Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Filmoznawczyni Diana Dąbrowska - Accademia Włoskiego Kina w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kupony
Cześć!
Nazywam się Diana Dąbrowska. Jestem filmoznawczynią. I to taką z powołonia! Kino jest nie tylko moją największą pasją, zajmuje się też edukacją filmową zawodowo. Specjalizuję się przede wszystkim w kinie włoskim. Ta kinematografia jest mi szczególnie bliska, gdyż urodziłam się w Italii - w piękniej, malutkiej mieścinie Santa Maria Capua Vetere, blisko Neapolu. W regionie Kampania spędziłam całe lata 90.
Staram się dzielić moją miłością do włoskiej kultury i włoskiego kina na różnych polach - pisząc teksty krytyczno-filmowe, ale też prowadząc zajęcia, występując w programach telewizyjnych/audycjach radiowych/podcastach/ i organizując przeglądy włoskiego kina, retrospektywy włoskich twórczyń i twórców. Np.: W maju 2015 roku byłam jedną z organizatorek wystawy, będącej hołdem dla myśli i twórczości Umberto Eco, a sam genialny badacz był gościem specjalnym przedsięwzięcia. W listopadzie 2017 roku udało mi się sprowadzić do Polski Dario Argento, mistrza włoskiego kina gatunkowego. W kolejnych latach (2019-2022) dalej pomagałam festiwalom nawiązywać ważne relacje z włoskimi filmowcami. Np.: Na Octopus Film Festival w Gdańsku swoje retrospektywy i "lekcje kina" prowadzili tacy filmowcy jak Sergio Martino i Enzo G. Castellari.
W 2018 otrzymałam Nagrodę im. Leopolda Staffa za promocję włoskiej kultury w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kina. Laudację napisał sam Janusz Zaorski, wybitny polski reżyser, którego twórczość i osobę niezwykle cenię.
http://nagrodaliterackastaffa.pl/laudacja-dla-diany-dabrowskiej-za-promocje-kultury-wloskiej/
Od 2021 roku prowadzę w sieci - właśnie dzięki Patronkom i Patronom via Patronite.pl - projekt spotkań online poświęconych włoskiemu kinu i włoskiej kulturze - "Accademia Włoskiego Kina".
Publikowałam przez ostatnie na łamach Filmwebu, Kultury Liberalnej, Miesięcznika KINO, Krytyki Politycznej, Czasu Kultury, Aktivist, Anywhere, Gazzetta Italia, Ekranów, Stopklatki, Miesięcznika ZNAK, Lente - Magazyn Kultury Śródziemnomorskiej, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych (np. współautorka rozdziału o włoskim kinie lat 80. i 90., w wydawanej przez Universitas nowej „Historii Kina” / tom IV). Współredaktorka publikacji naukowej (razem z dr Anną Miller-Klejsą) “Kino włoskie po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, 2018). W 2022 roku otrzymałam nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka Filmowa.
Od 2019 roku jestem silnie związana z Sokołowskiem i twórczością Krzysztofa Kieślowskiego. Współtworzę piękny festiwal Hommage a Kieślowski, pomagam w rozwoju Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Twórczość polskiego mistrza jest mi niezwykle bliska: w 2021 roku rozpoczęłam projekt podcastów i e-lekcji "Kieślowski 2.0 - Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego". Gośćmi moich podcastów byli m.in. Agnieszka Holland, Marta Hryniak, Piotr Jaxa, Jan P. Matuszyński, Janusz Zaorski, Jarosław Grzechowiak, Mikołaj Jazdon, Michał Oleszczyk, Marina Fabbri, Leigh Singer, Peter Jansson, Sławomir Idziak, Klara Cykorz, Irena Strzałkowska.
Dokumentacja wideo: http://kronika.uni.lodz.pl/specjalne/tv/video/70latecowystawa
-------------------------------
Wesprzyj działalność Autora Filmoznawczyni Diana Dąbrowska - Accademia Włoskiego Kina już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.