Reorient.pl

W Patronite od 29.03.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1605

Liczba Patronów: 1192

Zostań Patronem
Kup na prezent
9 patronów
144 miesięcznie
2 742 łącznie
Reorient to podcast popularnonaukowy o kulturach, religiach i zjawiskach społecznych. Przełamuje stereotypy i promuje wiedzę.

O Autorze

Cześć!

Nazywam się Ewa Górska.

W środku pandemii, na jesieni 2020 roku postanowiłam zacząć podcast, żeby dzielić się z szerszym gronem odbiorców badaniami i wiedzą naukową z zakresu kulturoznawstwa, prawa i innych dziedzin.

Z wykształcenia jestem doktorką nauk prawnych i kulturoznawczynią bliskowschodnią. 

Ja i inni naukowcy w Polsce prowadzimy ciekawe projekty badawcze, ale efektami większości z nich są artykuły i książki naukowe, które ani nie są łatwo dostępne, ani nie są przyjazne w lekturze. Nie mamy też zbyt wielu okazji, żeby promować te informacje innymi kanałami.


Reorient: kultura i nauka to podcast, który ma pozwolić nam docierać dalej, dzielić się wiedzą z szerszą grupą odbiorców.

W podcaście poruszamy tematy dotyczące różnych zjawisk społecznych i kulturowych, w tym wierzeń, religii i prawa.

Reorient to żywy zwierz, każdy odcinek to nowa przygoda tematycznie i technicznie. Były odcinki lepsze i gorsze i na pewno dalej tak będzie.

Ale właśnie żeby ulepszać podcast, czas uruchomić Patronite i poszukać osób, które zaangażują się w powstawanie tego projektu.
 

więcej o mnie możecie przeczytać na stronie Reorient.pl

 

Dlaczego Reorient nie może rozwijać się bez Was?

W czasie pandemii podjęłam decyzję, że chcę spędzić życie robiąc to, co daje mi najwięcej poczucia sensu, radości, motywacji - poświęcić się działalności naukowo-edukacyjnej. Zostawiłam jedno ze zleceń, założyłam podcast, wróciłam na uniwersytet.

Od wielu lat łączyłam naukę (studia, a potem studia doktoranckie) z pracą projektową w organizacjach pozarządowych. To styl życia oparty o umowy zlecenia, umowy o dzieło i czasem okazjonalne stypendia. Jest mało stabilny jeśli chodzi o godziny pracy, ale też finanse. 

Od jesieni 2022 roku pracuję na stałe na Uniwersytecie Jagiellońskim, co daje trochę stabilizacji, ale tez ogranicza mój czas na poboczne projekty. A robienie podcastu zajmuje mnóstwo czasu i kosztuje.

I tu wchodzicie Wy - Patroni. Jeśli podcast Wam się podoba, to róbmy go razem.

Pomóżcie w niego zainwestować i go utrzymać, a w zamian będziecie też mieli wpływ na to, jak podcast się rozwija i co w nim się dalej wydarzy!

 

Jak wygląda praca nad podcastem?

 • Przygotowanie: zaczynam od researchu, potem piszę scenariusz. Jeśli robię sama odcinek, to zajmuje mi to kilka dni. jeśli z gościem, to od godziny do kilku godzin.
 • Nagranie: gości zapraszam do siebie albo do nich dojeżdżam ze sprzętem. Jeśli nagrywam solo, to czasem powtarzam fragmenty po kilka razy, aż będę zadowolona. W sumie nagrywanie zazwyczaj zajmuje kilka godzin.
 • Edycja: na ogół edytuję odcinki sama. Edycja odcinka o długości 1h to dla mnie ok 5-8 godzin pracy. Czasem, kiedy pojawiają się trudności techniczne, albo żywcem nie mam już czasu, to korzystam ze wsparcia profesjonalnego edytora (tostanki.pl, polecam!). To dla mnie dość duży koszt, ale w idealnym świecie chciałabym mieć możliwość zlecania edycji wszystkich odcinków, nie lubię tego robić i nie mam na to czasu.
  Tak naprawdę to z braku czasu na edycję wynika to, że Reorient ma długie przerwy między sezonami.
 • Publikacja: publikacje planuję z wyprzedzeniem. Do każdego odcinka powstaje okładka i grafika ze zdjęciem gościa. Umieszczając podcast na hostingu piszę opis odcinka. W wersji przeredagowanej trafia on też na stronę internetową i  do postów na mediach społecznościowych. Planowanie i robienie publikacji odcinka, wpisu na stronie i postów na FB i IG to co najmniej 1,5 h.
  W pierwszym sezonie starałam się, żeby na stronie były dłuższe opisy odcinka, dużo szczegółów i źródeł, czasem transkrypcje, ale to zajmuje bardzo dużo czasu, którego teraz nie mam.
 • Pomiędzy odcinkami: myślę o kolejnych tematach i gościach, zapisuję pomysły. Prowadzę profile na FB i IG, w których staram się też umieszczać posty informacyjne. Zrobienie jednego posta, czyli: zgromadzenie informacji, albo sprawdzenie tych, które podaję z głowy; napisanie tekstu; redagowanie i skracanie; przygotowanie grafiki; publikowanie na mediach społecznościowych zajmuje czasem także kilka godzin.

 

Żeby podcast dalej się rozwijał potrzeba kilku rzeczy:


1. KAWY i opłacenia podcastowych rachunków i kosztów. Kawa – to wydaje się najbardziej trywialne. I w sumie to jest najbardziej trywialne. Ale bez niej ani rusz! Rachunki - no wiadomo, są co miesiąc: są w tym hostingi, koszty dojazdu do gości, sprzęt, w który zainwestowałam do tej pory. 

2. Czasu. Przygotowanie, nagrywanie, edycja, publikowanie - to wszystko zajmuje mnóstwo czasu, a przy innych obowiązkach zawodowych bywa trudne do ogarnięcia. Wspierając finansowo Reorient pomagacie wykroić więcej czasu. Z jednej strony dlatego, że posiadanie Patronów jest motywujące, z drugiej mam szansę przynajmniej co jakiś czas zapłacić za edycję profesjonaliście i zyskać czas. 
 

Z góry wielkie dzięki!

PS. Posłuchać podcastu możecie np. na Spotify, Apple Podcasts, Patronite Audio, Google Podcasts itd.

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Małgorzata Jasiukiewicz
Małgorzata Jasiukiewicz
Próg: 24 zł
Stefan Feliniak
Stefan Feliniak
Próg: 24 zł
Magdalena N.
Magdalena N.
Próg: 24 zł
Łukasz De
Łukasz De
Próg: 12 zł
Olga Kwiatkowska
Olga Kwiatkowska
Próg: 12 zł
Paweł Aleksander Kupis
Paweł Aleksander Kupis
Próg: 12 zł