Avatar użytkownika

Fundacja Sztuka Wolności

0
patronów
0 
miesięcznie
690 
łącznie
0
patronów
0 zł 690 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękujemy Ci!

Twoje wsparcie płynie na Warmię i Mazury, a do Ciebie - za pomocą poczty polskiej - pofrunie stamtąd najprawdziwsza, oldskulowa pocztówka przedstawiającą mazurskie klimaty i wykonana na podstawie zdjęcia autorstwa naszej prezeski Olgi Żmijewskiej, która jest fotografką krajobrazów. Otrzymasz zatem małe dzieło sztuki z pozdrowieniami i podziękowaniami od jego autorki.
20 zł miesięcznie
Dziękujemy!
Peace & Pussy dla Ciebie, Siostro i Bracie <3

Wysyłamy Ci nasze głębokie wyrazy wdzięczności w duchu "Peace & Pussy", ale to oczywiście nie wszystko. Osoby wspierające nas od tego progu, oprócz nagród z poprzedniego progu, otrzymają zestaw 6 naklejek naszej marki "Peace & Pussy". Peace & Pussy jest jednym z flagowych projektów Fundacji Sztuka Wolności i przyczynia się do zmiany świadomości w zakresie równości płci, celebracji kobiecości i żeńskiego pierwiastka w każdej osobie. Projekt Peace & Pussy ma na celu m.in. tworzenie społeczności osób, które budują świat inkluzywny i równościowy w poszanowaniu godności każdej osoby. Bądź z nami! Niezmiernie cieszymy się z Twojego wsparcia.
W naszej grupie na Facebooku możesz poznać wiele ciekawych osób o podobnym światopoglądzie i być może nawet zainicjować swoje własne działania na drodze do lepszego świata. Zestaw naklejek z Pusiaczkeim może stać się Twoim pierwszym narzędziem aktywistki/aktywisty na rzecz równości.

Zestaw naklejek Peace & Pussy jest ekskluzywnym prezentem dla naszych Patronek i Patronów.
Nie możesz go kupić, ale możesz go obejrzeć w naszym sklepie online: www.sztukawolnosci.org.pl/sklep
30 zł miesięcznie
Cudownie!
Wielki dzięki, droga Patronko i drogi Patronie!

Osoby wspierające nas od tego progu, oprócz nagród z poprzedniego progu, otrzymają przypinkę z logo "Peace & Pussy". To będzie Twoja osobista odznaka za zasługi na rzecz wnoszenia pussy-centrycznej perspektywy do patriarchalnego świata fallocentryzmu. Ten stylowy gadżet (z uszkami!) będzie także informacją dla świata o tym, że wspierasz równość, godność każdej osoby oraz samostanowienie kobiet o ich ciałach. Zapewniamy, że ponadto będzie Ci dane roztaczać pozytywną aurę i dobry humor. Logotyp Peace & Pussy z kotkiem wywołuje uśmiech i radość.

Przypinki i naklejki Peace & Pussy są ekskluzywnymi prezentami dla naszych Patronek i Patronów.
Nie możesz ich kupić, ale możesz je obejrzeć w naszym sklepie online: www.sztukawolnosci.org.pl/sklep
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
50 dostępnych miejsc
Kochana, Kochany!

Dziękujemy Ci za tak hojne wsparcie.
Deklaracja wspierania nas comiesięczną kwotą 50 zł to dla nas sygnał o Twoim poparciu, zainteresowaniu i - przede wszystkim - zaufaniu. Chcemy odwdzięczyć się tym samym i zapraszamy Cię do zgłaszania Twoich pomysłów na tematy do naszych rozmów i do DKFu w Kapciach. O czym chcesz posłuchać? Jeśli wybierzemy Twój temat, wymienimy Cię z imienia i nazwiska jako inspirację dla danego odcinka - oczywiście, jeśli wyrazisz na to zgodę.

Rzecz jasna, otrzymasz także wszystkie poprzednie nagrody
100 zł miesięcznie
100 zł

Co za piękna, okrągła kwota!
Serdeczne dzięki za Twoje wsparcie, droga Patronko, drogi Patronie!

Jeśli wyrazisz na to zgodę, to chcielibyśmy podzielić się informacją o tym, że tak hojnie nas wspierasz i wymienić Twoje imię i nazwisko na stronie internetowej fundacji. Tak, oczywiście Ty także możesz zgłaszać swoje pomysły na tematy naszych rozmów na YouTube. Jeśli wybierzemy Twój temat, za Twoją zgodą, wymienimy Twoje imię i nazwisko w danym odcinku cyklu. Ten próg jest istnym progiem internetowego fame'u!

Otrzymasz także wszystkie poprzednie nagrody.
Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy z Mazur!
500 zł miesięcznie
Wybierz 500 zł
10 dostępnych miejsc
To niesamowite!
Dziękujemy Ci, droga Patronko, drogi Patronie!

Tak duże wparcie świadczy o tym, że naprawdę dostrzegasz sens naszych działań i pragniesz przyczyniać się do prężnego rozwoju Fundacji Sztuka Wolności i jej wolnościowych, równościowych aktywności. Dla nas to znak, że Ty także masz w sobie gen aktywisty/aktywistki. Być może Twoim marzeniem jest działalność społeczna? Nie musisz zakładać własnej organizacji! Możesz wesprzeć nas swoją wiedzą, swoimi pomysłami, swoim doświadczeniem.

Jesteśmy Ciekawi, kim jesteś. Kto tak hojnie nas wspiera i jakie ma pomysły na zmianę świata? Dlatego zapraszamy Cię do naszej grupy konsultacyjnej, która spotka się dwa razy w roku (online bądź w realu), aby porozmawiać o nowych kierunkach działań naszej fundacji. Co można ulepszyć, zmienić? Co już wypełniło, a co domaga się działania? Porozmawiajmy, zapraszamy Cię!

Oczywiście masz dostęp do pełnej puli poprzednich nagród.
Jeszcze raz dziękujemy!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Sztuka Wolności w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

W Fundacji Sztuka Wolności wspieramy Was w poszukiwaniu Waszych osobistych ścieżek w duchu wolności, inkluzywności, radości życia i różnorodności. Czasy przymusu społecznego odchodzą do lamusa. Kim jesteś? Kim chcesz być? Jaki jest Twój unikalny potencjał?

Fundacja promująca wolność, równość i różnorodność

Wolność jest faktem, ale korzystanie z niej jest sztuką.​ Filozof, socjolog, psycholog i psychoanalityk Erich Fromm już w 1941 roku pisał o ucieczce od wolności. Była to Jego próba zrozumienia spustoszenia, jakiego dokonywali obywatele i obywatelki demokratycznych państw Europy podczas II wojny światowej. To właśnie tytuł tego słynnego dzieła był inspiracją dla nazwy naszej fundacji, a myśl Ericha Fromma pozostaje nam bardzo bliska. Jego Mieć czy być, a także O sztuce miłości są dla nas drogowskazami w działaniach fundacji.

Wolność osobista ma kluczowe znaczenie dla jakości kapitału społecznego i społeczeństwa obywatelskiego, a tym samym dla demokracji.

To szerokie pojęcie wolności osobistej zawiera także stopień wolności, jaką każda/każdy z nas daje sobie sama/sam. Jak wiadomo z rozważań Michela Foucaulta, ta wolność może być bardzo okrojona, jeśli jednostki od najmłodszych lat upychane są w ścisłe zasady i struktury instytucji. Sposób w jaki jednostka traktuje siebie oraz stopień wolności, jaki daje sobie samej, są istotnym punktem wyjścia dla funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. W Fundacji Sztuka Wolności przyglądamy się temu, jak same/sami siebie traktujemy i na co sobie pozwalamy, a także – jak ludzie kreują swój wizerunek zamiast poznać swoją dogłębną istotę z jej mocnymi i tak zwanymi słabymi stronami i rozwijać swoje rzeczywiste potencjały. Dlatego Fundacja podejmuje także działania w celu wspierania jej beneficjentek / beneficjentów w odkrywaniu i rozwijaniu ich potencjałów.

Szczególną wagę przykładamy do wspierania kobiet w poszukiwaniu ich osobistych ścieżek i w eksplorowaniu ich osobistego doświadczania swojej kobiecości i sposobu funkcjonowania w świecie. Patriarchat jest systemem opartym na wyzysku i hierarchii. Fallocentryczna teoria Freuda o tym, jakoby kobieta była wybrakowanym mężczyzną, ponieważ posiada inny organ płciowy, błędnie sugeruje, że to człowiek z penisem jest punktem wyjścia w doświadczaniu człowieczeństwa. To fundamentalny błąd, którego reprodukowanie jest możliwe, ponieważ kobiety dopiero od niedawna mają dostęp do świata akademickiego, gdzie powstają tak zwane teorie naukowe.

Prawda jest taka, że każda osoba doświadcza świata na swój unikalny sposób. Każda osoba jest także wolna i ma prawo do realizowania swoich wyborów i marzeń.

Flagowym projektem Fundacji Sztuka Wolności jest projekt Peace & Pussy, gdzie promowana jest afirmacja żeńskiej energii seksualnej, zwanej także energią jin. Radość z żeńskiego pierwiastka, doświadczanie kobiecej energii w akceptacji tego, co rzeczywiście jest, nawet jeśli jest społecznie nieakceptowane, dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi osobami, przeżywanie swojej wolności przy jednoczesnym eksplorowaniu swoich granic i granic innych osób - nawet gdy jest się mężczyzną. Przecież każda osoba ma w sobie energie męską i żeńską. Uhonorujmy każdą z nich i celebrujmy je w sposób równoważny!

Jakby to było patrzeć na świat nie fallocentrycznie, lecz pussy-centrycznie? Mężczyźni nam tego nie powiedzą. To kobiety będą kroczyły tą drogą i krok po kroku zapełniały świat swoimi teoriami, doświadczeniami, spostrzeżeniami, marzeniami i fantazjami. Pora uzupełnić fallocentryczną perspektywę o perspektywę w duchu Peace & Pussy, tak aby nastała równowaga.

O tym wszystkim (i nie tylko) są rozmowy z cyklu Wolno(ść), gdzie prezeska Fundacji Sztuka Wolności Olga Żmijewska i Agnieszka Kacprzyk ze Słowo Daję poruszają tematy wokół szeroko pojętej wolności, wychodzenia z ram i szaf, bycia sobą i szukania własnej ścieżki w życiu - także wbrew oczekiwaniom społeczeństwa czy rodziny.

Ale to nie wszystko!
Na naszym kanale YouTube mamy także drugą playlistę, gdzie prezentujemy nasz Dyskusyjny Klub Filmowy w kapciach - projekt, w którym prezeska Fundacji Sztuka Wolności Olga Żmijewska ogląda z młodzieżą ze wsi Idzbark, w której fundacja ma siedzibę, filmy i słucha, co młodzi mają do powiedzenia, jak interpretują te filmy, jak widzą świat.

My nie udzielamy nikomu głosu.
My po prostu słuchamy!
Takiego świata - inkluzywnego, różnorodnego, wolnościowego, gdzie jest przestrzeń dla każdej osoby - pragniemy. Taki świat budujemy.
Dołączasz do nas?
Jest nam niezmiernie miło!


Dlaczego nasza działalność jest tak ważna?
Fundacja Sztuka Wolności ma swoją siedzibę w małej wsi na Mazurach, niedaleko Ostródy, która jest jednocześnie stolicą Reggae i Disco Polo. Fundatorką i prezeską fundacji jest rodowita idzbarszczanka Olga Żmijewska, która wróciła do Idzbarka po 23 latach emigracji, ponieważ 1) kocha Idzbark i 2) pragnie przyczynić się do zmiany świadomości w Polsce. I tak jak Ostróda łączy dwa odległe od siebie gatunki muzyczne, tak Sztuka Wolności łączy różne grupy i bańki społeczne, aby wchodziły ze sobą w dialog, poznawały siebie, uczyły się szacunku i akceptacji dla odmiennych postaw i wyborów życiowych.

Fundacja promująca wolność, równość i różnorodność, nie bojąca się mówić o gender i nieheteronormatywności w polskiej wsi? Ufundowana przez kobietę ze wsi? Właśnie tak. Ale to nie wszystko. Ta sama fundacja nie boi się też opowiadać osobom z dużych miast, jak wygląda prawdziwe życie na wsi - z dala od stereotypów, z dala od sterowanych odgórnie podziałów. W polskich wsiach także żyją dzieci poczęte metodą in vitro, a kobiety decydują się na aborcje. W polskich wsiach są także osoby nieheteronormatywne, a kobiety i mężczyźni decydują się na rozwód albo na rodzinę patchworkową. Z drugiej strony - jak wiemy - w metropoliach żyją także osoby o poglądach konserwatywnych, zamknięte na poznawanie nowych perspektyw i niechętne do zmian społecznych. Świat nie jest czarno-biały. Ludzie też tacy nie są. Wejdźmy głębiej, poznajmy się.

Fundacja Sztuka Wolności łączy różne grupe społeczne, które w swoich codziennościach nie miałyby szans spotkać się ani wejść w dialog. Sztuka Wolności polega na tym, że mogę wybrać swoją drogę, a także na tym, że akceptuję wolność innej osoby do Jej własnego wyboru. To działa w dwie strony. Porozmawiajmy, spróbujmy w sposób empatyczny zrozumieć perspektywę innej osoby. Poszerzajmy nasze horyzonty i wznośmy się wyżej.

Nasza młoda organizacja (założona w maju 2018 roku) musiała zmierzyć się z pandemią i brakiem możliwości przeprowadzania działań w grupach, na żywo. Dlatego podejęliśmy decyzję o podjęciu działalności online. Tworzymy dwie playlisty na YouTube, a dwie kolejne są w przygotowaniu. Pracjemy także nad materiałami pisemnymi - będą do pobrania w postaci ebooka.
 

Cele Autora

Działania na rzecz wolności, równości, godności jednostki
  • 5 000 zł miesięcznie
  • 5 000 zł brakuje
0%
Nasze cele to produkcja i postprodukcja filmów do kanału "Sztuka Wolności" na YT, dostępnych także na naszym fanpage'a na Fb, wraz z ich transkrypcją – np. dla osób niesłyszących i niedosłyszących, ale także dla osób, które z jakiegoś powodu nie korzystają z dźwięku.

Kanał ma dwie playlisty. Pierwsza to cykl rozmów Wolno(ść), gdzie poruszane są tematy wokół szeroko pojętej wolności - także wbrew oczekiwaniom społeczeństwa czy rodziny. Dotąd dostępne są rozmowy m.in. o pojęciu gender, fallocentryzmie, proaktywności, stereotypowej roli kobiet w małżeństwie, podążaniu swoją unikalną ścieżką w zgodzie ze swoim potencjałem itp. Mówimy i językiem naukowym, i językiem przystępnym dla osób, które nie mają styczności ze światem akademickim. Pragniemy być platformą dla różnych baniek społecznościowych i grup społecznych i wiemy już, że tak właśnie się dzieje.

Druga playlista to DKF w kapciach - projekt realizowany z nastolatką z Idzbarka. Olga Żmijewska i Maja Wojtczak oglądają filmy, a następnie rozmawiają o nich. Zachęcamy młodych do wypowiadania swojego zdania - w przekonaniu, że każda osoba ma do niego prawo. Chcemy, aby młodzi czuli się widzianą/słyszaną częścią społeczeństwa i w przyszłości chodzili na wybory, udzielali się. W DKF w kapciach oglądałyśmy m.in. film o nastolatce, która poddaje się aborcji, a także „Białą Wstążkę” Hanekego czy „Histerię – romantyczną historię wibratora”.

Fundacja współpracuje z profesjonalnym zespołem kreatywnym, który przygotowuje dla nas grafiki, montuje filmiki, wstawia je do mediów społecznościowych, a także dba o to, aby treści dotarły do powiększającego się grona osób. Wszystkie osoby pracujące przy naszych projektach żyją i pracują na Warmii i Mazurach. Wasze wsparcie zasili zatem nasz region i przyczyni się do wzrostu kompetencji mieszkających tu osób, w tym przede wszystkim - kobiet.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja Sztuka Wolności już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
10 zł
Małgosia Bąk
Małgosia Bąk
10 zł
Tomasz Józef Taczanowski
Tomasz Józef Taczanowski
20 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.