Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Teatr YETA w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyTeatr Yeta (@yeta.teatr) • Instagram
Informacja o Zespole Teatru YETA
Teatr Yeta powstał w 2011 roku.
Mottem jego działalności jest zdanie ze „Scenariusza dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera:
„Bezmyślna sztuka, to kres sztuki!”
Nazwa zespołu pochodzi z argentyńskiego slangu lunfardo, którym posługują się "tangueros" - osoby zawodowo zajmujące się tangiem. Słowo "yeta" oznacza... czynność przynoszącą pecha. Jako nazwa zespołu wyłoniła się po kliknięciu w link „Losuj artykuł” na Wikipedii.
Pierwszy skład osobowy wyłonił się z zajęć warsztatowych, prowadzonych dla adeptów offowej Grupy Teatralnej "Dziewięćsił" (działającej w Łodzi w latach 1987-2012) przez - związanego z nią od 1991 roku, recytatora, aktora i reżysera, od 2006 roku instruktora dramy - Adama Wrzesińskiego.
Teatr YETA w pewnym zakresie kontynuuje działania GT "Dziewięćsił": jest teatrem literackim, opiera swoje poszukiwania artystyczne o ciekawe teksty dramaturgiczne, głównie młodych, polskich autorów, ale w swej pracy sięga również po "znanych i uznanych" dramaturgów i literatów. W pracy warsztatowej główny nacisk kładzie on natomiast na proces kreowania postaci przez aktora i wpisanie tejże postaci we wspólnie budowane dzieło sceniczne.
Dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia?
Nasza działalność jest wspierana przez Łódzki Dom Kultury. Jednak w chwili obecnej, jedyne wsparcie, którego ŁDK może nam udzielić, to brak opłat za wynajem sali prób. Dzięki temu możemy swobodnie kontynuować prace nad naszym repertuarem. Jednak dwie pozycje z planu działalności Teatru YETA: wyjazdy na przeglądy i festiwale teatralne z dotychczasowymi realizacjami oraz praca nad nowymi projektami wydają się poważnie zagrożone. Dotychczasowy Patron swoje środki budżetowe przeznacza na działania wspierające uchodźców z Ukrainy. Nie chcemy "konkurować" w tej sytuacji nawet o złotówkę. Nie chcemy również rezygnować z możliwości dalszej działalności i rozwoju.
Dlatego zwracamy się o wsparcie właśnie do Was.
Dlaczego warto nas wspierać?
Żadne z nas nie jest dyplomowanym aktorem, tym bardziej magistrem sztuki - choć magistrów mamy w swoich szeregach co najmniej kilku.
W naszej pracy stawiamy na rzetelność i uczciwość.
Rzetelnie więc przygotowujemy się do swoich ról - współpracujemy z choreografami, instruktorami wokalu i terapii tańcem, logopedami, profesjonalnymi muzykami i kompozytorami oraz scenografami i kostiumologami. Za ich pracę staramy się zapewnić im - choćby symboliczne - wynagrodzenie.
Swoją pracę na scenie, kreowanie swoich postaci, wspieramy przygotowaniem teoretycznym - czytamy o epoce współczesnej autorowi i czasom akcji naszych scenariuszy, dyskutujemy o profilach psychologicznych postaci, prowadzimy warsztatowe zajęcia, na których próbujemy pokonać swoje niedoskonałości i wejść na wyższy poziom swojej świadomości aktorskiej (świadomość ciała, jakości i znaczenia gestu, ruchu, mimiki, poprawnej wymowy, emisji głosu itp.) Chcemy również docierać z naszymi spektaklami do jak najszerszej widowni. Stąd plan ułożenia stałego repertuaru dla sceny naszego pierwszego Patrona (ŁDK) i wyjazdów na przeglądy i festiwale teatralne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Przywozimy z nich - oprócz dyplomów i statuetek - pochwały za profesjonalizm w podejściu do realizacji i prowadzeniu postaci przez aktorów.
Uczciwie podchodzimy do pracy wspierających nas specjalistów, do jakości pracy własnej - a przede wszystkim uczciwie traktujemy naszego Widza. To on jest bowiem dla nas najważniejszy. Tworzymy bowiem spektakle "o człowieku i dla człowieka", jak powiedział jeden z naszych widzów po obejrzeniu, kolejnego juz w swojej historii, spektaklu Teatru YETA. Opieramy swoją pracę na literaturze (staramy się o dobór tekstów z odpowiednio wysokiej półki i odnoszące się do klasycznych, sprawdzonych konstrukcji dramaturgicznych), na słowie i na fabule. Dbamy też o to, by nasze realizacje sceniczne zawierały w sobie tajemnicę i niespodziankę - tak, by nasz widz oglądał nas z ciekawością, a po zakończeniu spektaklu jeszcze wracał myślami do tego, co mu opowiedzieliśmy.
Kierujemy się tutaj witkacowską formułą, że teatr jest miejscem, po wyjściu z którego "człowiek powinien mieć wrażenie, ze obudził się z jakiegoś dziwnego snu, w którym najdziwniejsze nawet rzeczy miały swój niezwykły urok, nie dający się z niczym porównać".
Dlatego patronowanie naszemu Teatrowi jest dbaniem o poziom i krzewienie polskiej kultury.
Nasze dokonania:
W ciągu dotychczasowej pracy warsztatowej Teatr YETA zrealizował i wystawił:
- zamknięte i jednorazowe pokazy warsztatowe:
oraz spektakle:
W przygotowaniu:
Obecnie skład osobowy zespołu Teatru YETA, to głównie studenci łódzkich uczelni.
Nasze spektakle można oglądać przede wszystkim na scenie Łódzkiego Domu Kultury, ul. Traugutta 18 oraz na krajowych i międzynarodowych przeglądach teatralnych.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.