Szymon Bujalski - dziennikarz dla klimatu

W Patronite od 08.04.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 872

Liczba Patronów: 561

Zostań Patronem
Kup na prezent
34 patronów
560 miesięcznie
10 950 łącznie
Jestem niezależnym dziennikarzem, któremu zależy. Piszę o tym, co uważam za najważniejsze, a o czym wciąż pisze się za mało: zmianie klimatu, ochronie środowiska i zadbaniu o jedyną planetę, na której przyjdzie nam żyć. Nie wiem jak Ty, ale ja zamiast przeprowadzki na Marsa, wolę cieszyć się Ziemią.

O Autorze

Kim jestem? Po co tu jestem? Czemu robię to, co robię?

Kim jestem?

Nazywam się Szymon Bujalski. Jestem z Łodzi i to tutaj - jeszcze jako student dziennikarstwa na Uniwersytecie Łódzkim - zaczynałem pracę jako dziennikarz lokalnej gazety. Na początku w dziale sportowym, potem w dziale miejskim, gdzie pisałem m.in. o środowisku. To właśnie dzięki temu dowiedziałem się, jak wielkim problemem jest zmiana klimatu.

Dziś skupiam się właśnie na tej tematyce. I już jako freelancer prowadzę na Instagramie (klik) i Facebooku (klik) profil „Dziennikarz dla klimatu", który obserwuje odpowiednio ok. 47 000 i 25 000 osób. Stale współpracuję też z portalami Nauka o Klimacie i Ziemia na Rozdrożu.

Zdjęcie ze spotkania z zespołem Nauki o Klimacie. W tle m.in. prowadzący go naukowcy i naukowczynie: prof. Szymon Malinowski, dr Aleksandra Kardaś, dr Jacek Pniewski i Anna Sierpińska.

Po co tu jestem?

Na początku łączyłem rozwijanie swojego profilu na Facebooku z pisaniem w gazecie. Gdy okazało się, że ludzi interesuje to, co piszę, poszedłem też w Instagrama. Gdy okazało się, że i tam jest zainteresowanie moimi treściami, decyzja mogła być tylko jedna: odchodzę z pracy.

Zrezygnowałem z etatu świadomie, by móc bardziej skupić się na edukowaniu o zmianie klimatu i ochronie środowiska. Bycie freelancerem nie jest jednak łatwe. W efekcie wciąż nie mogę mieć na tyle dużo swobody, by tworzyć jedynie te treści, które uważam za naprawdę ważne, pomocne i użyteczne. Wciąż robię je też w pojedynkę. Wyszukiwanie tematów, odpowiedni research, napisanie tekstu, obróbka wizualna... To wszystko sprawia, że po zrezygnowaniu z formalnego etatu rozpocząłem pracę na dwóch nieformalnych.

Dzięki Waszemu wsparciu mam nadzieję, że to się zmieni: zyskam większą swobodę, zatrudnię osobę do pomocy, która zrobi profeska stories, reelsy itp., no i będę miał więcej czasu, by skupić się na pisaniu tylko dla Was.

Wiem, że czasy trudne, więc z każdego grosza przed wydaniem go w sklepie zeskrobujemy mosiądz. Dlatego tym bardziej doceniam tych, którzy mnie wesprą. A reszcie też dziękuję: że czytacie te słowa i zainteresowaliście się tym, co robię, a i być może obserwujecie mnie w social mediach.

Czemu robię to, co robię?

Zmiana klimatu to największe zagrożenie dla (nie tylko) naszego gatunku. Ale problem ten wciąż przez zbyt wiele osób jest albo wypierany, albo lekceważony. Do tego Ci, którzy wiedzą, że będzie źle, nie zawsze wiedzą, co warto zrobić, by było lepiej. Jest dużo strachu, a mało rozwiązań.

Uznałem więc, że muszę pójść w ten temat na całego. Z jednej strony - by uświadamiać o samym kryzysie klimatycznym. Z drugiej - by pokazywać, że nie chodzi tylko o ochronę przed najgorszym, ale poprawę naszego życia tu i teraz.

Bardziej przyjazne do życia miasta? Ulice z większą liczbą drzew? Lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne? Mniej wydatków na prąd, leki na alergie i żywność w sklepie? Mniejsze ryzyko zalania piwnicy lub auta przez przelewającą się miastem błyskawiczną powódź?

Wszystko, co pomoże chronić klimat za 50 lat, pomoże też chronić nas samych już dziś. A do tego pokażemy przyszłym pokoleniom, że ich los nie był dla nas obojętny.

Zamiast tyle stracić, możemy tyle zyskać... Dlaczego nie mówić o tym w ten sposób?

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
rapache
rapache
Próg: 50 zł
Joanna Hasiak
Joanna Hasiak
Próg: 10 zł
Aleksandra Knapik-Gauza
Aleksandra Knapik-Gauza
Próg: 25 zł
Wojciech Wojtasinski
Wojciech Wojtasinski
Próg: 25 zł
Anna Perlańska
Anna Perlańska
Próg: 25 zł