132 patronów
3 055 miesięcznie
Projekt z opiniami prowadzony przez Xaviera Wolińskiego. Analizy na tematy społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturalne.

O Autorze

Jestem Xavier Woliński. Tworzę projekt publicystyczny o nazwie Wolnelewo w ramach, którego publikuję opinie i analizy. Od wielu lat zajmuję się także działalnością społeczną, zwłaszcza lokatorską i pracowniczą, ale nie tylko, choć dach nad głową i chleb to są podstawowe dla wszystkich kwestie. Jeśli tylko mam siły i czas pomagam albo intelektualnie, albo fizycznie przy rozmaitych wydarzeniach i działaniach.

"Nie ma innej rzeczywistości, jak tylko działanie"

Trudno uprawiać samochwalstwo, ale skoro wymagają tu wizytówki... Oprócz mojego zasadniczego obszaru działalności, o którym wspomniałem wyżej, robiłem już wielodniowe festiwale ekologiczne, malowałem transparenty na demonstracje feministyczne, pisałem teksty na ulotki o prawach człowieka. Ostatnio zajmuję się głównie działalnością analityczną i publicystyczną, ale nie ma niemal kwestii, o której piszę w "wirtualu", przy której też bym nie udzielał się gdzieś kiedyś w "realu".

To daje mi możliwość przyjęcia perspektywy pochodzącej nie tyle z pozycji fotelowego teoretyka, ale kogoś, kto przez lata zdobył mnóstwo doświadczeń w pracy organicznej, "pozytywnej".

Od jakiegoś czasu wiele osób pyta, czy posiadam swojego Patronite, żeby wspomóc moją działalność. Długo się wahałem, bo łatwiej mi dawać niż prosić o wsparcie. Jednak każda, nawet najbardziej szczytna idea, wymaga człowieka, który jest jej biologicznym, żywym nośnikiem...

Ekonomia daru

Bliska jest mi idea i praktyka ekonomii daru. Jest to sposób wymiany, w którym dobra nie są sprzedawane, ale właśnie "darowane", bez zawierania umowy, która obejmowałaby obietnicę otrzymania natychmiastowego lub odroczonego ekwiwalentu. Nie jest to całkowicie "bezinteresowny prezent". W kulturze daru panuje przekonanie, że taki sposób gospodarowania wzmacnia całą społeczność. 

Dlatego też, jak wszystko co robię, ten patronite jest też próbą przełożenia "teorii" na "praktykę". Tzn. sam uprawiając kulturę daru przez lata, oddając tysiące roboczogodzin na nieodpłatną pracę społeczną, publicystyczną i analityczną, nie oczekiwałem niczego w zamian. Patrionite też nie ma być twoją "zapłatą" za jakieś bardzo sprecyzowany towar, który ci dostarczam, dlatego zrezygnowałem też z "gadżetów", które doradzają do patronita dodać "specjaliści". To nie ma być handel.

Choć oczywiście przewiduję, że w przyszłości pojawi się jakaś forma podziękowania dla patronów. Może w końcu wydam książkę i dostaniesz na nią zniżkę? Albo zorganizuję specjalne spotkanie dla patronów w mieście? Albo jeszcze coś innego. Na pewno będziemy mogli się na coś fajnego umówić.


Możesz mnie i ten projekt wesprzeć, jeśli:

 1. Cenisz sobie to, co od wielu lat robię i chcesz, żeby te działania miały swoją kontynuację. Aby jakiś kryzys związany z brakiem środków finansowych nie zablokował dalszej aktywności.

 2. Chcesz wesprzeć rozwój autonomicznej przestrzeni publicystycznej, w której autor nie jest uzależniony od nacisków polityczno-ekonomicznych koterii. Lepiej być zależnym od swoich czytelniczek i czytelników niż od korporacji czy partii. Wtedy, zapewniam, swobodniej się myśli.

 3. Chcesz, aby projekt Wolnelewo nadal się rozwijał i zmieniał na lepsze. Np. aby oprócz tekstów bardziej regularnie pojawiał się także podcast.
   
 4. Nie ze wszystkim się zgadzasz, ale cenisz sobie różnorodność opinii. Nie lubisz, kiedy wszędzie wszyscy powtarzają to samo w zależności od tego, pod jaką partię są podwieszeni.

 

Na co mam zamiar wydać pozyskane środki?

 1. Na wyposażenie techniczne projektu.
   
 2. Chciałbym móc częściej wyjeżdżać i uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach. Częściej przeprowadzać rozmowy z aktywistkami i aktywistami, albo osobami, które mają coś ciekawego do powiedzenia. Aby projekt się rozwijał i stawał się "głosem pozbawionych głosu".
   
 3. Utrzymanie serwera, domeny itd. kosztuje. Jako że większość rzeczy robię sam, chciałbym móc też opłacać subskrypcje aplikacji usprawniających mi pracę. 
   
 4. Marzy mi się też anglojęzyczna wersja serwisu, żeby móc nasze lokalne doświadczenia i idee prezentować poza naszym krajem, a tutaj już potrzebowałbym np. płacić za tłumaczenia tekstów, bo sam nie dam rady robić tego porządnie.
   
 5. I wreszcie, abym z powodu konieczności pozyskiwania środków na życie nie musiał porzucić pracy nad Wolnelewo. Pochłania mi ten projekt coraz więcej czasu i energii. A przecież łączę go, w miarę możliwości, jeszcze z aktywizmem społecznym. To jest mnóstwo czasu i czasami zasypiam z głową na klawiaturze ;) Wspierając mnie, wspierasz nie tylko rozwój projektu, ale także upewniasz się, że będzie kontynuowany.

Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika