Patrząc na to jak dużo w internecie jest informacji teoretycznych i nierzetelnych, widzimy potrzebę dzielenia się naszymi dobrymi praktykami w zakresie żeglarstwa.

  • pokazywać realia życia na jachcie - od pięknych widoków, jakie często mamy dookoła po historie z naszej żeglugi, czyli np. jak wygląda kilkunastodniowa żegluga przez wielką wodę i jak się do tego przygotowujemy. 

Żeglując po świecie poznajemy różnych ludzi. Widzimy jak z jednej strony jesteśmy do siebie podobni, ale też jak różne mamy potrzeby. O tym jest seria na naszym kanale YouTube „Pogadajmy o życiu”, gdzie ludziom z różnych stron świata zadajemy te same cztery pytania o to, co jest według nich ważne w życiu i o czym marzą. 

  • Naszym marzeniem jest także opowiadać o Oceanie i jego mieszkańcach - pokazywać jak niesamowity ekosystem mamy pod nosem i jak ważne jest go chronić. Na własne oczy widzimy jak zmienia się Ocean w związku z globalnym ocieplaniem i nadmierną eksploatacją morskich zasobów. Jednocześnie, piękno i złożoność Oceanu zachwycają nas codziennie. Naszym marzeniem jest więc przybliżać Wam te odległe światy. Przy czym od razu zaznaczamy, że nie mamy zamiarów (ani żadnych szans!) robić konkurencji filmom przyrodniczym BBC czy Discovery Channel. Jest nas tylko dwoje, kręcimy często z ręki, czasem wyjdzie nieostro, ale i tak czujemy, że trzeba dokumentować to co widzimy i… cały czas pracujemy nad warsztatem!

 

Co zmienia wsparcie Patronów?

Wsparcie naszych Patronów otworzyło nam głowy, że możemy działać inaczej.

Dajecie nam czas, a im więcej go mamy tym więcej i lepiej możemy tworzyć.

To odpuszczenie organizacji niektórych rejsów i poświęcenie czasu i środków na wyprawę gdzieś we dwoje, kiedy to możemy bardziej skupić się na obserwacji i filmowaniu świata dookoła nas. To czas na pogłębianie wiedzy zarówno z zakresu fotografii i filmowania, jak i wiedzy merytorycznej związanej z żeglarstwem, miejscami jakie odwiedzamy i samym oceanem. I oczywiście czas na przygotowywanie wpisów, artykułów, filmików.

To dzięki Waszemu wsparciu na naszym blogu skiff.pl powstała cała seria artykułów systemie elektrycznym na jachcie lub na naszym kanale YouTube powstaje seria z naszej żeglugi na Alaskę.

 

Wsparcie Patronów pozwala nam być online, gdzie tylko jest zasięg. Poza Europą Internet nie jest aż tak łatwo dostępny, szybki ani tani. Na Polinezji gdzie obecnie jesteśmy 10GB Internetu 4G kosztuje 50USD.

Patroni dorzucają nam się także do sprzętu do filmowania. Dzięki wsparciu zakupiliśmy nowe kamerki GoPro, po tym jak stare zalała woda morska, mamy nowy rejestrator dźwięku Zoom H2N. A kiedy na Hawajach spalił nam się komputer przy renderowaniu filmiku, to mogliśmy szybko zakupić nowy i to 4K! Dodatkowo, regularnie inwestujemy w szkolenia filmowo-montażowe.

Patroni, czyli Wirtualna Załoga S/V Crystal i nasza wirtualna mesa

Nasi Patroni są już nieodłączną częścią naszej wyprawy dookoła świata. Wasze wsparcie to niczym wiatr w żagle w Crystal. Każdy więc staje się częścią Wirtualnej Załogi S/V Crystal.

Jako załoga musimy mieć też miejsce spotkań. Stąd pomysła na wirtualną mesę, czyli prywatną grupę Patronów na Facebook, do której zapraszamy wszystkich którzy zdecydują się nas wspierać wpłatami powyżej 10 zł.

Co to jest mesa? Na jednostkach pływających to miejsce spotkań, jadalnia i pokój gościnny w jednym. A ta fejsowa grupa to właśnie miejsce spontanicznego kontaktu z Tobą. Czego możesz się spodziewać w grupie?

⚓  pogaduchy i nagrania na luzaka: w naszej ultra tajnej grupie spotykamy się, aby na spontana podzielić z Wami jakimiś nowościami, planami albo bez spiny pokazać jakiś fragment naszej jachtowej codzienności. Wrzucanie bez większych przygotowań jest dla nas prostsze i szybsze. A może masz jakieś pytanie podróżnicze albo żeglarskie? Dawaj śmiało na grupie - albo my, albo inni załoganci na pewno coś poradzimy!

⚓  relacje live: co powiesz na spektakularny zachód słońca na Tahiti albo widok z jakiejś górki, na którą właśnie weszliśmy i aż zaniemówiliśmy z wrażenia? Oczywiście, wszystko to pod małym warunkiem posiadania dobrego internetu. Jak tylko się da, to wpadniemy do Was na chwilkę. Bo jak to mówią szczęście jest prawdziwe, kiedy się nim dzielimy. 

⚓  ekskluzywny dostęp do materiałów, których nie publikujemy nigdzie indziej. Po prostu co dzieje się w grupie, zostaje w grupie 😉

Dodatkowo, w zależności od progu wsparcia, przewidzieliśmy różne bonusy i prezenty. Spójrz obok po szczegóły 👉


💙 Z serca dziękujemy wszystkim Patronom, którzy już z nami są 💙

⛵ A jeśli nie jesteś Patronem, to zapraszamy na pokład! Dołącz do nas! ⛵

 

Na koniec jeszcze kilka słów o trasie naszego rejsu i planach na najbliższy rok:

Trasa rejsu

W 2018 r. zostawiliśmy za rufą Europę i wyruszyliśmy w wieloletni rejs dookoła świata. Trasa to istna petarda żeglarsko-podróżnicza - mapa poniżej przedstawia gdzie planujemy zawinąć.

Planowana trasa Rejsu Dookoła Świata na S/V Crystal 2018-2026

Plan trasy rejsu dookoła świata 2018-2024 - Michał Palczyński i Ola Rapp (skiff.pl)

W 2018 r. pożeglowaliśmy z Lizbony na północ. Odwiedzając Islandię, Irlandię i Grenlandię dopłynęliśmy do Przejścia Północno-Zachodniego, czyli trasy na Pacyfik nad Kanadą i Alaską. Czekając do granic możliwości aż lodowe wrota Cieśniny Bellota otworzą się, musieliśmy jednak zawrócić na Grenlandię… i zmienić po raz pierwszy plany rejsu. Zamiast mitycznym przejściem w Arktyce, na Pacyfik dostaliśmy się z Atlantyku przez Kanał Panamski. W 2019 r. żeglując wzdłuż wybrzeża odwiedziliśmy Meksyk, San Salwador, Kostarykę i Ekwador. Potem wyskoczyliśmy na Pacyfik ku Polinezji Francuskiej. Po drodze jednak zatrzymywaliśmy się na takich perełkach, jak Wyspa Wielkanocna, Pitcairn, Galapagos.

Rok 2020 przywitaliśmy na Hawajach, po czym mieliśmy wrócić na Polinezję i ruszyć dalej na zachód ku Mikronezji. Co się wydarzyło nie trzeba nikomu wyjaśniać. Pandemia zamknęła świat, szczególnie małe wysepki na Pacyfiku Południowym.

Nie chcąc jednak tkwić w jednym miejscu, podjęliśmy spontaniczną decyzję o ruszeniu znowu na północ! Popłynęliśmy we dwoje na Alaskę, która totalnie skradła nasze serca. Spędziliśmy tam trzy miesiące żeglując od Aleutów, przez wyspę Kodiak i Zatokę Księcia Williama, aż po Alaskę Południowo Wschodnią. Przed jesiennymi i zimowymi sztormami północnego Pacyfiku schroniliśmy się w Kalifornii, a potem w Meksyku, na Morzu Corteza.

W 2021 r. pokręciliśmy się po Morzu Corteza, a następnie przepłynęliśmy z powrotem na Polinezję Francuską. Mieliśmy nadzieję, że może uda nam się kontynuować żeglugę dalej na zachód. W planach mamy Mikronezję i Oceanię, Indonezję, Filipiny, Azję Południowo-Wschodnią i Ocean Indyjski. Aż w końcu przez Morze Czarne dopłyniemy na Morze Śródziemne. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami rejsu tutaj

Pamiętaj, że możesz do nas dołączyć na wybrany rejs - jak to zrobić przeczytasz tutaj.

Gdzie teraz jesteśmy?

Od maja 2021 r. jesteśmy na Polinezji Francuskiej. Niestety wyspiarskie państwa na Pacyfiku Południowym wciąż pozostają zamknięte w związku z pandemią. Będąc realistami w tej kwestii, uważamy że także w 2022 r. nie będziemy w stanie płynąć dalej na zachód.

Mimo wszystko, chcemy ten czas dobrze wykorzystać i… wracamy na Alaskę! W 2020 r. tylko “liznęliśmy” Aleuty. Dzikość tego miejsca, soczysta zieleń i położenie z dala od cywilizacji bardzo nam się spodobały. Dlatego wakacje 2022 r. przeznaczymy na eksplorowanie tego unikatowego miejsca na naszej planecie.

W dn. 22 czerwca br. ruszyliśmy więc ku Aleutom! Nie planujemy żadnych przystanków, aby nie tracić krótkiego lata na Alasce. Pierwszym przystankiem - po ok 5 tysiącach mil morskich, będzie wysunięta najdalej na zachód maleńka wyspa Attu. Leży ona niespełna 400 Mm od Kamczatki i jest ostatnią amerykańską wyspą wchodzącą w skład Aleutów. Stamtąd będzieemy eksplorować Aleuty na wschód. Jest to bezludny region świata. Na odcinku ponad 1000 Mm do Dutch Harbor mieszka zaledwie 500 mieszkańców w dwóch wioskach. Na pokonanie tego odcinka dajemy sobie półtora miesiąca. To będzie wyjątkowa wyprawa, bo na kilka miesięcy znikniemy z zasięgu i będziemy w miejsach, gdzie dociera bardzo niewielu ludzi. Oczywiście o wszystkim Wam opowiemy!

Zapraszamy do śledzenia i wspierania naszej wyprawy!

Blog skiff.pl

Kanał na YouTube: S/V Crystal - Rejs Dookoła Świata

Facebook: S/V Crystal - Rejs Dookoła Świata

Instagram @sailing.crystal

 

Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Sławomira Gontarczyk
Sławomira Gontarczyk
Próg: 50 zł
Anonimowy patron
Próg: 50 zł
Jarosław Górowski
Jarosław Górowski
Próg: 50 zł
Bobek Krk
Bobek Krk
Próg: 100 zł
Leszek Ruszkowski
Leszek Ruszkowski
Próg: 50 zł
Malgorzata Zdunek
Malgorzata Zdunek
Próg: 100 zł