KIM JESTEM?
Z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym i pielęgniarzem, aż potrójnym absolwentem absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuję się przede wszystkim leczeniem niedożywionych dzieci na Madagaskarze, których los nieźle poharatał. Nazwano mnie kiedyś ambasadorem walki z głodem na świecie, i na swoim mediach społecznościowych staram się walczyć o godne życie tych dzieci, którym świat odmówił prawa do wyżywienia i życia w zdrowiu. Napisałem dwie książki: "KILASY MANDRY. Jak Madagaskar nauczył mnie kochać" i "HAZO MENA. O marzeniach z Czerwonej Wyspy". W nich opisuję przepiękny świat Madagaskaru, w którym niestety rzeczywistość jest często bezwzględna dla dzieci.
W grudniu 2020 roku zdecydowałem się powołać malgaskie Association Atelier de Dieu (Stowarzyszenie Boży Warsztat) w ramach którego razem z piątką przyjaciół z Madagaskaru staramy się robić "dobro". Głównymi dziełami są: Klinika im. bł. o. Jana Beyzyma w Manerinerina i Szkoła Podstawowa DANIEL w Mampikony.
CZYM SIĘ OBECNIE ZAJMUJĘ?
Od 2020 roku posługuję w zupełnie NOWYM dla mnie miejscu - na misji w Manerinerina, gdzie... udało się wybudować klinikę dla najbardziej potrzebujących chorych z regionu Sofia i Boeny: niedożywionych dzieci, ciężarnych kobiet znajdujących się w kryzysie ubóstwa, osób chorych przewlekle i paliatywnie. Prowadzimy również: Szkołę Podstawową w Mampikony, projekt stypendialny dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży uniwersyteckiej, projekt medyczny dla ubogich i wiele wiele innych!
Ostatnio udało się wybudować blok operacyjny z oddziałem chirurgicznym, a obecnie wznosimy oddział pediatryczny!
Każdego dnia staram się stawiać wyzwaniom malgaskiej codzienności, która niesie wiele wyzwań. Chorych jest niezliczona liczba, potrzeb mnóstwo, a czasem brakuje podstawowych środków medycznych i leków. Postanowiłem więc utworzyć FUNDACJĘ DLA MADAGASKARU, poprzez którą w Polsce (i nie tylko) mogę pozyskiwać środki na leczenie pacjentów i utrzymanie szpitala.
CO UDAŁO MI SIĘ DOTYCHCZAS ZROBIĆ?
Z Madagaskarem jestem związany od 2011 roku i właśnie od tamtego czasu działam nieustannie, by pomagać tym najbiedniejszym, zwłaszcza dzieciom. Jak wyglądała ta moja droga? Co udało się zrobić?
- 2011: miesięczny wolontariat w przychodni w Bemaneviky
- 2012: badania naukowe z zakresu oceny stanu odżywienia w Mampikony
- 2012 - 2014: organizacja funduszy na budowę stołówki dla niedojadających dzieci
- 2014: wyjazd na długie misje i budowa stołówki dla 300 dzieci, praca z dziećmi w domu dziecka, posługiwanie w przymisyjnej przychodni i stołówce
- 2015: organizacja akcji "Kaszka dla Malgaszka" (która stała się coroczną inicjatywą zbierania materiałów medycznych i żywności terapeutycznej dla dzieci z Madagaskaru; w 2019 zbiórka 1250 kg materiałów medycznych), rozpoczęcie budowy kliniki w Mampikony, wydanie książki "KILASY MANDRY. Jak Madagaskar nauczył mnie kochać"
- 2015 - 2019: praca w klinice w Mampikony
- 2018: wydanie książki "HAZO MENA. O marzeniach z Czerwonej Wyspy"
- 2019: rozpoczęcie nowego projektu w Manerinerina
- 2019-2021: zbieranie środków na budowę szpitala poprzez media społecznościowe, crowdfunding, zaangażowanie szkół, firm i osób prywatnych. Zebrana suma to nie bagatela 1 milion złotych!
- 2020: utworzenie malgaskiego Stowarzyszenia Atelier de Dieu i realizacja szeregu projektów - budowa szpitala, budowa szkoły, program "Adopcji na odległość" (165 dzieci pod opieką na dzień dzisiejszy 09/2024), programy stypendialne dla studentów (14 studentów na dzień dzisiejszy 09/2024), tworzenie silosów ryżowych i wspieranie lokalnego rolnictwa i wiele, wiele innych!
- 2021: rozpoczęcie współpracy z Fundacją UNAWEZA i realizacja projektów muzycznych, sportowych oraz edukacyjnych!
- 2022: oficjalne otwarcie Kliniki Medycznej im. Bł. O. Jana Beyzyma w Manerinerina, otwarcie Szkoły Podstawowej w Mampikony, praca u podstaw na rzecz malgaskich dzieci.
- 2023-2024: ciągłe rozwijanie szpitala, utworzenie Centrum Diagnozowania i Leczenia Gruźlicy i Trądu, otwarcie bloku operacyjnego z oddziałem chirurgicznym, budowa oddziału pediatrycznego.
- 2022-2024: Realizacja projektów medycznych, wolontariatu i badań naukowych
- Badania naukowe wody pitnej w Manerinerina we współpracy z Politechniką Gdańską (2022/2024)
- Wolontariat z ramienia Fundacji UNAWEZA w 2023 roku i realizacja projektu pediatrycznego z dr Aleksandrą Kosmędą (https://www.unaweza.org/aktualnosci/jak-wygladala-wizyta-pediatry-na-madagaskarze/)
- Badania naukowe z zakresu pasożytów jelitowych i malarii we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym realizowane przez prof. Krzysztofa Korzeniewskiego. (2023/2024)
- Projekt edukacyjny w grudniu 2022 z Fundacją UNAWEZA i programem edukacyjnym Sewing Together, nauka szycia, projektowania i przedsiębiorczości przez Maję Kotalę (https://www.unaweza.org/aktualnosci/maja-kotala-sewing-together-prowadzila-na-madagaskarze-projekt-warsztatow-dla-kobiet/)
- Projekt chirurgiczny w 2023 roku realizowany przez dr Dominikę (lekarz chirurg) i dr Martę (lekarz anestezjolog)
- Realizacja projektu onkoginekologicznego 8 marca 2024 przy współpracy z Fundacją Wygrajmy Zdrowie: diagnostyka chorób nowotworowych i zakaźnych u kobiet.
- Trzymiesięczny wolontariat pielęgniarski Dominiki Karpińskiej
- Projekt ginekologiczny i chirurgiczny oraz wolontariat polskich lekarzy i pielęgniarek z ramienia Fundacji OpenWings (https://www.open-wings.pl/nasze-projekty/madagaskar)
DLACZEGO POTRZEBNY MI PATRONITE?
Posługuję wolontaryjnie niemal od samego początku. Przez bardzo długi okres nie miałem opłacanych żadnych składek. Zarówno ofiarowane przez darczyńców pieniądze, jak i zysk z książek przeznaczam na cele misyjne, głównie leczenie moich podopiecznych, budowę szpitala i opiekę nad biednymi. Nie czerpię z nich żadnych korzyści finansowych, a dotychczas utrzymywałem się z niewielkich datków kierowanych konkretnie na mój cel, dorywczej pracy zza granicą podczas urlopów (co 2-3 lata można wrócić z misji na urlop) i innych drobnych zleceń (prezentacje, artykułu w gazetach, itp.).
Patronite to dla mnie szansa na dalsze pomaganie niedożywionym dzieciom z Madagaskaru. Czerwona Wyspa nie jest dla mnie formą rozrywki, miejscem wakacji czy turystyki - to moje miejsce posługiwania biednemu człowiekowi, głodnemu dziecku, rodzącej w niegodnych warunkach ciężarnej. Środki są potrzebne przede wszystkim do zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak wyżywienie i zakwaterowanie, przejazdy i codzienne wydatki (tak, na misjach też takowe się pojawiają :)
CO W INTERNECIE PISZCZY?
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z niektórymi artykułami, które dotychczas pojawiły się w internecie na temat mojej pracy misyjnej i posługi na rzecz drugiego człowieka:
- aleteia.pl: https://pl.aleteia.org/2021/01/01/na-madagaskarze-nauczylem-sie-nie-planowac-zbyt-wiele-daniel-buduje-szpital-wywiad
- zycie.hellozdrowie.pl: https://zycie.hellozdrowie.pl/daniel-kasprowicz-polak-ktory-zbudowal-szpital-na-madagaskarze/
- Dzień Dobry TVN: https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/polak-wybudowal-szpital-na-madagaskarze-kim-jest-daniel-kasprowicz-st6140717
- Gazeta Olsztyńska: https://gazetaolsztynska.pl/dzialdowo/820014,Daniel-Kasprowicz-z-Rybna-wybudowal-szpital-na-Madagaskarze.html
- Gazeta Olsztyńska: https://gazetaolsztynska.pl/dzialdowo/865672,Daniel-Kasprowicz-piatym-honorowym-obywatelem-gminy-Rybno.html
- trojmiasto.pl: https://www.trojmiasto.pl/zdrowie/Lecialem-na-Madagaskar-jako-misjonarz-swiecki-a-wracam-jako-humanitarysta-n171122.html
- TVP3 Gdańsk: https://www.facebook.com/watch/?v=2084939178427499
- dietetycy.org: https://dietetycy.org.pl/dietetyk-z-czerwonej-wyspy-madagaskar-wywiad-z-danielem-kasprowiczem/
- naszemiasto.pl: https://warminskomazurskie.naszemiasto.pl/daniel-kasprowicz-bohater-z-madagaskaru-zalozyciel-szpitala/ar/c7-9583255
- Radio BonTon: https://www.radiobonton.pl/artykul/12811,misja-uratowac-madagaskar-rozmowa-z-danielem-kasprowiczem