Monika Wrzosek

W Patronite od 25.02.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 1903

liczba Patronów: 1794

1 patron
7 zł miesięcznie
14 zł łącznie
Odważyłam się zrobić coś szalonego i ważnego. Bez pieniędzy, za to z niepodważalną wiarą w wartość mojego Projektu, otworzyłam we wrześniu 2019 roku małą szkołę demokratyczną, na dzikim brzegu Wisły w Warszawie.

O Autorze

Demokratyczna Wolna Szkoła DZIKI BRZEG to miejsce, w którym najważniejszym zasobem jest prawdziwa natura dzieci i tkwiący w nich potencjał. Miejsce, w którym dzieci przy wsparciu dorosłych odkrywają i kształtują otaczającą je rzeczywistość. Miejsce, w którym dzieci uczą się strategii, by dbać o swoje potrzeby i jakość swojego życia. Nie w zależności od innych, ale we współzależności - w uczącej się i wzbogacającej społeczności.

Dlaczego DZIKI BRZEG?

Ta nazwa opowiada o pierwotnej, nieociosanej, prawdziwej, nieujarzmianej naturze dziecka. Człowieka. Opowiada o dążeniu do siebie, swoim tropem. To opowieść o dzieciństwie i jego dążeniach, potrzebach, zmaganiach, wartościach, prawach. O nierozerwalnym i współzależnym mocnym związku człowieka z przyrodą. Z naturą. Z każdą żyjącą istotą. O wzajemnych wpływach. O życiu. To opowieść o więzi i relacji, które są jak brzeg - miejsce, z którego obserwujemy świat, patrzymy w dal, oswajamy to, co nieznane, niebezpieczne, fascynujące, porywające, zanim odbijemy od brzegu na własnej łodzi.  Brzeg to miejsce, do którego zawsze możemy wrócić po zasilenie, po zapasy, po pomoc, po odpoczynek, po równowagę i nowe siły.

DZIKI BRZEG to także miejsce na mapie - dziki, prawy brzeg Wisły w mieście Warszawa. Miejsce, które przywraca dzieciom miasta naturę i przygodę. Przywraca równowagę do tego, co industrialne. Źródło naturalności i spontanicznej aktywności, różnorodnych doświadczeń i doznań w relaksującej, regulującej i kojącej przestrzeni. 

Wierzę w swoje dzieło całym sercem. To nie jest oderwana od życia wizja. Filarami szkoły są idee i praktyki Porozumienia bez Przemocy Marshalla Rosenberga, wartości Jespera Juula, neurobiologia, teoria więzi i Rodzicielstwo Bliskości, edukacja demokratyczna.

Niestety, prowadzenie i utrzymanie szkoły to olbrzymie koszta. Państwo nie finansuje takich szkół. Dzieci, które są uczniami szkoły, to dzieci w edukacji domowej. Rodzice płacą comiesięczne czesne, by ich dzieci mogły rozwijać się i uczyć w nieopresyjnej atmosferze. Czesne nie pokrywa kosztów prowadzenia szkoły. Potrzebuję wsparcia. Wsparcia mentalnego i przede wszystkim finansowego.

Chcę Cię namówić na adoptowanie szkoły.

Adoptuj DZIKI BRZEG - by mógł istnieć dalej i rozwijać się, zamiast walczyć o przetrwanie. 

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni