Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Science Watch Polska w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyDlaczego, po co i dla kogo?
Decyzję o powołaniu organizacji, której misją jest podejmowanie działań na rzecz wprowadzania pozytywnych zmian w świecie akademickim i szeroko pojętej edukacji z poszanowaniem prawa, etyki i dobrych obyczajów w nauce, podjęliśmy z uwagi na skalę nieprawidłowych zjawisk występujących w środowisku akademickim, dotyczących nie tylko postępowań awansowych, lecz także relacji pracowniczych czy postępowań konkursowych. Z naszej wiedzy, doświadczeń i obserwacji wynika, że osoby pokrzywdzone mają ograniczone możliwości ochrony swoich praw, a w sytuacji konfliktowej nie tylko na ogół nie mogą liczyć na pomoc pracodawcy, ale narażeni są na ostracyzm. W hierarchicznym uczelnianym systemie wygrywa najczęściej silniejszy, z wyższą pozycją, władzą, z tytułem. O większości patologicznych działań nie mówi się wprost, a już z pewnością dba się o to, żeby fakty nie ujrzały światła dziennego. Ci, którzy wyłamią się z tych niepisanych zasad, doświadczają zarówno formalnych, jak i nieformalnych sankcji. Najwyższy czas, żeby to zmienić! Liczymy na Waszą pomoc, za którą z góry dziękujemy.
Drogie Patronki i Drodzy Patroni!
Stoimy na stanowisku, że każdy pracownik uczelni bez względu na to, jaką pełni funkcję, jaki stopień naukowy lub tytuł posiada, ma niezbywalne prawo do szacunku, podmiotowości, poszanowania dóbr osobistych, a jego obowiązkiem jest przestrzeganie prawa, zasad etyki, respektowanie norm moralnych oraz dobrych obyczajów w nauce. Jeśli zaś dzieje się odmienne, każdy powinien ponosić z tego tytułu odpowiednie konsekwencje. Ma to szczególne znaczenie w świecie akademickim ze względu na jego rolę. W pełni podzielamy stanowisko wyrażone we wstępie do „Dobrych praktyk w procedurach recenzyjnych w nauce”: transparentne, rzetelne i uczciwe uprawianie nauki stanowi gwarancję jej jakości i warunek dynamicznego rozwoju. Tylko merytoryczne postępowanie we wszelkich aspektach działalności naukowej i akademickiej, pozbawione cech protekcjonizmu naukowego, może pomóc w budowaniu silnej pozycji polskiej nauki.
Naszą misją jest wspieranie działań mających na celu wprowadzanie pozytywnych zmian w świecie akademickim i szeroko pojętej edukacji. Podejmujemy inicjatywy dotyczące upowszechniania świadomości praw i obowiązków pracowników uczelni, poprawy relacji pracowniczych w świecie akademickim oraz procedur awansowych, konkursowych i antymobbingowych.
Działamy społecznie od ponad dwóch lat i – co najważniejsze – widzimy rezultaty naszych działań!
Do Fundacji zgłasza się coraz więcej osób potrzebujących pomocy, ale także tych, którzy oczekują od nas interwencji czy zajęcia się nierzetelnością w nauce. To dowód na to, że darzą nas zaufaniem, za co oczywiście dziękujemy. Z drugiej strony to sygnał, że Fundacja zaczyna odgrywać coraz większą rolę w przestrzeni życia akademickiego i stanowi odpowiedź na potrzeby tej społeczności.
Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli zwiększyć zakres działań Fundacji na rzecz pozytywnych zmian w świecie akademickim, a także w profesjonalny sposób wspierać pokrzywdzonych naukowców.
Zamierzamy kontynuować udzielanie nieodpłatnego wsparcia w zakresie pomocy prawnej na szerszą skalę i rozpocząć udzielanie pomocy psychologicznej osobom pokrzywdzonym działaniami niezgodnymi z prawem, zasadami etyki i dobrymi obyczajami w nauce – takich osób zgłasza się do Fundacji coraz więcej.
Żywimy nadzieję, że działania Fundacji zainteresują społeczność akademicką, zespoły pracujące nad standardami polskiej nauki, a także władze odpowiadające bezpośrednio za kierowanie środowiskiem akademickim i ministerstwa sprawujące nadzór nad uczelniami w Polsce.
Joanna Gruba
Zarząd Fundacji Science Watch Polska
Prezes Fundacji
e-mail: info@sciencewatch.pl
Wesprzyj działalność Autora Fundacja Science Watch Polska już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.