Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Bezpestkowe w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyBezpestkowe zostały założone w 2018 roku przez Zuzannę Piontke, a działania prowadzone są wspólnie z Agatą Śmiałkowską - osobą sojuszniczą. Grupa, która aktualnie liczy ponad 260 członkiń, stanowi główny filar naszej działaności, poza tym zajmujemy się sieciowaniem osób lekarskich oraz udostępnianiem rzetelnych informacji na temat zespołu MRKH (również w języku angielskim, a w przyszłości planujemy przetłumaczyć je na inne języki), w ten sposób docieramy do większej ilości osób bezpestkowych oraz osób, które chcą je wspierać. Głównym celem grupy Bezpestkowe jest aktywne wspieranie osób z zespołem MRKH, ale również uświadamianie i edukowanie społeczeństwa.
Chciałybyśmy zaprzestać stygmatyzacji zespołu MRKH oraz społecznego wykluczenia osób, które go mają. Uważamy, że problemy osób bezpestkowych są dość uniwersalne i dotyczą wielu osób z doświadczeniem bycia kobietą w Polsce (kwestie macierzyństwa, sposób traktowania osób w gabinetach ginekologicznych). Nasze działania kierujemy głównie do osób z zespołem MRKH oraz ich osób sojuszniczych. Zuzia, która sama doświadczyła różnych form opresji ze względu na posiadanie MRKH, założyła grupę, której członkiniami są tylko bezpestkowe, gdzie regularnie pyta o potrzeby członkiń i stara się na nie odpowiadać w systematyczny sposób. Na podstawie naszych doświadczeń jako bezpestkowe wiemy, jakie pola wymagają zmiany i jakie należy podejmować w tym celu działania. Potrzeba zmiany wynika z doświadczeń bezpestkowych, jednak wierzymy, że przyczyni się do poprawy życia wielu osób z doświadczeniem bycia kobietą.
Osoby bezpestkowe łączy zespół MRKH oraz wspólna chęć działania na rzecz jego destygmatyzacji. Jesteśmy z różnych środowisk, mamy szeroką grupę wiekową, pochodzimy zarówno z małych wsi, jak i wielkich miast, mamy różne podejście do poruszanych przez nas tematów, jednak poprzez wspólną dyskusję otwieramy się na różne doświadczenia. Ważne jest dla nas otwieranie się na osoby interpłciowe, niebinarne oraz transpłciowe i wspólne dążenie do równości. Uważamy, że na drodze współpracy z innymi grupami jesteśmy w stanie osiągnąć więcej. Dzielimy się doświadczeniami oraz uczymy się inkluzywnego języka od Fundacji Interakcja, a także czerpiemy inspirację ze współpracy min. z Fundacją Różowa skrzyneczka. Ponadto uważamy, że jednym z podstawowych, oddolnych działań jest wzajemna edukacja oraz szerzenie świadomości na temat potrzeb grup marginalizowanych oraz narażonych na dyskryminację.
Od 16.02.2022 roku oficjalnie jesteśmy Fundacją.
Więcej informacji znajduje się na naszej stronie: www.bezpsetkowe.pl
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.