Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Stowarzyszenie Błonia Czyżyńskie w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyDzień dobry!
Dziękujemy, że dotarłaś / dotarłeś na profil naszego Stowarzyszenia Błonia Czyżyńskie na portalu patronite. Poniżej znajdziesz krótki opis kim jesteśmy, co i dlaczego robimy, jak możesz pomóc, a także dlaczego nasze działania dotyczą również Ciebie.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy grupą mieszkańców Krakowa, którzy postanowili połączyć siły, by uratować przed zabudową i zniszczeniem unikalne miejsce, jakim są otwarte łąki i ogrody zabytkowego lotniska w Krakowie, położonego na granicy trzech krakowskich dzielnic: Czyżyn, Prądnika Czerwonego i Mistrzejowic. Zwykli ludzie, sąsiedzi. Połączyła nas troska o środowisko naturalne, o nasze wspólne dziedzictwo a także fascynacja lotnictwem i historią tego obszaru.
Co to są te Błonia Czyżyńskie?
Błonia Czyżyńskie – to zabytkowa łąka o dużej wartości historycznej i przyrodniczej, stanowi jeden z najstarszych, najcenniejszych fragmentów historycznego pola wzlotów na Czyżyńskim lotnisku. To kawał naszej historii, nie tylko krakowskiej, ale i ogólnoeuropejskiej. To tu w 1912 roku powstało jedno z pierwszych na ziemiach polskich lotnisko, będące zarazem jednym z najnowocześniejszych lotnisk w Europie. Pośród dziewiczej przyrody, stanowiącej ostoję wielu gatunków zwierząt (w tym gatunków chronionych jak sokół Pustułka, Derkacz), zachowały się wciąż nieprzebadane pozostałości dawnego garnizonu lotniczego (pole wzlotów, schrony, okopy, stanowiska artyleryjskie, strzelnice). Lotnisko Rakowice - Czyżyny w którego skład wchodzi pole wzlotów i Błonia Czyżyńskie to pierwsze lotnisko niepodległej Polski, oraz jedno z najstarszych w Europie. To element dziedzictwa narodowego, historycznego, kulturowego a także europejskiego.
Tereny Lotniska Rakowice - Czyżyny wzorem innych przykładów z całego świata (Berlin-Tempelhofer Park, Szanghaj - Longhua, Monachium - Riem) powinny zostać starannie zabezpieczone przed dewastacją, ich walory historyczne uwypuklone, a unikalny na skalę polską i europejską układ urbanistyczny uchroniony przed zabudową. Co więcej, chcemy nasze dziedzictwo narodowe nie tylko uchronić przed zabudową, ale też pokazać Polsce, Europie i światu jako nasz wyjątkowy zabytek. Właśnie w tej, niezabudowanej formie – poddanej oczywiście pewnemu liftingowi, ale z zachowaniem autentyczności historycznej i dzikości przyrodniczej tego miejsca.
Dlaczego Błonia Czyżyńskie mogą zostać zniszczone bezpowrotnie?
Mogą zostać zniszczone przede wszystkim przez krótkowzroczne decyzje polityków i zabudowę całego obszaru: gęstą, chaotyczną, niekontrolowaną. Na tym obszarze jedna z publicznych uczelni chce wybudować prywatne akademiki, deweloperzy chcą postawić biurowce i budynki wielorodzinne.
Powyższym planom zabudowy będzie sprzyjała przede wszystkim budowa szkodliwego rozwiązania komunikacyjnego do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Sam budynek Małopolskiego Centrum Nauki wyjątkowo został dopuszczony do realizacji na zabytkowym polu wzlotu z zastrzeżeniem, że dojazd do tej instytucji nie może zostać zrealizowany na pozostałym terenie lotniska wpisanym do rejestru zabytków. Niestety, politycy usilnie lobbują za wykonaniem szkodliwej drogi która: jest sprzeczna z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, która zniszczy bezpowrotnie teren zabytkowego lotniska, która wprowadzi spaliny, SMOG w środek zielonego terenu i która ułatwi zdobycie pozwolenia budowlanego ze względu na uzyskanie dostępu do drogi publicznej.
Co już zrobiliśmy?
Ponad 730 godzin pracy, ponad 220 maili wysłanych, 15 GB zebranych materiałów i niezliczona ilość rozmów telefonicznych.
Jako stowarzyszenie działamy na wielu polach. Dbamy o teren lotniska w miarę naszych możliwości tj. sprzątamy, zbieramy śmieci, zgłaszamy problemy do właścicieli terenu i służb, dokonujemy bieżącej inwentaryzacji terenu, zbieramy dokumentację fotograficzną i archiwalne materiały. Nawiązaliśmy współpracę z organizacjami pozarządowymi w Polsce i Europie, wspieramy i bierzemy aktywny udział w wydarzeniach związanych z tym terenem i dzielnicą Czyżyny. Od kilkunastu miesięcy aktywnie uczestniczymy w różnych postępowań związanych z terenem lotniska: wysyłamy pisma, wnioski, odwołania, zażalenia, skargi.
Problemami i planami zabudowy lotniska zainteresowaliśmy opinię publiczną i media. Współpracujemy z radnymi miasta Krakowa, z posłami i senatorami RP z różnych opcji politycznych ponieważ uważamy, że tylko współpraca i dialog przynosi pozytywne efekty.
Dlaczego potrzebujemy Twojej pomocy?
Chcemy zaprojektować i zrewitalizować przestrzeń lotniska we współpracy z mieszkańcami i przy udziale oraz wsparciu profesjonalistów z różnych dziedzin. Niestety realizacja takich celów, będzie wręcz niemożliwa do zrealizowania i wdrożenia bez wsparcia grafików, programistów, architektów, urbanistów, historyków, muzealników.
Chcemy realizować spotkania, wydarzenia, happeningi, zawody (modelarskie, sportowe) dla mieszkańców, aby zaktywizować społeczność i pokazać wszystkie walory tego miejsca. Pomysłów mamy wiele, choćby specjalnie zaprojektowany ogrodzony wybieg dla psów.
Walczymy o to, by lotnisko zachować przed zabudową, co wymaga poświęcenia, więcej prywatnego czasu i większych nakładów finansowych związanych m.in. z przygotowaniem pism, skarg, odwołań, udziału w postępowaniach sądowych. Tego wszystkiego nie moglibyśmy też zrealizować bez wsparcia prawnego, którego udzielają nam kancelarie i prawnicy (serdecznie wam za to dziękujemy!!!), a co oczywiście wiąże się z coraz większymi nakładami finansowymi.
Do tego dochodzą kwestie związane z obsługą social mediów, których profesjonalne prowadzenie jest niezbędne w XXI wieku, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i naszymi działaniami sięgnąć poza lokalne społeczności, pokazując unikalny teren historycznego Lotniska Rakowice - Czyżyny zarówno w Europie jak i na całym świecie.
Stąd zwracamy się do Ciebie, drogi patronie o udzielenie wsparcia dla powyższych działań.
Dlaczego ta sprawa dotyczy też Ciebie?
Zdjęcie dzięki uprzejmości Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo Historycznej
Wesprzyj działalność Autora Stowarzyszenie Błonia Czyżyńskie już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.