Avatar użytkownika

Filmoznawczyni Diana Dąbrowska - Accademia Włoskiego Kina

15
patronów
400 
miesięcznie
29 440 
łącznie
15
patronów
400 zł 29 440 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Dziękuję za wsparcie. Każda wpłata jest dla mnie ogromnie ważna. Każdy krok jest niezbędny do kontynuacji wspólnej podróży z włoskim kinem i kulturą. Do zobaczenia na szlaku!
10 zł miesięcznie
Dziękuję, taka wpłata pozwoli mi zebrać kwotę niezbędną do prowadzenia bieżącej działalności. W ramach wsparcia zapraszam cię do specjalnej grupy patronackiej na Facebooku, w której co tydzień pojawia się nowy kontent, w tym dodatkowe polecajki związane z kinem i kulturą Italii.
20 zł miesięcznie
Dziękuję, taka wpłata pozwoli mi zebrać kwotę niezbędną do prowadzenia dalszej działalności Accademii - oprawa graficzna, social media, koszt licencji do platformy, która umożliwia nam nasze spotkania Live. W ramach okazanego wsparcia czeka na was nie tylko grupa patronacka, ale też dodatkowe materiały edukacyjne związane z tematami naszych spotkań na Accademii (np. wysyłany na e-mail newsletter, pdf.). Grazie mille amici!
50 zł miesięcznie
To jest bardzo duże wsparcie, które pozwoli mi naprawdę zainwestować w rozwój Accademii. W ramach tego progu czekają na ciebie wszystkie poprzednie bonusy, a także – i co najważniejsze – czeka na ciebie patronat imienny. Tak! Jeśli tylko będziecie chcieli, na początku każdego nagrania wideo czy podcastu podziękuję wam imiennie za wsparcie. To również doskonały sposób na zareklamowanie własnej działalności!
100 zł miesięcznie
Gdybyście zdecydowali wesprzeć Accademię taką kwotą, to z radości poleciałabym nel blu dipinto di blu! Nawet nie wiesz jak bardzo by mi to pomogło w budowaniu mojego filmowego "Cinema Paradiso". Nie tylko czekają na Ciebie wszystkie bonusy poprzednich progów, ale też indywidualne konsultacje ze mną podczas których moglibyśmy porozmawiać - po polsku albo in italiano - o włoskiej kulturze, filmach czy po prostu sprawach codziennych.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Filmoznawczyni Diana Dąbrowska - Accademia Włoskiego Kina w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Filmoznawczyni Diana Dąbrowska:

krytyczka filmowa, edukatorka i animatorka kultury, organizatorka imprez filmowych i festiwali, ceniona specjalistka od włoskiego kina. W sieci prowadzi dwa projekty: Accademię Włoskiego Kina oraz Kieślowskiego 2.0

 

Cześć! 

Nazywam się Diana Dąbrowska. Jestem filmoznawczynią. I to taką z powołonia! Kino jest nie tylko moją największą pasją, zajmuje się też edukacją filmową zawodowo. Specjalizuję się przede wszystkim w kinie włoskim. Ta kinematografia jest mi szczególnie bliska, gdyż urodziłam się w Italii - w piękniej, malutkiej mieścinie Santa Maria Capua Vetere, blisko Neapolu. W regionie Kampania spędziłam całe lata 90.

Staram się dzielić moją miłością do włoskiej kultury i włoskiego kina na różnych polach - pisząc teksty krytyczno-filmowe, ale też prowadząc zajęcia, występując w programach telewizyjnych/audycjach radiowych/podcastach/ i organizując przeglądy włoskiego kina, retrospektywy włoskich twórczyń i twórców. Np.: W maju 2015 roku byłam jedną z organizatorek wystawy, będącej hołdem dla myśli i twórczości Umberto Eco, a sam genialny badacz był gościem specjalnym przedsięwzięcia. W listopadzie 2017 roku udało mi się sprowadzić do Polski Dario Argento, mistrza włoskiego kina gatunkowego. W kolejnych latach (2019-2022) dalej pomagałam festiwalom nawiązywać ważne relacje z włoskimi filmowcami. Np.: Na Octopus Film Festival w Gdańsku swoje retrospektywy i "lekcje kina" prowadzili tacy filmowcy jak Sergio Martino i Enzo G. Castellari.

W 2018 otrzymałam Nagrodę im. Leopolda Staffa za promocję włoskiej kultury w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kina. Laudację napisał sam Janusz Zaorski, wybitny polski reżyser, którego twórczość i osobę niezwykle cenię.

http://nagrodaliterackastaffa.pl/laudacja-dla-diany-dabrowskiej-za-promocje-kultury-wloskiej/

Od 2021 roku prowadzę w sieci - właśnie dzięki Patronkom i Patronom via Patronite.pl - projekt spotkań online poświęconych włoskiemu kinu i włoskiej kulturze - "Accademia Włoskiego Kina". 

Publikowałam przez ostatnie na łamach Filmwebu, Kultury Liberalnej, Miesięcznika KINO, Krytyki Politycznej, Czasu Kultury, Aktivist, Anywhere, Gazzetta Italia, Ekranów, Stopklatki, Miesięcznika ZNAK, Lente - Magazyn Kultury Śródziemnomorskiej, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych (np. współautorka rozdziału o włoskim kinie lat 80. i 90., w wydawanej przez Universitas nowej „Historii Kina” / tom IV). Współredaktorka publikacji naukowej (razem z dr Anną Miller-Klejsą) “Kino włoskie po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, 2018). W 2022 roku otrzymałam nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka Filmowa.

Od 2019 roku jestem silnie związana z Sokołowskiem i twórczością Krzysztofa Kieślowskiego. Współtworzę piękny festiwal Hommage a Kieślowski, pomagam w rozwoju Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Twórczość polskiego mistrza jest mi niezwykle bliska: w 2021 roku rozpoczęłam projekt podcastów i e-lekcji "Kieślowski 2.0 - Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego". Gośćmi moich podcastów byli m.in. Agnieszka Holland, Marta Hryniak, Piotr Jaxa, Jan P. Matuszyński, Janusz Zaorski, Jarosław Grzechowiak, Mikołaj Jazdon, Michał Oleszczyk, Marina Fabbri, Leigh Singer, Peter Jansson, Sławomir Idziak, Klara Cykorz, Irena Strzałkowska.

 

Dokumentacja wideo: http://kronika.uni.lodz.pl/specjalne/tv/video/70latecowystawa

 

-------------------------------

 

 

 

 

Cele Autora

PROJEKT ACCADEMIA WŁOSKIEGO KINA
  • 3 000 zł miesięcznie
  • 2 600 zł brakuje
13%
Moim głównym celem jest edukacja o WŁOSKIM KINIE, WŁOSKIEJ KULTURZE, WŁOSKIM JĘZYKU i WŁOSKIEJ HISTORII. W tym celu pragnę stworzyć dostępną dla wszystkich "ACCADEMIĘ WŁOSKIEGO KINA" . Chciałabym, aby zajęcia odbywały się jak najczęściej - najlepiej w dwóch językach. Marzy mi się również portal włosko-polski z materiałami związanymi z nauką o włoskim kinie, włoskim języku/kulturze/historii poprzez kulturę audiowizualną.

Oficjalny link FB do Accademii:
https://www.facebook.com/accademiawloskiegokina

Inauguracja Accademii odbyła się 26 kwietnia 2021 o godz. 19:00. Rozpoczęliśmy mało znanym w Polsce filmem Vittoria De Siki, "Boom" (1963) z Alberto Sordim w roli głównej. Wszystkie spotkania zdecydowaliśmy się archiwizować na Youtubie - https://www.youtube.com/channel/UCJHfbye22C-xJ83HrRnRleQ

Dla Patronów powstała specjalna grupa na FB gdzie z wyprzedzeniem dowiadują się o planowanych działaniach, otrzymują dodatkowy "włoskofilski" kontent. Co miesiąc staram się zapraszać do Accademii wyjątkowych gości i gościnie, aby wspólnie porozmawiać o włoskim kinie i włoskiej kulturze. Od 2022 ruszyliśmy z projektem "Accademia Extra", w którym podejmujemy wyjątkowo szerszą tematyką filmową, wykraczając poza kontekst włoski.

Od 2022 Accademia wypuszczana jest także w formie audio na wszystkich popularnych podcastowniach. Staram się nieustannie polepszać jakość obrazu i dźwięku, proponować ciekawe i nietuzinkowe zestawienia gości i tematów.

Daj mi szansę, proszę zaufaj mi - a wprowadzę Cię w świat prawdziwego "Wielkiego piękna" :) Twoje wsparcie jest dla mnie niezbędne, abym mogła rozwinąć jakość techniczną i audiowizualną swoich programów, abym miała też możliwość zakupienia książek i filmów niezbędnych do poszerzania swojej wiedzy o filmowej Italii.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Filmoznawczyni Diana Dąbrowska - Accademia Włoskiego Kina już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Maciek Mamulski
Maciek Mamulski
20 zł
Anonimowy patron
10 zł
aleksandra łukowska
aleksandra łukowska
20 zł
rob sunbird
rob sunbird
50 zł
Monika Korolczuk
Monika Korolczuk
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.