Avatar użytkownika

Fundacja im. św. Ignacego Loyoli

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Fundacja im. św. Ignacego Loyoli w Krakowie powstała w celu wspierania ideałów św. Ignacego Loyoli w szkolnictwie wyższym. Chcemy, aby studia na wyższej uczelni posiadały "wartość dodaną" - doświadczenie duchowe w programach studiów oraz w formacji pracowników i studentów.

Kim jesteśmy? Po co działamy?

Św. Ignacy Loyola na uczelniach w XXI wieku

Zacznijmy od tego: O co chodzi w takim projekcie jak jezuicka uczelnia...?

Wszystko zaczęło się w roku 1548, kiedy to jezuici (oficjalna nazwa: Towarzystwo Jezusowe) założyli pierwsze kolegium dla osób świeckich w Messynie na Sycylii... [tutaj pomijamy opasłe tomy podręczników historii i przechodzimy do współczesności]. Uczelnia jezuicka to coś więcej niż dobry dyplom (uznany w całej Europie w systemie bolońskim), to również pewne wartościetos studiowania oraz formacja studenta. W ramach bogatej chrześcijańskiej tradycji, uczelnie jezuickie bazują na duchowości i pedagogice św. Ignacego Loyoli oraz promują:

  • bycie człowiekiem dla innych,
  • odnajdywanie Boga we wszystkich rzeczach,
  • wyrażanie miłości nie tylko w słowach, lecz w czynach,
  • zaangażowanie w wolontariat,
  • troskę o środowisko naturalne,
  • wrażliwość na tradycyjne wartości chrześcijańskie. 

W Polsce działają dwie uczelnie wyższe założone i prowadzone przez Towarzystwo Jezusowe, są to: Akademia Ignatianum w Krakowie i Collegium Bobolanum – Akademia Katolicka w Warszawie.

Fundacja im. św. Ignacego Loyoli

My, jako Fundacja, wspieramy programy formacyjne nie tylko na tych uczelniach, ale promujemy dziedzictwo św. Ignacego Loyoli również w innych środowiskach w naszym kraju - m.in. organizujemy warsztaty z pedagogiki ignacjańskiej oraz sesje z duchowości ignacjańskiej dla pracowników naukowych i studentów. Zgłębienie prawd duchowych wymaga odpowiedniego miejsca, ciszy oraz umiejętnego towarzyszenia. W jezuickich domach rekolekcyjnych pracują zespoły osób duchownych i świeckich doświadczonych w towarzyszeniu rekolektantom odkrywającym to, co najistotniejsze w przestrzeni między człowiekiem a Bogiem. Pedagogika ignacjańska zakłada wzajemne oddziaływanie doświadczenia, refleksji i działania. Autentyczne doświadczenie wymaga „spróbowania” i bezpośredniego uczestnictwa. W duchowości św. Ignacego Loyoli ważne jest uruchomienie wyobraźni – posługiwanie się obrazem, symbolem, odwoływanie się do własnych doświadczeń, uruchomienie pamięci. Do takiego uczestnictwa zapraszamy przede wszystkim ludzi młodych.

Duchowość dziś

„Na Akademii Ignatianum po raz pierwszy zetknęłam się z duchowością św. Ignacego Loyoli. Odbyłam rekolekcje w ośrodku jezuickim, które zmieniły moje podejście do modlitwy i odkrywania Bożej obecności w całym moim życiu. Dziś wiem, że chrześcijaństwo wcale nie musi być suchym odtwarzaniem tradycyjnych formułek, lecz jest spotkaniem z żywym Bogiem, który daje mi siłę na co dzień i jest Panem mojego życia”. (Magda z Krakowa, absolwentka Akademii Ignatianum w Krakowie)

„Rekolekcje ignacjańskie sprawiły, że dziś, gdy prowadzę swoją firmę, dużo łatwiej przychodzi mi podejmować ważne decyzje, wypracować misję firmy i współpracować z całym zespołem. Nie boję się wyzwań ani nowych zjawisk w naszym społeczeństwie”. (Michał, absolwent Akademii Ignatianum)

„Bardzo sobie cenię książki o medytacji ignacjańskiej ojców Józefa Augustyna SJ oraz Stanisława Biela SJ. Rozwijają one moją wyobraźnię i sprawiają, że inaczej patrzę na biblijne miejsca i postaci.” (Marta studentka pedagogiki)

Może myślisz, że przedstawione świadectwa nie zdarzają się zwykłym ludziom? Np. "wyjazd na rekolekcje zmienił całe moje życie" albo "Zrobiłem sobie przerwę na kawę i zacząłem czytać pierwsze strony książki Thomasa Mertona. Ta przerwa na kawę zajęła mi dwa dni. Nie mogłem oderwać się od książki"... Tak naprawdę niewiele potrzeba, żeby podobne opowieści stały się Twoją opowieścią. Warto spróbować i - być może po raz pierwszy w życiu - tak naprawdę się wyciszyć i stanąć przed Bogiem z cała prawdą o sobie. My pomagamy postawić taki pierwszy krok...  Jak to zrobić?

Więcej informacji tu: https://deon.pl/wiara/duchowosc/dariusz-dankowski-sj-wszystko-to-co-prowadzi-nas-do-boga-jest-dobre,1130668

Prosimy

  o wsparcie naszych projektów: sesje warsztatowo-konferencyjne w ośrodkach rekolekcyjnych; opłata jednostkowa od uczestnika wynosi 240 zł, nie każdego stać na pokrycie tych kosztów w całości, dlatego też prosimy o wsparcie tych, którzy nie są w stanie zapłacić.

Zapraszamy

    do podzielenia się wiedzą na temat naszej działalności w Waszych środowiskach. Dzisiejszy zabiegany świat potrzebuje podejścia kontemplatywnego i zakorzenienia w duchowych wartościach. Uczymy się od najlepszych Mistrzów. Św. Ignacy Loyola nauczał, że miłość winno się zakładać więcej na czynach niż na słowach (Ćwiczenia Duchowne, nr 230).

Zachęcamy

     do skorzystania z internetowej księgarni Wydawnictwa WAM (https://wydawnictwowam.pl), zawierającej bogaty wybór książek z dziedziny duchowości, teologii, filozofii, szeroko rozumianego duszpasterstwa i nauk społecznych; do skorzystania z oferty jezuickich domów rekolekcyjnych oraz do zainteresowania się ofertą jezuickich szkół i uczelni - więcej informacji na: https://jezuici.pl. Modlitewne towarzyszenie za pomocą słowa mówionego i muzyki znajdziecie na: https://modlitwawdrodze.pl/home.

 

Ad maiorem Dei gloriam!