Avatar użytkownika

Earth Observer One

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Ideą projektu jest budowa i uruchomienie do działania, autonomicznego robota mobilnego, przeznaczonego do badań środowiska, charakteryzującego się długim i nie przerwanym czasem działania. Wierzymy że nasz projekt i badania przyczynią się do rozwoju rozwiązań w zakresie robotyki mobilnej.

O projekcie i jego twórcach, czyli "Team"...

Earth Observer One jest projektem z dziedziny robotyki mobilnej. Zrodził się w wyniku wielu obserwacji i analiz dostępnych rozwiązań, jako projekt mogący stanowić niespotykane dotąd rozwiązanie, do przeprowadzania badań na rozległych obszarach. Jako, że za każdym przedsięwzięciem stoją ludzie, jesteśmy i my pasjonaci techniki, branży kosmicznej, szeroko rozumianej robotyki, a w szczególności twórcy i badacze rozwiązań nowatorskich. Nazywamy się: Krystian Jasiński, z wykształcenia mgr inż. mechaniki i budowy maszyn, konstruktor mechanik, modelarz lotniczy, oraz Jakub Kuryło, z wykształcenia mgr inż. automatyki i robotyki, konstruktor elektronik, programista.

Na bazie doświadczeń zdobytych podczas studiów (w kołach naukowych) oraz pracy zawodowej, tworzymy projekt polskiego robota badawczego Earth Observer One!

Ideą projektu jest budowa i uruchomienie do działania, autonomicznego robota mobilnego, przeznaczonego do przeprowadzania pomiarów parametrów klimatu i innych wielkości fizycznych, środowiska w którym się znajduje. Cechą charakterystyczną robota będzie długi i nie przerwany czas działania.

Inspiracją są dla nas sondy i łaziki eksplorujące odległe zakątki naszego układu słonecznego, tworzone przez czołowe instytuty z całego świata. Działają one nie przerwanie przez wiele lat umożliwiając poznawanie miejsc, do których człowiek jeszcze długo nie będzie miał bezpośredniego dostępu.

W celu realizacji projektu korzystamy z nowoczesnych, obecnie dostępnych technologii, które w połączeniu z algorytmami inteligentnego zarządzania energią zapewnić mają, wielotygodniową pracę, bez bezpośredniej ingerencji członków zespołu.

Coś już mamy, czyli nie zaczynamy od zera ;-) ...

Do tej pory zbudowaliśmy podwozie robota. Pozwala ono na realizację funkcji przemieszczania się w sposób energetycznie efektywny. Zdecydowaliśmy się na konstrukcję z napędem na 4 koła. Dzięki temu, że każde z kół może zmieniać swoją orientację względem podwozia, oszczędzamy wiele energii przy zmianie kierunku jazdy.

Zdecydowana większość elementów konstrukcyjnych została wykonana w technologii druku 3D (FDM), co umożliwia nam szybkie wytwarzanie komponentów i ich modyfikację.

Do celów projektu pozyskaliśmy wiele komponentów elektronicznych, w tym: sterowniki napędów, enkodery, sensory, komputer pokładowy, kamery, odbiornik GPS, IMU, moduł komunikacji GPRS, moduły radiowe.

Jest to bardzo dużo, jednakże brakuje nam źródła zasilania z systemem ładowania. Opartym na źródle odnawialnym jakim jest energia słoneczna. Ostatnim elementem niezbędnym do realizacji długotrwałej misji będzie zbudowanie wydajnego systemu zarządzania energią całego pojazdu.

Tak przygotowany robot umożliwi nam rozpoczęcie kolejnego etapu, jakim będzie przygotowanie do misji. Szereg badań związanych ze zbudowanym robotem pozwoli określić jakie elementy należy jeszcze poprawić (zarówno mechaniczne jak i algorytmy zarządzania energią) aby przystąpić do pierwszej, długotrwałej, bezzałogowej misji na Ziemi!