Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Ekspedycja 404 w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyChemiczne zanieczyszczenie środowiska jest faktem niezależnie od tego czy jesteśmy sympatykami myśli ekologicznej czy też reprezentujemy biznes i przemysł. Działania na rzecz środowiska podejmowane przez firmy jak i gospodarstwa domowe nie mogą kończyć się na sadzeniu drzew i redukcji śladu węglowego, a wymagają myślenia o środowisku jako o sieci o nieskończenie wielu połączeniach. Tymi połączeniami są w dużej mierze różne przemiany chemiczne. Inaczej niż w przypadku zmian klimatycznych, efekty skażenia chemicznego mogą oddziaływać na nas bezpośrednio i natychmiastowo poprzez zatrucie wody, powietrza i gleby, a w konsekwencji choroby. Dlatego tak istotne jest edukowanie, zapobieganie i usuwanie skutków zanieczyszczeń chemicznych.
W naszym logo można znaleźć symbol skażenia chemicznego i kompas. I tym się zajmujemy - odkrywamy, poszukujemy, informujemy i edukujemy o miejscach zanieczyszczonych chemicznie.
Jako grupa naukowców utworzyliśmy organizację pozarządową - Centrum Badań i Edukacji Środowiskowej "Ekspedycja 404", której myślą przewodnią jest bezpieczeństwo chemiczne. Prowadzimy monitoring wód. Współpracujemy z laboratoriami. Wspieramy lokalne samorządy we właściwym podejmowaniu decyzji odnośnie zarządzania terenami skażonymi. Organizujemy wydarzenia i spacery. Zajmujemy się edukacją przyrodniczą. Aktywizujemy lokalne społeczności w lepszym zrozumieniu zagrożeń chemicznych i ich zwalczaniu.
Nasza ekipa po rozmowie z Władzami Miasta Zielona Góra w sprawie potencjalnego skażenia środowiska po pożarze w 2023roku
Dlaczego warto nas wspierać?
Każdy grosz to środki na działanie dla nas - na odkrywanie nielegalnych wycieków i wysypisk, na organizację warsztatów dla młodzieży i dorosłych, na kręcenie filmów i pisanie tekstów o zagrożeniach chemicznych. Jesteśmy młodą organizację i nawet bieżące potrzeby znacząco przerakraczają nasze środki. Będziemy wdzięczni za comięsieczną pomoc, która umożliwi nam pokrycie bieżących wydatków - paliwo, drukowanie materiałów, organizowanie spotkań i warsztatów oraz subskrypcję programów komputerowych i aplikacji co kosztuje nas kilkaset złotych miesięcznie.
Zlokalizowaliśmy pęknięty kolektor ściekowy przy ulicy Foluszowej i powiadomiliśmy o tym odpowiednie służby.
Prawdopodobnie najważniejsze jest dla nas zgromadzenie sprzętu umożliwiającego nam wykonywanie dobrej jakości badań. Priorytetem jest tutaj kolorymetr dzięki któremu będziemy w stanie monitorować poziom zanieczyszczeń chemicznych w tym subtancji biogenicznych, żelaza i miedzi. Celujemy w kolorymetr Exaqua PRO3, którego koszt wynosi 2348 zł co znacząco przekracza nasz budżet. Z kolorymetrem w plecaku będziemy w stanie monitorować stan wód w naszej okolicy i nie bać się, że pod naszymi oknami przepływają toksyczne ścieki, ale nie mamy odpowiedniego sprzętu by to wykryć i w porę zareagować.
Nasza ekipa podczas konsultacji z Wodami Polskimi w sprawie Planów Utrzymania Wód, którym to głośno się sprzeciwiamy
Naszym drugim celem na ten rok jest stworzenie kursu dla dorosłych z monitorowania środowiska. Chcemy stworzyć serie plików, prezentacji, filmików i spotkań online, które przedstawią podstawy bio- i chemicznego monitoringu wód, gleb, powietrza i osadu. Nie będzie to kurs na zajęciach z ochrony środowiska czy podręcznik akademicki. Będziemy pisać to dla tych, którzy nie mają dostępu do drogiego sprzętu badawczego ani biegłości w skomplikowanych procedurach z laboratoriów chemicznych. Skupimy się na obserwacjach do których wykorzystamy nasze oczy, uszy i nos. Już teraz mamy gotową roboczą wersję pliku pdf, który pozwoli na "czytanie środowiska". Chętnie podzielimy się nim z naszymi patronami.
Wiktoria i Piotr wraz z Piotrem Bednarkiem z Fundacji Wolne Rzeki, który był dla nas inspiracją w podjęciu kroków związanych z naszą obecną działalnością.
I na koniec, chcemy zapowiedzieć prawdopodobnie największy projekt czyli organizację ekspedycji naukowych. Chcemy podzielić się czym jest ten niesamowity świat a przy okazji zaprosić do współpracy osoby z innych dziedzin. Jak może wiesz ze wstępu w naszej ekipie mamy przedstawicielstwo chemii, geologii i inżynierii środowiska. Marzymy by w naszych ekspedycjach wzięli udział również ornitolodzy czy botanicy. Szczególnie ten cel wymaga od nas dużego nakładu pracy by znaleźć odpowiednie miejsce, stworzyć plan ekspedycji naukowej, a także zgromadzić niezbędną ilość środków ochrony własnej. Mimo to, jesteśmy pełni nadziei, że uda nam się ruszyć z ekspedycjami w zachodniej Polsce już tego lata, a każdy grosz na ten cel zbliży tą pespektywę nam jak i wszystkim, którzy w takiej wyprawie chcą wziąć udział. Jako, ze nie wiemy czy uda nam się ruszyć z ekspedycjami jeszcze w tym roku, czy dopiero w kolejnym, nie chcemy łudzić naszych patronów zniżkami. Zaoferujemy więc coś innego - możemy napisać plan ekspedycji naukowej dla Twojej miejscowości wraz ze wszelkimi wskazówkami, pomysłami na co warto zwrócić uwagę i gdzie pójść by odkryć w sobie duszę eksploratora.
Stanisław pobierający próbkę gleby z terenu skażonego po pożarze w Przylepie 2023
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.