Avatar użytkownika

Wolnelewo

136
patronów
3 450 
miesięcznie
136
patronów
3 450 zł
miesięcznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękuję! Więcej niż jedno piwo! Wspólnie rośniemy w siłę :-)
15 zł miesięcznie
Dzięki! Więcej niż espresso z ciasteczkiem! To dla mnie bardzo wiele znaczy.
20 zł miesięcznie
Dziękuję! To więcej niż soja latte. ;-) Dodaje energii do działania!
35 zł miesięcznie
Wielkie dzięki! Twoje ciężko zarobione pieniądze przysłużą się dobrej sprawie.
50 zł miesięcznie
Ogromne dzięki! Więcej niż duża, wegańska pizza! To jest bardzo poważne wsparcie dla mojej działalności! :-)
100 zł miesięcznie
Czuję się zobowiązany. Wystarczy na przejazd z Wrocławia do Warszawy na demonstrację lub konferencję!
150 zł miesięcznie
Dzięki ogromne! To naprawdę poważne wsparcie.
200 zł miesięcznie
Naprawdę czuję się zaszczycony. Wystarczy na podróż z Wrocławia do Lublina na wykład. Może nawet w obie strony!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Wolnelewo w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Projekt z opiniami prowadzony przez Xaviera Wolińskiego. Analizy na tematy społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturalne.

Jestem Xavier Woliński. Tworzę projekt publicystyczny o nazwie Wolnelewo w ramach, którego publikuję opinie i analizy. Od wielu lat zajmuję się także działalnością społeczną, zwłaszcza lokatorską i pracowniczą, ale nie tylko, choć dach nad głową i chleb to są podstawowe dla wszystkich kwestie. Jeśli tylko mam siły i czas pomagam albo intelektualnie, albo fizycznie przy rozmaitych wydarzeniach i działaniach.

"Nie ma innej rzeczywistości, jak tylko działanie"

Trudno uprawiać samochwalstwo, ale skoro wymagają tu wizytówki... Oprócz mojego zasadniczego obszaru działalności, o którym wspomniałem wyżej, robiłem już wielodniowe festiwale ekologiczne, malowałem transparenty na demonstracje feministyczne, pisałem teksty na ulotki o prawach człowieka. Ostatnio zajmuję się głównie działalnością analityczną i publicystyczną, ale nie ma niemal kwestii, o której piszę w "wirtualu", przy której też bym nie udzielał się gdzieś kiedyś w "realu".

To daje mi możliwość przyjęcia perspektywy pochodzącej nie tyle z pozycji fotelowego teoretyka, ale kogoś, kto przez lata zdobył mnóstwo doświadczeń w pracy organicznej, "pozytywnej".

Od jakiegoś czasu wiele osób pyta, czy posiadam swojego Patronite, żeby wspomóc moją działalność. Długo się wahałem, bo łatwiej mi dawać niż prosić o wsparcie. Jednak każda, nawet najbardziej szczytna idea, wymaga człowieka, który jest jej biologicznym, żywym nośnikiem...

Ekonomia daru

Bliska jest mi idea i praktyka ekonomii daru. Jest to sposób wymiany, w którym dobra nie są sprzedawane, ale właśnie "darowane", bez zawierania umowy, która obejmowałaby obietnicę otrzymania natychmiastowego lub odroczonego ekwiwalentu. Nie jest to całkowicie "bezinteresowny prezent". W kulturze daru panuje przekonanie, że taki sposób gospodarowania wzmacnia całą społeczność. 

Dlatego też, jak wszystko co robię, ten patronite jest też próbą przełożenia "teorii" na "praktykę". Tzn. sam uprawiając kulturę daru przez lata, oddając tysiące roboczogodzin na nieodpłatną pracę społeczną, publicystyczną i analityczną, nie oczekiwałem niczego w zamian. Patrionite też nie ma być twoją "zapłatą" za jakieś bardzo sprecyzowany towar, który ci dostarczam, dlatego zrezygnowałem też z "gadżetów", które doradzają do patronita dodać "specjaliści". To nie ma być handel.

Choć oczywiście przewiduję, że w przyszłości pojawi się jakaś forma podziękowania dla patronów. Może w końcu wydam książkę i dostaniesz na nią zniżkę? Albo zorganizuję specjalne spotkanie dla patronów w mieście? Albo jeszcze coś innego. Na pewno będziemy mogli się na coś fajnego umówić.


Możesz mnie i ten projekt wesprzeć, jeśli:

 1. Cenisz sobie to, co od wielu lat robię i chcesz, żeby te działania miały swoją kontynuację. Aby jakiś kryzys związany z brakiem środków finansowych nie zablokował dalszej aktywności.

 2. Chcesz wesprzeć rozwój autonomicznej przestrzeni publicystycznej, w której autor nie jest uzależniony od nacisków polityczno-ekonomicznych koterii. Lepiej być zależnym od swoich czytelniczek i czytelników niż od korporacji czy partii. Wtedy, zapewniam, swobodniej się myśli.

 3. Chcesz, aby projekt Wolnelewo nadal się rozwijał i zmieniał na lepsze. Np. aby oprócz tekstów bardziej regularnie pojawiał się także podcast.
   
 4. Nie ze wszystkim się zgadzasz, ale cenisz sobie różnorodność opinii. Nie lubisz, kiedy wszędzie wszyscy powtarzają to samo w zależności od tego, pod jaką partię są podwieszeni.

 

Na co mam zamiar wydać pozyskane środki?

 1. Na wyposażenie techniczne projektu.
   
 2. Chciałbym móc częściej wyjeżdżać i uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach. Częściej przeprowadzać rozmowy z aktywistkami i aktywistami, albo osobami, które mają coś ciekawego do powiedzenia. Aby projekt się rozwijał i stawał się "głosem pozbawionych głosu".
   
 3. Utrzymanie serwera, domeny itd. kosztuje. Jako że większość rzeczy robię sam, chciałbym móc też opłacać subskrypcje aplikacji usprawniających mi pracę. 
   
 4. Marzy mi się też anglojęzyczna wersja serwisu, żeby móc nasze lokalne doświadczenia i idee prezentować poza naszym krajem, a tutaj już potrzebowałbym np. płacić za tłumaczenia tekstów, bo sam nie dam rady robić tego porządnie.
   
 5. I wreszcie, abym z powodu konieczności pozyskiwania środków na życie nie musiał porzucić pracy nad Wolnelewo. Pochłania mi ten projekt coraz więcej czasu i energii. A przecież łączę go, w miarę możliwości, jeszcze z aktywizmem społecznym. To jest mnóstwo czasu i czasami zasypiam z głową na klawiaturze ;) Wspierając mnie, wspierasz nie tylko rozwój projektu, ale także upewniasz się, że będzie kontynuowany.

Cele Autora

Poważna sprawa
 • 5 000 zł miesięcznie
 • 1 550 zł brakuje
69%
Teraz robi się już poważnie. Oprócz powyższych rzeczy, będę mógł zacząć myśleć np. o dodatkowych funkcjach w projekcie i intensywniejszej promocji.
Nic nas już nie zatrzyma
 • 10 000 zł miesięcznie
 • 6 550 zł brakuje
34%
Teraz czas na futurystyczne projekty. Można będzie rozwijać anglojęzyczną wersję, częściej pojawiać się na zagranicznych wydarzeniach, żeby robić dla was relacje i wywiady. Zamawiać teksty i tłumaczenia. Jeszcze lepiej promować emancypacyjne idee i praktyki. Pomysłów mi nie zabraknie.
Fundamenty
 • 1 000 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
Ta suma pozwoli na opłacenie części kosztów mojej działalności. To dobra podstawa.
Stabilizacja
 • 2 000 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
Ta suma umożliwi mi w miarę spokojne funkcjonowanie i stopniowe wyposażenie techniczne projektu. Umożliwi także wyjazdy od czasu do czasu w celu realizacji, m.in. wywiadów, nagrań wideo i dźwiękowych.
Rozwój
 • 3 000 zł miesięcznie
 • Cel osiągnięty!
100%
Osiągnąwszy stabilizację, można zacząć myśleć o rozwoju projektu i wypłynięciu na szersze wody, częstszych wyjazdach w celu przeprowadzenia np. wywiadów, uczestnictwie w wydarzeniach, aby zdobyć odpowiednią perspektywę i móc je dla was opisywać.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Wolnelewo już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Maciej Fonferko
Maciej Fonferko
15 zł
Anonimowy patron
10 zł
Magdalena Golden
Magdalena Golden
10 zł
Marcin Skupiński
Marcin Skupiński
50 zł
Łukasz Tomczak
Łukasz Tomczak
50 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.