Podaruj znajomemu subskrypcję Autora StareMelodie.pl w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyStareMelodie.pl - wersy wśród szumu płyt
To wirtualna biblioteka nagrań, tekstów, nut, etykiet, zdjęć wykonawców i twórców muzyki nagrań od początku historii fonografii do lat 50. XX w. zarówno wytwórni rodzimych, jak i zagranicznych.
Dzięki zaangażowaniu kolekcjonerów i pasjonatów dawnych polskich nagrań powstała wyjątkowa strona internetowa dokumentująca historię polskich i polskojęzycznych wałków fonograficznych, płyt szelakowych z pierwszej połowy XX. wieku, ilustrująca artystów scen, trendy muzyczne, humor, obyczaje, nuty, a przede wszystkim oryginalne, nierzadko ponad 100-letnie, nagrania i ich transkrypcje.
Zbiór obejmuje:
I nadal systematycznie rośnie.
Znane do dziś nazwiska, jak Dymsza, Ordonówna, Bodo, Fogg, Aston, Faliszewski, Terné, Harris to tylko mały fragment setek wykonawców, którzy od samego początku zeszłego wieku rejestrowali swoje wykonania dzieł muzycznych, arii, kupletów, piosenek popularnych, monologów, recytacji, scen komicznych, o których pamięć zatarła się z czasem.
W czasach, gdy telefon nie był powszechny, radio dopiero raczkowało, a telewizja była w planach rozrywkę dawały teatr, opera, pierwsze kina a przede wszystkim niezwykle popularne kabarety, w których korzenie miały największe przeboje swoich czasów.
Strona StareMelodie.pl stara się ”wyjąć z szafy” nagrania, które kiedyś bawiły, wzruszały, towarzyszyły tańcom i ceremoniom.
Wśród nagrań odnaleźć można głos mówiącego do "dziwacznej trąby" marszałka Piłsudskiego, scenę komiczną z warszawskiego tramwaju, szmonces, przeboje najnowszych operetek w polskim przekładzie, recytacje poezji, posłuchać, z czego śmiano się przed I wojną światową i oczywiście piosenki - przeboje typowe dla danej epoki. Znajdziemy tam także pieśni religijne, pieśni i obrzędy ludowe, słuchowiska i bajki dla dzieci, kurs gimnastyki, a nawet instruktarz sprzedaży.
StareMelodie.pl to wirtualny wehikuł czasu, który przenosi do Polski sprzed i tuż po II wonie światowej, do USA polskiej emigracji. Przenosi do języka, poczucia humoru, trosk - ówczesnej rzeczywistości, od których odcięła nas wojna i lata komunistycznej dominacji.
I czas.
Strona powstała w 2013 r.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.