Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Reorient.pl w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyCześć!
Nazywam się Ewa Górska.
Na jesieni 2020 roku, jeszcze jako doktorantka na UJ, postanowiłam spróbować swoich sił w podcastowaniu i popularyzacji nauki.
Sama z wykształcenia jestem doktorką nauk prawnych i kulturoznawczynią bliskowschodnią. Pracując naukowo, spotykam ludzi z ogromną wiedzą, widzę mnóstwo ciekawych projektów badawczych. Ale efektami większości z nich są artykuły i książki naukowe, które ani nie są łatwo dostępne, ani nie są przyjazne w lekturze.
Reorient.pl to podcast, który ma pozwolić nam docierać dalej, dzielić się wiedzą z szerszą grupą odbiorców.
W podcaście pełnię teraz rolę przede wszystkim redaktorki i prowadzącej wywiady. Zapraszam do podcastu osoby zajmujące się tematami mi bliskimi: światem arabskim, islamem, uprzedzeniami, tematami ze styku prawa i socjologii.
Reorient to żywy zwierz, każdy odcinek to nowa przygoda tematycznie i technicznie. Były odcinki lepsze i gorsze i na pewno dalej tak będzie.
Patronite jest po to, żeby podcast mógł rozwijać się dalej. Żebym ja wiedziała, że jest nas więcej i nie jest to tylko projekt solowy. I żeby kwestie finansowe nie stały na przeszkodzie nagrywania kolejnych odcinków.
Dlaczego Reorient nie może rozwijać się bez Was?
W czasie pandemii podjęłam decyzję, że chcę spędzić życie robiąc to, co daje mi najwięcej poczucia sensu, radości, motywacji - poświęcić się działalności naukowo-edukacyjnej. Zostawiłam jedno ze zleceń, założyłam podcast, wróciłam na uniwersytet.
Od wielu lat łączyłam naukę (studia, a potem studia doktoranckie) z pracą projektową w organizacjach pozarządowych. To styl życia oparty o umowy zlecenia, umowy o dzieło i czasem okazjonalne stypendia. Jest mało stabilny jeśli chodzi o godziny pracy, ale też finanse.
Od jesieni 2022 roku pracuję na stałe na Uniwersytecie Jagiellońskim, co daje trochę stabilizacji, ale tez ogranicza mój czas na poboczne projekty. A robienie podcastu zajmuje mnóstwo czasu i kosztuje.
I tu wchodzicie Wy - Patroni. Jeśli podcast Wam się podoba, to róbmy go razem.
Pomóżcie w niego zainwestować i go utrzymać, a w zamian będziecie też mieli wpływ na to, jak podcast się rozwija i co w nim się dalej wydarzy!
Jak wygląda praca nad podcastem?
Żeby podcast dalej się rozwijał potrzeba kilku rzeczy:
1. Czasu. Przygotowanie, nagrywanie, edycja, publikowanie - to wszystko zajmuje mnóstwo czasu, a przy innych obowiązkach zawodowych bywa trudne do ogarnięcia. Wspierając finansowo Reorient pomagacie wykroić więcej czasu. Z jednej strony dlatego, że posiadanie Patronów jest motywujące, z drugiej mam szansę przynajmniej co jakiś czas zapłacić za edycję profesjonaliście i zyskać czas.
2. Stałego finansowania kosztów edycji. Zdarzało mi się wydawać ostatnie oszczędności na produkcję odcinka, żeby był naprawdę dobry i żeby oddać sprawiedliwość pracy gościni/ścia. Zdarzało mi się też realizować odcinki w ramach zewnętrznego projektu, co pozwalało na pokrycie kosztów produkcji i nowego sprzętu. Bywa różnie, ale chciałabym nie martwić się finansami.
3. Motywacji. Podcasty tworzy się w dziwny sposób. Albo gada się do lustra w odcinkach solowych, albo do jednej osoby za mikrofonem. Niby jest widownia, kiedy się odcinek opublikuje, ale ona zawsze jest niewidzialna. To jest bardzo demotywujące i karmi syndrom oszustki. Patronite mnie deprymuje, często mam poczucie winy wobec Matron i Patronów, że za rzadko, że za słabo. Ale z drugiej strony wiem, że są osoby, którym bardzo zależy, żeby kolejny odcinek wyszedł i to pozwala mi znaleźć czas i energię.
Z góry wielkie dzięki!
PS. Posłuchać podcastu możecie np. na reorient.pl Spotify, Apple Podcasts, Patronite Audio, Google Podcasts itd.
Słuchaj Reorient.pl w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.