APPLE MUZEUM POLSKA

W Patronite od 27.07.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 428

Liczba Patronów: 896

Zostań Patronem
Kup na prezent
17 patronów
1 440 miesięcznie
45 160 łącznie
Największa w Polsce kolekcja komputerów Apple, Macintosh oraz NeXT. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 1500 eksponatów. Kolekcja swoim zasięgiem prezentuje nie tylko stare komputery, ale także software, hardware, peryferia oraz wszelkie formy promocyjne i informacyjne pochodzące z ich epoki.

O Autorze

Powstaje największe w Polsce muzeum komputerów Apple, Macintosh oraz NeXT oraz jedno z największych na świecie, a TY możesz mieć w tym swój udział!

https://www.youtube.com/watch?v=mi1C2eHudv0

WIELKA KOLEKCJA

W zbiorach muzeum znajduje się już ponad 1500 eksponatów. Kolekcja swoim zasięgiem prezentuje nie tylko stare komputery, ale także software, hardware, peryferia oraz wszelkie formy promocyjne i informacyjne pochodzące z ich epoki.

Apple Muzeum Polska to kolekcja żywa, w której możesz poznawać, smakować i przeżywać historię na nowo. Tutaj komputery są sprawne i gotowe do testowania jeśli tylko chcesz zmierzyć się z archaiczną technologią i surowym 8 bitowym medium.


HISTORIA

Kolekcja zapoczątkowana została 1 kwietnia 2014 roku, a 4 czerwca 2017 została udostępniona jako Apple Muzeum Polska w prywatnym domu w małej podwarszawskiej wsi.

Pierwsza rocznica istnienia muzeum była bardzo wyjątkowa i uroczysta. Wszyscy, którzy brali w niej udział z pewnością na długo to zapamiętają. Liczba eksponatów się podwoiła. Nasi fani z Instagrama zrobli fantastyczny prezent nadsyłając osobiste życzenia, które zmontowaliśmy w jeden klip.

 

INTERAKTYWNE MUZEUM

W ciągu trzech lat istnienia braliśmy aktywny udział w okolicznościowych eventach oraz wystawach, podczas których uczestnicy mogli oglądać i testować działające komputery. Wiele z cennych eksponatów były prezentowane w całym kraju na wykładach i prelekcjach związanych z historią informatyki i technologii. Więcej zdjęć w naszej GALERII.

 

 

NOWY LOKAL

16 czerwca 2019 roku wszystkie eksponaty zostały przetransportowane do nowej lokalizacji w Piasecznie przy ulicy Puławskiej 34 w kompleksie firmy Kubara Lamina S.A. W ciągu roku wyłącznie z własnych środków oraz we własnym zakresie stworzyliśmy unikalne miejsce nie tylko w skali Polski. Muzeum jest gotowe w połowie, dlatego zakładamy Patronite aby zebrać środki na jego ukończenie i dalszą działalność. Jesteśmy już tak blisko! Projekt architektoniczny oraz aranżacji przygotował Jacek Łupina. Powstawało wiele wersji i koncepcji, aż ostatecznie wyklarowała się najlepsza opcja z chronoligiczną osią czasu oraz dużą częścią powierzchni przeznaczoną na kawiarnię i część eventową, która umożliwiałaby integrację fanów i organizację ciekawych wydarzeń. Prace związane z remontem oraz zagospodarowaniem zapuszczonego podziemia rozpoczęły się w sierpniu 2019. Wszelkie koszty i wydatki były pokrywane z własnych oszczędności i tych zebranych przez Fundację Apple Muzeum Polska.

 

AMBITNE PROJEKTY

Kilka lat temu pojawił się pomysł aby wzbogacić kolekcję muzeum o działającą replikę Apple-1, pierwszego komputera zbudowanego przez Steve Jobsa i Steve Wozniaka, od którego historia Apple się rozpoczęla w 1976 roku. Pomysł przerodził się w realny projekt, po którym nastąpił bardzo żmudny i czasochłonny etap poszukiwania i kupowania oryginalnych podzespołów z lat 70 tych. Bazą do budowy była wierna replika płyty PCB wykonana w Hong Kongu. Dzięki sponsorom oraz wielkiemu zaangażowaniu osób współpracujących nad tym projektem po niemal 3 latach udało się uruchomić komputer i zaprezentować go publicznie na placu budowy naszego muzeum. O tym ile cierpliwości i zaparcia wymagało zbudowanie działającej wiernej repliki świadczy krótki dokument o tym projekcie.

Kilka lat temu pojawił się pomysł aby wzbogacić kolekcję muzeum o działającą replikę Apple-1, pierwszego komputera zbudowanego przez Steve Jobsa i Steve Wozniaka, od którego historia Apple się rozpoczęla w 1976 roku. Pomysł przerodził się w realny projekt, po którym nastąpił bardzo żmudny i czasochłonny etap poszukiwania i kupowania oryginalnych podzespołów z lat 70 tych. Bazą do budowy była wierna replika płyty PCB wykonana w Hong Kongu. Dzięki sponsorom oraz wielkiemu zaangażowaniu osób współpracujących nad tym projektem po niemal 3 latach udało się uruchomić komputer i zaprezentować go publicznie na placu budowy naszego muzeum. O tym ile cierpliwości i zaparcia wymagało zbudowanie dzialającej wiernej repliki świadczy krótki dokument o tym projekcie.

Do zbudowania obudowy użyto drewna z orzecha kalifornijskiego, większość podzespołów na płycie oraz klawiatura to oryginalne części z lat 70 tych. Telewizor wyświetlający obrazy generowane przez Apple-1 jest również oryginalny z 1976 roku i dokładnie taki jak pisał Steve Jobs w pierwszej instrukcji dla tego komputera.

 

MUZEUM DLA WAS

Z wielką radością powitamy każdego gościa gdy uda się doprowadzić ten ambitny szalony projekt do finału. WIELKIE OTWARCIE będzie okazją do podziękowania i spotkania z naszymi PATRONAMI. Dzięki Waszemu wsparciu możemy zrealizować również nasze ambitne plany związane z działalnością tego wyjątkowego muzeum.

Chcemy tworzyć miejsce wyjątkowe przeznaczone nie tylko do zwiedzania, ale też do spędzania czasu. Zrobiliśmy dla gości kawiarnię oraz STREFĘ EVENTÓW. Masz ochotę zaprosić tutaj przyjaciół i spędzić wyjątkowy wieczór? Nic trudnego. Znajdzie się tutaj również miejsce na premiery ciekawych tech gadżetów czy zorganizowanie kameralnej konferencji w wyjątkowym otoczeniu komputerów i telewizorów sprzed wielu dekad.

Z racji specyfiki zebranych eksponatów i ich eksploatacji niezbędna będzie opiekna konserwatorska aby utrzymać je w najlepszej technicznej kondycji. Te sędziwe niekiedy 40 letnie maszyny będą wymagały różnych napraw. Pozyskane środki pozwolą również zdobywać kolejne unikalne eksponaty o czym będziemy Was informować.


 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Tobiasz Puslecki
Tobiasz Puslecki
Próg: 50 zł
Bartosz Busz
Bartosz Busz
Próg: 30 zł
Eryk Markowski
Eryk Markowski
Próg: 30 zł
Marcin Ćwiertnia
Marcin Ćwiertnia
Próg: 30 zł
Paweł Sobotka
Paweł Sobotka
Próg: 300 zł