Przydatne linki
Nie jesteś zalogowany
Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite RegulaminNie jesteś zalogowany
W Patronite od 22.04.2020
Ranking Autorów
Miesięczne wsparcie: 1417
Liczba Patronów: 1373
Dlaczego, po co i dla kogo?
Decyzję o powołaniu organizacji, której misją jest podejmowanie działań na rzecz wprowadzania pozytywnych zmian w świecie akademickim i szeroko pojętej edukacji z poszanowaniem prawa, etyki i dobrych obyczajów w nauce, podjęliśmy z uwagi na skalę nieprawidłowych zjawisk występujących w środowisku akademickim, dotyczących nie tylko postępowań awansowych, lecz także relacji pracowniczych czy postępowań konkursowych. Z naszej wiedzy, doświadczeń i obserwacji wynika, że osoby pokrzywdzone mają ograniczone możliwości ochrony swoich praw, a w sytuacji konfliktowej nie tylko na ogół nie mogą liczyć na pomoc uczelni, ale narażeni są na ostracyzm. W hierarchicznym uczelnianym systemie wygrywa najczęściej silniejszy, z wyższą pozycją, władzą, z tytułem. O większości patologicznych działań nie mówi się wprost, a już z pewnością dba się o to, żeby fakty nie ujrzały światła dziennego. Ci, którzy wyłamią się z tych niepisanych zasad, doświadczają zarówno formalnych, jak i nieformalnych sankcji. Najwyższy czas, żeby to zmienić! Liczymy na Waszą pomoc, za którą z góry dziękujemy.
Drodzy Patroni!
Stoimy na stanowisku, że każdy pracownik uczelni bez względu na to, jaką pełni funkcję, jaki stopień naukowy lub tytuł posiada, ma niezbywalne prawo do szacunku, podmiotowości, poszanowania dóbr osobistych, a jego obowiązkiem jest przestrzeganie prawa, zasad etyki, respektowanie norm moralnych oraz dobrych obyczajów w nauce. Jeśli zaś dzieje się odmienne, każdy powinien ponosić z tego tytułu odpowiednie konsekwencje. Ma to szczególne znaczenie w świecie akademickim ze względu na jego rolę. W pełni podzielamy stanowisko wyrażone we wstępie do „Dobrych praktyk w procedurach recenzyjnych w nauce”: transparentne, rzetelne i uczciwe uprawianie nauki stanowi gwarancję jej jakości i warunek dynamicznego rozwoju. Tylko merytoryczne postępowanie we wszelkich aspektach działalności naukowej i akademickiej, pozbawione cech protekcjonizmu naukowego, może pomóc w budowaniu silnej pozycji polskiej nauki.
Naszą misją jest wspieranie działań mających na celu wprowadzanie pozytywnych zmian w świecie akademickim i szeroko pojętej edukacji. Podejmujemy inicjatywy dotyczące upowszechniania świadomości praw i obowiązków pracowników uczelni, poprawy relacji pracowniczych w świecie akademickim oraz procedur awansowych, konkursowych i antymobbingowych.
Działamy społecznie od ponad dwóch lat i – co najważniejsze – widzimy rezultaty naszych działań!
Do Fundacji zgłasza się coraz więcej osób potrzebujących pomocy, ale także tych, którzy oczekują od nas interwencji czy zajęcia się nierzetelnością w nauce. To dowód na to, że darzą nas zaufaniem, za co oczywiście dziękujemy. Z drugiej strony to sygnał, że Fundacja zaczyna odgrywać coraz większą rolę w przestrzeni życia akademickiego i stanowi odpowiedź na potrzeby tej społeczności.
Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli zwiększyć zakres działań Fundacji na rzecz pozytywnych zmian w świecie akademickim, a także w profesjonalny sposób wspierać pokrzywdzonych naukowców.
Zamierzamy kontynuować udzielanie nieodpłatnego wsparcia w zakresie pomocy prawnej na szerszą skalę i rozpocząć udzielanie pomocy psychologicznej osobom pokrzywdzonym działaniami niezgodnymi z prawem, zasadami etyki i dobrymi obyczajami w nauce – takich osób zgłasza się do Fundacji coraz więcej.
Pozostając w zgodzie z głównym zadaniem, jakie stawia sobie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, tj. poprawianiem jakości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, tworzeniem jak najlepszych warunków do pracy dla studentów, nauczycieli akademickich i badaczy, żywimy nadzieję, że działania Fundacji zainteresują społeczność akademicką, zespoły pracujące nad standardami polskiej nauki, a także władze odpowiadające bezpośrednio za kierowanie środowiskiem akademickim i ministerstwa sprawujące nadzór nad uczelniami w Polsce.
Już dziś bardzo dziękujemy za okazane wsparcie!
Joanna Gruba
Monika Mularska-Kucharek
Zarząd Fundacji Science Watch Polska
Prezes Fundacji
dr Joanna Gruba
Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (2001 r.). Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z diagnozą i terapią logopedyczną oraz rozwojem psychoruchowym dzieci. Społecznie od wielu lat prowadzi działalność publikacyjną na stronie www.habilitacja.eu dotyczącą nieprawidłowości na uczelniach.
Więcej informacji pod linkiem: https://sciencewatch.pl/index.php/o-nas/sklad-zarzadu-i-rady-fundacji/95-zarzad-fundacji
Wiceprezes Fundacji
dr Monika Mularska-Kucharek
Doktor nauk społecznych – dyscyplina socjologia. Zainteresowania badawcze dr Mularskiej-Kucharek obejmują jakość życia, zaufanie społeczne, kapitał społeczny, przedsiębiorczość, społeczne mechanizmy rozwoju zbiorowości terytorialnych. Równolegle do działalności naukowo-badawczej prowadzi aktywną działalność popularyzującą naukę oraz inicjatywy na rzecz łączenia sfery naukowej z praktyką gospodarczą.
Więcej informacji pod linkiem: https://sciencewatch.pl/index.php/o-nas/sklad-zarzadu-i-rady-fundacji/100-monika-mularska-kucharek-rada-fundacji
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
Doceniamy Twoje wsparcie i zainteresowanie działalnością Fundacji.
Przekazane pieniądze, to dowód na to, że pozytywne zmiany w nauce
i pomoc ludziom nauki są dla Ciebie ważne.
Dziękujemy za taką postawę, bo ona inspiruje do działania.
Zapraszamy Cię do śledzenia naszych poczynań!
Patroni: 0
Bardzo Ci dziękujemy, że zdecydowałeś/aś się na wsparcie naszych działań. Przed nami wiele pracy, ale jesteśmy przekonani, że współpracując z ludźmi, którzy działają pro publico bono, jesteśmy w stanie jeszcze efektywniej działać na rzecz pozytywnych zmian w świecie nauki.
Doceniając Twoje zaangażowanie i wkład finansowy chcielibyśmy zamieścić informacje o Tobie, jako naszym Patronie, na stronie Fundacji i w czasopiśmie, które wydajemy. Jeżeli nie chcesz podawać danych osobowych, zamieścimy Twój pseudonim.
Patroni: 1
Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne i gwarantuje podejmowanie trudnych tematów i wyjaśnianie ich w sposób rzetelny i niezależny.
Współfinansując działania Fundacji przyczyniasz się w istotnym stopniu do realizacji ważnych społecznie celów.
W ramach podziękowania za wsparcie chcielibyśmy dzielić się z Tobą wiedzą i doświadczeniem, które posiadamy.
Będziesz otrzymywał od nas wybrane materiały będące efektem działań Fundacji.
Patroni: 1
Dziękujemy za Twoją hojność i za to, że w ten sposób włączasz się w działania Fundacji.
Dzięki takim osobom jak Ty będziemy mogli rozszerzyć zakres naszej pomocy i podejmować się wyjaśniania bardziej skomplikowanych i czasochłonnych spraw.
W ramach podziękowania i docenienia Twojego wsparcia zapraszamy Cię do zgłaszania tematów dotyczących nieprawidłowości w świecie akademickim czy spraw, które wpisują się za zakres działań Fundacji.
Kreuj z nami pozytywne zmiany na polu nauki!
Patroni: 1
Bardzo dziękujemy! Przystępując do tego progu, zostajesz naszym członkiem honorowym.
Wierzysz w nasze działania, a my wierzymy, że z Tobą będziemy przywracali wiarę w godność zawodu nauczyciela akademickiego.
Wspólnie będziemy budować świat nauki bez nepotyzmu, ustawionych postępowań awansowych i bez mobbingu na uczelniach.
Będąc naszym członkiem honorowym masz zawsze otwarty wstęp na organizowane przez nas debaty, kongresy, konferencje i zjazdy.
Możesz wspólnie z nami kreować profil działalności Fundacji.
Patroni: 1
Promowani autorzy
Pomoc