Avatar użytkownika

Bartłomiej Dębski

2
patronów
30 
miesięcznie
3 585 
łącznie
2
patronów
30 zł 3 585 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Pięć złotych to trzy obwarzanki od Lewandowskiego, mała czarna na Sławkowskiej lub sowita porcja pierogów w barze mlecznym przy Hali Targowej :). Będę wdzięczny za każde pięć złotych przekazane mi przez serwis! Twój nick (lub imię i nazwisko, możesz wybrać!) będzie przeze mnie wyświetlony na stronie w sekcji z podziękowaniami za pomoc w prowadzeniu bloga.
10 zł miesięcznie
Taka konkretna kwota zasługuje na więcej niż tylko podziękowanie na stronie. Gwarantuję, że przy wpłacie 10 zł na miesiąc, będziesz miał pierwszeństwo w sugerowaniu tematu kolejnego wpisu na moim blogu. Innymi słowy, w kolejce tematów do opisania, Twój będzie jednym z pierwszych.

Ponadto będziesz figurować na mojej stronie w sekcji z podziękowaniami.
25 zł miesięcznie
Wkraczamy w konkretne kwoty! Za taką dotację zobowiązuję się wysłać Patronowi zaprojektowaną przeze mnie pocztówkę z Obserwatorium Astronomicznego UJ w Krakowie!

Oprócz tego, będę w pierwszeństwie brał pod uwagę zaproponowany przez Ciebie temat przy kolejnym wpisie na blogu oraz Twój nick lub imię znajdzie się na stronie w sekcji z podziękowaniami. Dla długodystansowych Patronów wyślę w przyszłości kolejne pocztówki :).
50 zł miesięcznie
WOW, OK, dla Ciebie pocztówka z pracy to za mało. Skoro jak bardzo podoba Ci się moja praca, to w ramach wdzięczności wyślę Ci pocztówkę z KAŻDEJ podróży na konferencję naukową LUB ekspedycję obserwacyjną.Co najmniej raz do roku jadę poza Europę, a dwa-trzy razy do roku za granicę, więc możesz spodziewać się wieści specjalnie dla Ciebie :).

Oprócz tego, dostaniesz pocztówkę z Krakowa z przygotowaną przeze mnie pocztówką, otrzymasz preferencyjne traktowanie przy wyborze tematów wpisów oraz zamieszczę podziękowanie dla Ciebie w wydzielonej sekcji na mojej stronie internetowej!
100 zł miesięcznie
Bardzo Ci dziękuję, jeśli w ogóle rozważasz taką dotację. Jeśli jednak się zdecydujesz, to mogę zaproponować Ci honorowy patronat nad jedną z gwiazd, którą badam. Możesz wybrać, która to będzie gwiazda! Będę informował Cię każdorazowo, jak wykonam badania tego obiektu, a jak opublikuję artykuł o tym obiekcie w recenzowanym czasopiśmie naukowym, możesz liczyć na swoje nazwisko w specjalnej części z podziękowaniami.

Oprócz powyższego, możesz liczyć na wszystkie inne rzeczy zapewnione w poprzednich progach: pocztówkę z Obserwatorium, pocztówki z podróży, preferencje w wyborze tematów oraz podziękowania mojej stronie www.
250 zł miesięcznie
Powiedzmy sobie szczerze: jeśli decydujesz się na taką dotację, to znaczy, że naprawdę cenisz sobie moją pracę. Jestem Ci za to bardzo, bardzo wdzięczny. Wszystkie rzeczy, które proponowałem w poprzednich progach są dla Ciebie mało znaczące w porównaniu z satysfakcją, jaką widzisz w rozwoju mojej działalności. Mogę Ci zaproponować wszystko to, co we wcześniejszych progach finansowania PLUS drobny bibelot, który wyślę Ci po powrocie z podróży. Masz specjalne preferencje? Filiżanka? Figurka? Symbol kraju lub miasta? Daj mi znać, a odwdzięczę Ci się ze wszystkich sił!

PS: Oprowadzał Cię ktoś kiedyś po obserwatorium astronomicznym?

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Bartłomiej Dębski w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Jestem astronomem z zamiłowania i z zawodu. Pracuję przy teleskopach, jeżdżę po świecie i obserwuję niebo. Prezentuję tu moje Notaty, czyli artykuły popularnonaukowe, niusy z kuluarów astronomicznego półświatka oraz Dziennik Obserwatora: czyli postępy moich badań naukowych.

Nazywam się Bartłomiej Dębski i jestem astronomem

Prowadzę badania w Obserwatorium Astronomicznym w Krakowie. W ciągu ostatnich lat obserwowałem i badałem całą gamę obiektów gwiazdowych i gwiazdopodobnych. Czarne dziury, kwazary, blazary, białe karły, brązowe karły orbitujące układy gwiazd, w których widać było odbicie światła jednej gwiazdy od drugiej oraz gwiazdy pulsujące i układy wielokrotnie gwiazd. Moją uwagę skupiłem na układach kontaktowych gwiazd, które stały się moim oczkiem w głowie i to właśnie one są przedmiotem mojej pracy doktorskiej. W telegraficznym skrócie, ukłąd kontaktowy skłąda się z dwóch gwiazd pozostających w fizycznym kontakcie. Wymieniają się materią i energią, a na ich wspólnej powierzchni znajdują się potężne plamy gwiazdowe (coś jak plamy słoneczne, ale znacznie większe). Najbardziej interesuje mnie to, jaka jest struktura gwiazd w takim układzie oraz jak przemieszczają się plamy na ich powierzchni. Na zdjęciu poniżej znajduje się mój główny instrument służący w obserwacjach.

Teleskop Cassegrain w Obserwatorium Astronomicznym UJ. Zdjęcie wykonał dla mnie Ryszard Warchoł

Od początku mojej pracy i mojego kształtowania się jako astronoma, czułem wielką potrzebę dzielenia się tym co robię z całym światem. „Przez to jest takie wspaniałe! jak to możliwe, że nie mówi się o takich cudach codziennie w radio i telewizji?” Zaślepiony pasją gadałem wszędzie i przy każdej okazji o astronomii. Szybko zobaczyłem, że moje umiejętności przekazywania wiedzy pozostawiają wiele do życzenia, więc od pierwszych lat studiów zacząłem ćwiczyć. Po długim procesie szlifowania i żmudnego poprawiania swojego warsztatu doszedłem do miejsca, w którym jestem obecnie. Piszę artykuły popularnonaukowe, udzielam wykładów popularnonaukowych na uczelni oraz komercyjnie, a także oprowadzam wycieczki. Odnoszę wrażenie, że jest to wspaniałe uzupełnienie mojej pracy naukowej. Poza tym uważam, że skoro moje badania są finansowane (mniej lub bardziej pośrednio) z budżetu Państwa, to winien jestem przedstawiać postępy i wyniki moich prac w sposób przystępny ogółowi społeczeństwa.

Obserwatorium Astronomiczne na Przełęczy Kolonickiej na Słowacji, miejsce mojej pracy zamiejscowej, gdzie uczę licealistów oraz studentów

Założyłem blog aby agregować swoje materiały, które stworzyłem kiedyś oraz będę tworzył w przyszłości. Przez ostatnie lata pisałem w przeróżnych miejscach w Internecie. Czas skonsolidować materiały mojego autorstwa w jednym miejscu. Zamieszczam na nim moje Notaty: artykuły popularnonaukowe, relacje z wyjazdów zawodowych, komentarze do bieżących wiadomości astronomicznych, niusy z kuluarów astronomicznego półświatka oraz zamieszczać będę, mam nadzieję w nieodległej przyszłości, również pliki multimedialne: zdjęcia i podcast. Centralną częścią bloga jest Dziennik Obserwatora, w którym publikuję bieżące postępy prac.

Obserwatorium Astronomiczne UJ w Krakowie, miejsce mojej ciedziennej pracy

Być może część z Was spotkała się z moimi tekstami, które publikowałem w Internecie pod pseudonimem Al Ganonim lub pod tagiem #astronomiaodkuchni. Możliwe, że spotkaliście się ze mną w czasopiśmie Urania, Orion lub w innych źródłach pisanych oraz internetowych. Najwyższy czas na jedno, autorskie miejsce w Internecie! Kto wie, może uda się znów zorganizować pokazy nieba pod Wawelem lub spotkania obserwacyjne z grillem w OA UJ?

Życzę czystego nieba!
Bartłomiej Dębski

Cele Autora

Astronom w wielkim mieście
  • 600 zł miesięcznie
  • 570 zł brakuje
5%
Tytuł, choć nieco ironiczny, oddaje istotę celu. Ten próg, po odliczeniu prowizji, wyznacza symboliczną kwotę, która odciąży moje życie w Krakowie. To, w połączeniu z absolutnym minimum wypłacanym z tytułu pracy naukowej, pozwoli mi na regularne prowadzenie bloga oraz jednoczesne kontynuowanie pracy.
Popularyzacja słowem i... słowem. Podcast?!
  • 1 500 zł miesięcznie
  • 1 470 zł brakuje
2%
Blog w formie pisanej ma najwyraźniej wielu wiernych czytelników, ale co by było, gdybym rozpoczął regularny podcast? Będę musiał zainwestować odpowiednio dużo czasu w przygotowanie dobrego materiału oraz pieniędzy w dobre instrumenty pracy.

Kwota powyżej pozwoli mi na poświęcenie większej ilości czasu na prowadzenie strony oraz na dodawanie materiału częściej, regularnie.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Bartłomiej Dębski już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Michał Tomana
Michał Tomana
5 zł
Maciek i Iwona Mindziak
Maciek i Iwona Mindziak
25 zł
Anonimowy patron
25 zł
Mariola Dębska-Woźniak
Mariola Dębska-Woźniak
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.