Avatar użytkownika

Reorient.pl

7
patronów
132 
miesięcznie
4 038 
łącznie
7
patronów
132 zł 4 038 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

6 zł miesięcznie
Realnie pomagasz tworzyć ten projekt! Za tą kwotę poza kawą dla mnie kupujesz psu Paszczakowi psie ciastko, żeby miał się czym zająć w czasie nagrywania ☕︎. Poza tym masz moją ogromną wdzięczność!
12 zł miesięcznie
Twoje zaangażowanie mnie motywuje, żeby kolejny odcinek był jeszcze lepszy!

✎ Dostaniesz w zamian zaproszenie do specjalnej grupy na FB dla Patronów, w której będziemy mogli podyskutować o podcaście, kulturze i nauce!
24 zł miesięcznie
No to już połowa miesięcznych kosztów utrzymania podcastu! Naprawdę doceniam to wsparcie.

✎ Dostaniesz w zamian zaproszenie do specjalnej grupy na FB dla Patronów, w której będziemy mogli podyskutować o podcaście, kulturze i nauce!

✉︎ Wyślę Ci tez kartkę z najbliższej podróży!*

*realizacja zależna od warunków pandemicznych, za podróż uważam teraz wszystko powyżej 25 km od domu, także kartka może być z dziwnego miejsca...
48 zł miesięcznie
Wow! Super i dzięki! Miesięczny koszt hostingów pokryty!

✎ W zamian zaproszę Cię do grupy Patronów na FB,

♛ i podziękuję Ci w podcaście!
96 zł miesięcznie
Wybierz 96 zł
5 dostępnych miejsc
No to dopiero jest pomoc, która daje power do dalszego działania!

✎ W zamian zaproszę cię do grupy Patronów na FB,

♛ podziękuję w podcaście

♚ i będziesz mieć wpływ na dalszy rozwój tematyczny podcastu - możesz zaproponować temat odcinka, a ja postaram się go zrealizować (jeśli nie będę mogła, będziemy ustalać tematy do skutku).

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Reorient.pl w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Reorient to podcast popularnonaukowy o kulturach, religiach i zjawiskach społecznych. Przełamuje stereotypy i promuje wiedzę.

Cześć!

Nazywam się Ewa Górska.

W środku pandemii, na jesieni 2020 roku postanowiłam zacząć podcast, żeby dzielić się z szerszym gronem odbiorców badaniami i wiedzą naukową z zakresu kulturoznawstwa, prawa i innych dziedzin.

Z wykształcenia jestem doktorką nauk prawnych i kulturoznawczynią bliskowschodnią. 

Ja i inni naukowcy w Polsce prowadzimy ciekawe projekty badawcze, ale efektami większości z nich są artykuły i książki naukowe, które ani nie są łatwo dostępne, ani nie są przyjazne w lekturze. Nie mamy też zbyt wielu okazji, żeby promować te informacje innymi kanałami.


Reorient: kultura i nauka to podcast, który ma pozwolić nam docierać dalej, dzielić się wiedzą z szerszą grupą odbiorców.

W podcaście poruszamy tematy dotyczące różnych zjawisk społecznych i kulturowych, w tym wierzeń, religii i prawa.

Reorient to żywy zwierz, każdy odcinek to nowa przygoda tematycznie i technicznie. Były odcinki lepsze i gorsze i na pewno dalej tak będzie.

Ale właśnie żeby ulepszać podcast, czas uruchomić Patronite i poszukać osób, które zaangażują się w powstawanie tego projektu.
 

więcej o mnie możecie przeczytać na stronie Reorient.pl

 

Dlaczego Reorient nie może rozwijać się bez Was?

W czasie pandemii podjęłam decyzję, że chcę spędzić życie robiąc to, co daje mi najwięcej poczucia sensu, radości, motywacji - poświęcić się działalności naukowo-edukacyjnej. Zostawiłam jedno ze zleceń, założyłam podcast, wróciłam na uniwersytet.

Od wielu lat łączyłam naukę (studia, a potem studia doktoranckie) z pracą projektową w organizacjach pozarządowych. To styl życia oparty o umowy zlecenia, umowy o dzieło i czasem okazjonalne stypendia. Jest mało stabilny jeśli chodzi o godziny pracy, ale też finanse. 

Od jesieni 2022 roku pracuję na stałe na Uniwersytecie Jagiellońskim, co daje trochę stabilizacji, ale tez ogranicza mój czas na poboczne projekty. A robienie podcastu zajmuje mnóstwo czasu i kosztuje.

I tu wchodzicie Wy - Patroni. Jeśli podcast Wam się podoba, to róbmy go razem.

Pomóżcie w niego zainwestować i go utrzymać, a w zamian będziecie też mieli wpływ na to, jak podcast się rozwija i co w nim się dalej wydarzy!

 

Jak wygląda praca nad podcastem?

 • Przygotowanie: zaczynam od researchu, potem piszę scenariusz. Jeśli robię sama odcinek, to zajmuje mi to kilka dni. jeśli z gościem, to od godziny do kilku godzin.
 • Nagranie: gości zapraszam do siebie albo do nich dojeżdżam ze sprzętem. Jeśli nagrywam solo, to czasem powtarzam fragmenty po kilka razy, aż będę zadowolona. W sumie nagrywanie zazwyczaj zajmuje kilka godzin.
 • Edycja: na ogół edytuję odcinki sama. Edycja odcinka o długości 1h to dla mnie ok 5-8 godzin pracy. Czasem, kiedy pojawiają się trudności techniczne, albo żywcem nie mam już czasu, to korzystam ze wsparcia profesjonalnego edytora (tostanki.pl, polecam!). To dla mnie dość duży koszt, ale w idealnym świecie chciałabym mieć możliwość zlecania edycji wszystkich odcinków, nie lubię tego robić i nie mam na to czasu.
  Tak naprawdę to z braku czasu na edycję wynika to, że Reorient ma długie przerwy między sezonami.
 • Publikacja: publikacje planuję z wyprzedzeniem. Do każdego odcinka powstaje okładka i grafika ze zdjęciem gościa. Umieszczając podcast na hostingu piszę opis odcinka. W wersji przeredagowanej trafia on też na stronę internetową i  do postów na mediach społecznościowych. Planowanie i robienie publikacji odcinka, wpisu na stronie i postów na FB i IG to co najmniej 1,5 h.
  W pierwszym sezonie starałam się, żeby na stronie były dłuższe opisy odcinka, dużo szczegółów i źródeł, czasem transkrypcje, ale to zajmuje bardzo dużo czasu, którego teraz nie mam.
 • Pomiędzy odcinkami: myślę o kolejnych tematach i gościach, zapisuję pomysły. Prowadzę profile na FB i IG, w których staram się też umieszczać posty informacyjne. Zrobienie jednego posta, czyli: zgromadzenie informacji, albo sprawdzenie tych, które podaję z głowy; napisanie tekstu; redagowanie i skracanie; przygotowanie grafiki; publikowanie na mediach społecznościowych zajmuje czasem także kilka godzin.

 

Żeby podcast dalej się rozwijał potrzeba kilku rzeczy:


1. KAWY i opłacenia podcastowych rachunków i kosztów. Kawa – to wydaje się najbardziej trywialne. I w sumie to jest najbardziej trywialne. Ale bez niej ani rusz! Rachunki - no wiadomo, są co miesiąc: są w tym hostingi, koszty dojazdu do gości, sprzęt, w który zainwestowałam do tej pory. 

2. Czasu. Przygotowanie, nagrywanie, edycja, publikowanie - to wszystko zajmuje mnóstwo czasu, a przy innych obowiązkach zawodowych bywa trudne do ogarnięcia. Wspierając finansowo Reorient pomagacie wykroić więcej czasu. Z jednej strony dlatego, że posiadanie Patronów jest motywujące, z drugiej mam szansę przynajmniej co jakiś czas zapłacić za edycję profesjonaliście i zyskać czas. 
 

Z góry wielkie dzięki!

PS. Posłuchać podcastu możecie np. na Spotify, Apple Podcasts, Patronite Audio, Google Podcasts itd.

 

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Reorient.pl w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Cele Autora

istnienie w sieci
 • 48 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
Pierwszy i podstawowy cel jest skromny - utrzymanie podcastu i strony reorient.pl online kosztuje ok. 48 zł miesięcznie. To mała kwota, ale jednak też stały wydatek. Pokrycie tych kosztów znacznie ułatwi mi życie i zmotywuje do dalszej pracy!

Zlecenie usług
 • 500 zł miesięcznie
 • 368 zł brakuje
26%
Największą przeszkodą w regularnym powstawaniu Reorientu jest brak czasu. Główną rzeczą, która mi ten czas zjada, a której bardzo nie lubię robić, jest edycja odcinków po nagraniu. Chcę, żeby Wam się dobrze słuchało podcastu, zatem staram się, żeby same nagrania były w miarę możliwości dobre, ale też dobrze edytowane dźwiękowo. Sama dla siebie nie jestem w stanie iść na skróty i kompromisy i nie dbać o tę jakość. Ale jeśli robię edycję sama, to jeden odcinek zajmuje mi do 8 godzin. Na ogół kończę więc serie albo zwlekam z zaczynaniem nagrań do kolejnej, bo wiem, że albo nie wyrobię z czasem, albo się zupełnie wypalę próbując sobie poradzić z edycją.

W swoim drugim podcaście "Prawo Przyszłości" współpracuję ze świetnym edytorem Tomkiem (Tostanki, polecam!) i bardzo chciałabym, żeby pracował też nad Reorientem. To zapewniłoby Wam lepszą jakość słuchania, a ze mnie zdjęłoby duże obciążenie. Ale profesjonalizm należy cenić i uczciwie opłacać, na co mnie z własnej kieszeni nie stać.

Przy dobrych wiatrach, poza edycją chciałabym także móc opłacić lepsze aplikacje do nagrań online albo takie robiące sensowne transkrypcje z polskiego, żeby wrzucać więcej materiałów na stronę.
Bycie prowadzącą, a nie technikiem
 • 1 600 zł miesięcznie
 • 1 468 zł brakuje
8%
Za tą kwotę mogę zrezygnować z jakiegoś innego zlecenia zaspokajającego podstawowe potrzeby życiowe (kawa, hummus i psie żarcie) i poświęcić dużo więcej czasu na podcast. Obkleić gąbkami jakąś ścianę, zaplanować więcej nagrań, a może nawet umawiać gości w zaprzyjaźnionym studiu, dzięki czemu zajmowałabym się tylko merytorycznym przygotowaniem, prowadzeniem rozmowy i promocją, a mogłabym zrezygnować z bycia swoim własnym technikiem, edytorem i producentem.

Dodatkowo bardzo chciałabym móc choćby symbolicznie odwdzięczać się gościom za ich cenny czas poświęcony na nagranie i podzielenie się wiedzą ekspercką.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Reorient.pl już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Magdalena N.
Magdalena N.
24 zł
Piotr Więckowski
Piotr Więckowski
24 zł
Łukasz De
Łukasz De
12 zł
Olga Kwiatkowska
Olga Kwiatkowska
12 zł
Paweł Aleksander Kupis
Paweł Aleksander Kupis
12 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.