Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Kultury Wizualnej CHMURA w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kupony
Od 2017 roku tworzymy Cyfrowe Archiwum prezentujące życie artystyczne Trójmiasta. Wśród naszych najntisowych archiwów znajdziecie szalone imprezy w sopockim Sfinksie, TotArtowskie akcje i programy TV, działania artystyczne w Galerii Wyspa czy w dawnej łaźni miejskiej, nieznane archiwa z szuflad artystek i artystów oraz kuratorek i kuratorów, a także rozmowy, filmy, podcasty...
W ramach naszych wydarzeń zapraszamy do udziału w panelach dyskusyjnych, wystawach, warsztatach. Zajmujemy się sztukami wizualnymi, artystycznym ruchem wydawniczym, internetem, radiem i telewizją.
Co jeszcze? Jeszcze wydajemy książki :) Działamy online i offline, a nawet na falach długich!
CHMURA to przede wszystkim ogólnodostępna baza internetowa, na której użyczone artefakty są kolekcjonowane, katalogowane, digitalizowane i upowszechniane. Eksponowane zbiory i dokumenty pochodzą z archiwów prywatnych, publicznych, bądź pozostają w depozycie Fundacji.
CHMURA to jednak nie tylko archiwum on-line. Równie ważne jest organizowanie wystaw, spotkań, warsztatów oraz propagowanie artystycznego ruchu wydawniczego. Poprzez inicjowanie programów artystycznych, badawczych i wydawniczych CHMURA pragnie zdobywać i dzielić się wiedzą na temat archiwalnych dokumentów życia artystycznego. Dlatego na łamach strony internetowej CHMURA chętnie publikuje artykuły i wywiady ze współczesnymi twórcami, którzy pracują z materiałem archiwalnym. Ponadto umieszcza rozmowy ze specjalistami poszczególnych dziedzin oraz wideo-dokumentacje z organizowanych spotkań.
Do tej pory CHMURA zrealizowała trzy odsłony projektu artystyczno-badawczego ,,Nakład własny” poświęconego alternatywnym i artystycznym wydawnictwom drukowanym i internetowym, wystawę online ,,Tiwi 2.0. Czyli trójmiejscy artyści robią programy telewizyjne w latach 90.”, ale także rezydencje artystyczne w Polsce i za granicą oraz spotkania wokół tematów związanych z życiem artystycznym kiedyś i obecnie. W naszych działaniach wzięło udział kilkudziesięciu gości z Polski i zagranicy.
W planach na rok 2021 mamy stworzenie multimedialnego indeksu rzeczowego i osobowego alternatywnego środowiska artystycznego w Gdańsku w latach 90. oraz zorganizowanie konferencji naukowej w ramach projektu ,,Gdańsk ‘90.”. Pracujemy też nad projektem ,,Radio Total. Festiwal sztuk wizualnych w eterze”, który wykorzystując język i możliwości, jakie oferuje radio, spopularyzuje wiedzę o audycjach o sztuce i kulturze w Gdańsku od przełomowego roku 1989. Tworzymy także cyfrowe kalendarium poświęcone Ninie Smolarz, architektce, dziennikarce, fotografce i kuratorce sztuki.
Wesprzyj działalność Autora Fundacja Kultury Wizualnej CHMURA już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.