Avatar użytkownika

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

1
patron
20 
miesięcznie
990 
łącznie
1
patron
20 zł 990 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Zrezygnowałeś w miesiącu z jednego hot-doga, połowy kebaba lub niespełna litra paliwa. Dla Ciebie to być może niewielka strata, ale dla nas realne wsparcie! Dziękujemy! Dołączasz do naszych Patronów - będziemy Cię w pierwszej kolejności informować o wszystkich aktywnościach, wydarzeniach, planach i ich realizacji.
10 zł miesięcznie
Tyle przeciętnie wynosi "cegiełka" przy spektaklach Teatru Artystokrackiego. Ty dostajesz stały bilet wstępu! Poza tym będziesz wspomniany (z imienia i nazwiska lub nickiem) na końcu naszych materiałów wideo na kanale Youtube (z wyjątkiem filmów współfinansowanych przez Urząd Wojewódzki - kwestia klauzuli w umowie).
20 zł miesięcznie
To już sporo, dziękujemy! Odwdzięczymy się benefitami z poprzednich progów oraz prenumeratą naszego kwartalnika "Wiadomości Bocheńskie", który będzie czekał na Ciebie w skrzynce pocztowej. Ponadto w przypadku nowych publikacji książkowych masz zagwarantowany swój darmowy egzemplarz!
50 zł miesięcznie
Jesteś mecenasem naszych działań! Poza benefitami z poprzednich progów Twoje imię i nazwisko lub nick wymienimy w naszym kwartalniku "Wiadomości Bocheńskie" wśród partnerów Stowarzyszenia. Ponadto wyczytamy Cię przed każdym spektaklem Teatru Artystokrackiego! Zapraszamy również na warsztaty teatralne, które będziemy organizowali - możesz przyjść osobiście lub wysłać kogoś bliskiego - np. swoje dziecko.
100 zł miesięcznie
To naprawdę duże wsparcie! Dziękujemy ogromnie! Poza powyższymi benefitami Twoje imię i nazwisko lub nick będą wzmiankowane w każdej nowej publikacji książkowej Stowarzyszenia, na stronie internetowej oraz w naszych mediach społecznościowych (Facebook i Instragram). Zaprosimy Cię również na Zarząd Stowarzyszenia lub jedno z wydarzeń otwartych, gdzie oficjalnie wręczymy Ci tytuł Przyjaciela Stowarzyszenia.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Od 1936 r. prowadzimy społeczne, kulturalne oraz historyczne inicjatywy w Bochni i na Bocheńszczyźnie. Wesprzyj nas i stań się współtwórcą twórczych działań!

 

Jesteśmy inkubatorem nowym pomysłów oraz opiekunem tradycji i historii Bochni i bocheńszczyzny. Zrzeszamy kilkudziesięciu członków w różnym wieku, reprezentujących szereg grup społecznych i środowisk, jednoczących się wokół naszych działań na trzech obszarach:

 

KULTURA

Nasza kulturalna działalność, to przede wszystkim Teatr Artystokracki, który gromadzi młodych aktorów-amatorów. Jego początki sięgają 200. urodzin bocheńskiego Liceum, w ramach którego, z inicjatywy Stowarzyszenia, wystawiono sztukę "Wielka draka w murach ogólniaka".

To, co miało być jednorazowym epizodem, okazało się być początkiem pięknej historii. Spektakl przyjął się bardzo pozytywnie i został wystawiony ponownie. I na tym się nie skończyło. Młodzież stwierdziła, że miesiące spędzone na próbach stworzyły między nimi pewną więź, która powinna być kontynuowana. Podjęto więc decyzję o stworzeniu amatorskiego teatru, który za zgodą Zarządu został nową sekcją Stowarzyszenia. Powstała też jego wyjątkowa nazwa, będąca syntezą słów "arystokracki" i "artystyczny": Teatr Artystokracki.

Później poszło z górki: w ciągu niespełna czterech lat (mimo trudności związanych z rozpoczętą w międzyczasie pandemią) teatr wystawił dwie duże, autorskie sztuki: "Bigos dramatyczny, czyli wokół Mayday" oraz "Furor Poeticus", powtarzane łącznie kilkanaście razy. Poza tym kilka mniejszych, ale równie ciepło przyjętych spektakli: "Kopciuszek", "Legenda o św. Kindze", "„Matki, żony, córki… listy z okopów” oraz tematyczne koncerty muzyczne z etiudami aktorskimi: "Co nam w sercu gra", "Lata 20. lata 30...", „Kobiety jak te kwiaty…”.

Teatr tworzą głównie młodzi ludzie - uczniowie bocheńskich szkół średnich i studenci. Obsadę uzupełniają również inni członkowie Stowarzyszenia, którzy dotychczas zaangażowani w zupełnie inne projekty Teatr traktują jako ciekawe urozmaicenie, odskocznię, a nawet spełnienie dziecięcych marzeń o "wielkiej scenie".

  

 

 

 

 

Teatr w lokalnej społeczności zasłynął regularnymi spontanicznymi happeningami, m.in. minikoncertami w tutejszych kawiarniach, czy też chodzeniem po mieście odgrywając postacie historyczne lub te znane z obrazów.

To nie koniec naszych kulturalnych działań. Organizujemy lub uczestniczymy w szeregu innych wydarzeń, m.in. wieczory poezji, wernisaże sztuki, plenery malarskie, Dni Bochni, Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego, Narodowe Czytanie, Kultura OdNowa etc.

 

HISTORIA

Bardzo istotnymi działaniami Stowarzyszenia są: edukacja historyczna, publikacje na ten temat, wystawy oraz odtwórstwo historyczne (tzw. rekonstrukcja historyczna). To przede wszystkim pamięć o dawnych czasach, zarówno dziejach Polski, jak i naszego regionu, w tym Bochni - najstarszego miasta Małopolski. Te zadania realizujemy chociażby przez organizację lekcji historycznych dla młodzieży z bocheńskich szkół, obchodów rocznic ważnych wydarzeń czy prelekcje prowadzone przez historyków.

Od wielu lat organizujemy także kwestę na rzecz ratowania i renowacji zabytkowych nagrobków bocheńskiego cmentarza - jednej z najstarszych nekropolii miejskich w Europie. W ten sposób udało się odrestaurować już kilkanaście nagrobków osób zasłużonych dla Bochni i bocheńszczyzny.

Przygotowujemy liczne publikacje i wystawy, korzystając z wielkiej wiedzy historyków, będących członkami Stowarzyszenia. 5 wystaw plakatowych, które były prezentowane m.in. w Warszawie na Pawiaku oraz w Muzeum Niepodległości, zdigitalizowaliśmy i udostępniliśmy do otwartego dostępu on-line: http://bochniacy.pl/wystawy/. Poprzez wydawnictwa książkowe utrwalamy pamięć historyczną w kompleksowy sposób, poruszając bardzo bogate zagadnienia. W ten sposób powstały książki: "Siła przyciągania", "Na legionowym szlaku""Bochnia i Obwód Bocheński w latach 1863-1864 w 150. rocznicę Powstania Styczniowego", "Olga Leopoldyna Stawecka - siostra Maria Eligia (1896-1933) Legionistka i zakonnica", czy bardzo ceniona przez czołowych polskich historyków "Ucieczka rtm. Pileckiego z KL Auschwitz do Bochni i Wiśnicza".

Atrakcyjną i bardzo widowiskową formą krzewienia wiedzy, jest działalność grupy rekonstrukcji historycznej, która skupia się przede wszystkim na odtwórstwie II Brygady Legionów Polskich, w której walczyły setki młodych mężczyzn z bocheńszczyzny. Grupa bierze udział w rekonstrukcjach historycznych w całej Polsce, a także w całej Europie. Aktywnie włączyła się w liczne rekonstrukcje związane z setnymi rocznicami I wojny światowej, obchodzonymi od 2014 do 2018 roku, m.in. w Kostiuchnówce (dziś Ukraina), Verdun, Gorlicach czy też organizując inscenizację w Bochni pod nazwą "Moskale w Bochni". Sekcja, poza rekonstrukcjami, angażuje się także w troskę o cmentarze legionowe na Wołyniu, gdzie spoczywają bohaterowie walk o niepodległość Polski, w tym synowie ziemi bocheńskiej. Co roku (z wyjątkiem czasu pandemii) kilkuosobowa delegacja wyrusza na Ukrainę na kilkutygodniowy wolontariat, podczas którego wykonywane są na cmentarzach prace techniczne i budowlane, a nawet konserwatorskie. 

Otaczając opieką historię naszego miasta, nie możemy zapominać o tej znacznej części Bochni, której już nie ma: ludności żydowskiej, która przed wojną stanowiła 1/3 wszystkich mieszkańców. Ich losy przeplatały się z losami naszych bliskich. Z tego też powodu nasze Stowarzyszenie zaangażowało się w utrwalanie tej pamięci w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Bochniaków w Izraelu. Z naszej inicjatywy powstała Żydowska Trasa Pamięci w Bochni, która składa się z 13 tablic umieszczonych w przestrzeni miejskiej, przedstawiających historię danego miejsca lub wydarzenia. Trasę tę uzupełniają publikacje i wystawa dotyczące tego zagadnienia. Nasza stała współpraca z enklawą żydowską rozsianą po całym świecie pozwala również na regularne goszczenie w naszych progach wycieczek żydowskich, szczególnie złożonych z młodzieży. 

Największym obecnie realizowanym przez nas projektem historycznym, jest "W starym mieście" - seria edukacyjna docelowo mająca się składać z materiałów wideo, podcastów, wydarzeń etc. Pilotażem stała się "seria uliczna", czyli cykl filmów prezentujących historię postaci lub wydarzeń związanych z nazwą danej ulicy w Bochni. Dotychczas powstały 4 filmy, które łącznie oglądnięto ponad 3 tysiące razy. Projekt zyskał także uznanie i wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, który zdecydował o dofinansowaniu go na sumę 7 tys. złotych. 

 

SPOŁECZEŃSTWO

Od samego powstania nasze Stowarzyszenie skupia się na społeczeństwie - z jednej strony integruje osoby chcące realizować się w różnych naszych aktywnościach, a z drugiej troską otacza bieżące tematy w Bochni i na bocheńszczyźnie. W sprawach ważnych nie boimy się zabierać stanowiska na sesjach Rady Miasta, rozmawiać z Burmistrzem czy też wystosowywać oficjalne oświadczenia do lokalnych mediów. Tak było m.in. przy okazji walki o historyczny herb Bochni, o fronton kościoła parafialnego w Bochni, o Sąd Rejonowy w Bochni, o Mikołaja Kopernika jako patrona Szpitala Powiatowego w Bochni, o Uście Solne w granicach administracyjnych powiatu bocheńskiego, o prawa miejskie dla Wiśnicza, o pomnik gen. Leopolda Okulickiego, o potrzebie zachowania drewnianej kostnicy na cmentarzu w Pogwizdowie jako pamiątki po lotnikach polskich zestrzelonych w Nieszkowicach Wielkich w sierpniu 1944 r. kiedy samolotem Liberator wracali ze zrzutu dla powstańczej Warszawy. Nasi członkowie zajmowali także stanowiska w kwestiach rewitalizacji, budowy tężni, czy kreowania wizji rozwoju miasta. Spoiwem wszystkich naszych działań jest kwartalnik "Wiadomości Bocheńskie", który wydajemy od 1989 r. Na jego łamach prezentujemy bieżące działania Stowarzyszenia, wspomnienia osób pochodzących z Bochni, artykuły historyczne, opinie o różnych "gorących tematach" dotyczących bocheńszczyzny etc.

 

DOŁĄCZ DO NAS! WESPRZYJ SBiMZB!

Nasze działania skupiają się na wielu projektach, a to oznacza także konkretne koszty. Wydawanie kwartalnika, opłaty za media w naszej kamienicy, zakup materiałów biurowych, środków czystości, utrzymanie księgowości... to koszty stałe, które finansujemy głównie z czynszów za wynajem parteru kamienicy. Z tego źródła zostaje nam niewielka kwota, którą staramy się odkładać na remont poddasza i dachu kamienicy, który w przyszłości da nam niesamowite możliwości. Niestety inwestycja ta będzie bardzo kosztowna, idąca w setki tysięcy złotych. Poza tym chcemy rozwijać nasze pozostałe projekty, sprofesjonalizować je, zaadoptować nowe studio wideo, które pozwoli nam tworzyć nowe i atrakcyjne formaty. Chcemy też rozwinąć naszą działalność wydawniczą, gdyż posiadamy całą masę gotowych, złożonych treści historycznych i do ich wydania brakuje nam już tylko niezbędnych środków. I perła w naszej koronie: Teatr Artystokracki. Chcemy podnosić poziom naszego teatru, co wymaga kosztownych prac remontowo-naprawczych w Oratorium św. Kingi, które dzięki uprzejmości ks. proboszcza Ryszarda Podstołowicza stało się siedzibą działalności teatralnej. Tutaj mamy nie tylko spektakle, ale także próy do nich, warsztaty etc. Jednak potrzeby są bardzo duże: wymiana/uzupełnienie posadzki na scenie, uzupełnienie oświetlenia scenicznego, remont sanitariów i instalacji wod-kan... Wierzymy, że z Twoją pomocą zrealizujemy nasze cele!

Cele Autora

Warsztaty teatralne i oświetlenie sceniczne
  • 2 500 zł
  • 1 510 zł brakuje
39%
Za zebrane środki chcemy raz na kwartał zorganizować spotkanie warsztatowe z zawodowym aktorem lub inną osobą związaną ze sztukami teatralnymi. W ten sposób zapewnimy stały rozwój naszym aktorom oraz nowy, lepszy poziom prezentowanych sztuk. Te środki pozwolą nam także pokryć wszelkie wydatki związane z planowaną na początek przyszłego roku nową sztuką (jak zwykle - autorską).

Ten próg pozwoli nam także pokryć koszty zakupu nowego oświetlenia. Na chwilę obecną mamy na oku dwa nowoczesne reflektory sceniczne oraz zakup zapasu żarówek do dotychczasowych lamp (4 lampy używane obecnie + 6 wymagających drobnych konserwacji). O ile bazujemy na własnej muzyce "na żywo", o tyle brakuje nam odpowiedniego oświetlenia. Część wymaganej kwoty na ten cel już uzbieraliśmy, część wciąż poszukujemy.
6 nowych książek Bochniaków!
  • 5 000 zł
  • 4 010 zł brakuje
19%

Jako Stowarzyszenie posiadamy gotowe do druku publikacje:
- popularno-naukowa seria "Bocheńska saga - domy i ludzie", która w przystępny sposób przedstawia autentyczne historie i losy dawnych mieszkańców Bochni na tle wydarzeń dziejowych. To także przybliżenie epizodów dziejących się przed lat w budynkach, które mijamy w Bochni na co dzień. Ta pięciotomowa saga wymaga już tylko i wyłącznie finansowania, by trafić do druku i na półki w naszych domach.
- pozycja "Bocheńska Wiosna Ludów 1848 r." przedstawiająca przebieg tego patriotycznego zrywu na ziemiach bocheńszczyzny. Temat dotychczas bardzo rzadko poruszany i nieco zapomniany, a w rzeczywistości po raz kolejny obrazujący duże znaczenie ziemi bocheńskiej w dziejach Małopolski i Galicji, jest dziedzictwo kulturowe i społeczne i wielkie poświęcenia dla Ojczyzny synów i córek tego regionu.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Joanna  Szczawińska
Joanna Szczawińska
20 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.