Avatar użytkownika

Fundacja Panteon

23
patronów
695 
miesięcznie
7 415 
łącznie
23
patronów
695 zł 7 415 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Wybierz 10 zł
9987 dostępnych miejsc
Dziękujemy za Twoje wsparcie! Dzięki Tobie zyskujemy środki, które przeznaczymy na dotarcie do nowych rozmówców oraz zwiększenie częstotliwości naszych publikacji. Każdemu Patronowi z tej grupy podziękujemy publicznie przynajmniej podczas jednego nagrania.
25 zł miesięcznie
Wybierz 25 zł
247 dostępnych miejsc
Dziękujemy za Twoje zaangażowanie. Będąc Patronem z tego progu, otrzymujesz zaproszenie do prywatnej grupy na FB, gdzie omawiamy pomysły na kolejne nagrania - masz wpływ na temat nowych publikacji oraz wybór rozmówców, których zaprosimy do rozmowy. Każdemu z Patronów z tego progu podziękujemy przynajmniej podczas jednego z naszych nagrań. Jesteśmy wdzięczni nie tylko za wsparcie finansowe, lecz także za Twój udział w tworzeniu Fundacji Panteon.
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
144 dostępne miejsca
Wielkie podziękowania! Pomagasz nam nabrać wiatru w żagle i wypłynąć na wody Nieznanego! Otrzymujesz dostęp do grupy Patronów na FB, jak również linki do niepublikowanych nigdzie indziej materiałów: naszych komentarzy, materiałów "making off" oraz fragmentów rozmów, które nie znalazły się w publicznych materiałach.
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
98 dostępnych miejsc
Doceniamy Twoją szczodrość i przekonanie o wartości naszej pracy! Poza dostępem do grupy na FB oraz linkami do niepublicznych materiałów otrzymasz każdą z wydanych przez Panteon książek. Dzięki, dzięki po stokroć!
250 zł miesięcznie
Wybierz 250 zł
50 dostępnych miejsc
Doceniamy Twój wkład w rozwój Fundacji Panteon. Poza benefitami przypisanymi do wcześniejszych progów, pragniemy mieć z Tobą bezpośredni kontakt - mailowy lub telefoniczny i na bieżąco omawiać rozwój naszego przedsięwzięcia. Będziemy Cię informować i zapraszać do udziału w konferencjach i spotkaniach, w których sami bierzemy udział, takich jak otwarcia wystaw poświęconych zagadnieniom religijno-duchowym, spotkania z autorami książek, konferencji religioznawczych, otwartych praktykach poszczególnych nurtów religijnych, jak np. medytacje buddyjskie.
1000 zł miesięcznie
Wybierz 1000 zł
10 dostępnych miejsc
To dla nas wielki zaszczyt, że zdecydowałaś/zdecydowałeś się w takim stopniu wesprzeć działania Fundacji Panteon. Oczywiście, otrzymujesz wszystkie przypisane do pozostałych grup benefity. Ponadto podziękujemy Ci na każdym naszym nagraniu. Co więcej, będziesz otrzymywać informacje o dacie i miejscu realizacji kolejnych wywiadów i jeśli będzie to możliwe, zaprosimy Cię do osobistego poznania naszych rozmówców.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Panteon w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Tworzymy na platformie YouTube kanał o tematyce religioznawczo-społecznej. Wstrzymujemy się od ocen, zderzamy poglądy, badamy rozwój doktryn i idei w czasie. Naszym celem jest sięganie do źródeł i prezentowanie szerokiego spektrum spojrzeń na świat.

Od 2017 roku badamy świat idei i wierzeń. Wiodącą formą naszej pracy są wywiady z wyznawcami różnych nurtów duchowych i z przedstawicielami nauk humanistycznych. Bez formułowania ocen i wartościowania przedstawiamy, dlaczego i w co wierzą ludzie. Poruszamy też zagadnienia z zakresu historii religii i filozofii. Naszym celem jest budowanie bazy wiedzy.

Duża część pracy Fundacji Panteon dotyczy dominującej w naszym kręgu kulturowym religii, czyli chrześcijaństwa. Zajmujemy się zarówno współczesnymi wyznaniami chrześcijańskimi, jak również historią tej religii. Między innymi rozmawialiśmy z prof. Łukaszem Niesiołowskim-Spanó o genezie powstania kultu boga Jahwe:

 

Chrześcijaństwu ortodoksyjnemu od zawsze towarzyszą herezje i niezależne nurty duchowe. Na naszym kanale dużo miejsca poświęcamy zachodniemu ezoteryzmowi, przedstawiając zarówno sylwetki myślicieli i wizjonerów, jak również idee, które tworzyli. Przykładem jest wywiad z dr Krystyną Bezubik o twórczości Tadeusza Micińskiego.

 

W obszarze naszych zainteresowań leżą także pozaeuropejskie nurty duchowe, takie jak hinduizm, bahaizm, czy buddyzm. Przybliżamy ich podstawowe założenia i rozmawiamy z ludźmi, dla których są codzienną wiarą i praktyką. O buddyzmie ZEN rozmawialiśmy z dr. Sławomirem Barciem.

 

W świecie starć doktryn i wierzeń staramy się promować postawę dialogu i poszanowania dla odmiennych wizji świata. Wierzymy, że zjawiska religijne warto badać i poznawać, co więcej dla wielu ludzi religie stają się źródłem inspiracji - zarówno jako spotkanie z Nieznanym; jako gra wyobraźni, ale także jako systemy praktyk, które pozwalają na lepsze poznanie samego siebie i pracę z własnym umysłem.

Celem Fundacji Panteon jest budowa bazy wiedzy na temat systemów duchowych, religijna komparatystyka oraz przybliżanie naszym odbiorcom historii światowych religii - ich ewolucji na przestrzeni czasu.

Cele Autora

Lepsza jakość dla Was
  • 1 500 zł miesięcznie
  • 805 zł brakuje
46%
Takie zaplecze finansowe pozwoli nam rozwinąć bazę sprzętową, zadbać o dobrą akustykę nagrań i podróżować po całej Polsce w celu dotarcia do rozmówców, którzy rozszerzą Waszą wiedzę i odpowiedzą na nurtujące pytania. Zakupimy nowe mikrofony i oprogramowanie, aby rozmowy miały wysoką jakość dźwięku i były przyjemne w słuchaniu.
Panele dyskusyjne i video
  • 2 500 zł miesięcznie
  • 1 805 zł brakuje
27%
Jednym z zadań Panteonu, jakie stawialiśmy sobie podczas tworzenia Fundacji, są rozmowy w szerszym gronie, podczas których osoby o różnych poglądach (np. ateiści-chrześcijanie) będą mogły wymieniać się argumentami wspierającymi ich przekonania. Tego rodzaju przedsięwzięcia oznaczają finansowanie kosztów podróży oraz wynajmu odpowiednich pomieszczeń - zwłaszcza jeśli spotkania mają być publiczne. Ponadto pragniemy rejestrować nie tylko audio, lecz także video, co z kolei wymaga zakupu odpowiedniego sprzętu oraz opłacenia montażysty.

Osiągając ten cel, zobowiązujemy się powrócić do organizowania paneli dyskusyjnych oraz rozmów w szerszym gronie, jak również udostępniać relacje video.
Dwa nagrania w miesiącu
  • 3 500 zł miesięcznie
  • 2 805 zł brakuje
19%
Nasze głowy są pełne pomysłów na omówienie kolejnych tematów. Aktualne możliwości pozwalają nam na publikację raz w miesiącu. Mając więcej środków finansowych, będziemy nagrywać częściej, dostarczając Wam rzetelnej wiedzy z zakresu: nowych ustaleń dotyczących historii chrześcijaństwa, krytycznego badania Biblii, ezoteryzmu i wolnomularstwa, polskiej duchowości etc.

Przy tym progu wsparcia zobowiązujemy się do minimalnej częstotliwości na poziomie dwóch nagrań w miesiącu.
Działalność wydawnicza
  • 5 000 zł miesięcznie
  • 4 305 zł brakuje
13%
Od dawna marzy nam się działalność wydawnicza - dostarczanie polskiemu Czytelnikowi dotąd niedostępnych teksów: zarówno współczesnych autorów, jak i traktatów religijnych, które nie doczekały się przekładu na język polski (są wśród nich dzieła buddyjskie, hermetyczne, alchemiczne, prace z zakresu historii religii). Być może uda nam się wznowić publikacje polskich naukowców, które ze względu na niskie nakłady są już dzisiaj niedostępne lub możliwe do nabycia tylko za wysokie kwoty.

Przy finansowaniu w tej wysokości będziemy wydawać nową pozycję książkową raz na pół roku (docelowo raz na trzy miesiące).
Reportaże video
  • 7 500 zł miesięcznie
  • 6 805 zł brakuje
9%
Pragniemy wyjść poza studio i ruszyć w świat, aby dotrzeć do rozmówców spoza Polski, a także nagrać dla Was video-dokumenty z miejsc związanych z kultem lub historią religii, takich jak choćby zbiory masoników w bibliotece Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Chcemy pokazać Wam obrzędy, ceremonie i świątynie. Dotrzeć do miejsc, do których nikt nie dotarł i odkryć tajemnice ducha, które do tej pory pozostają zakryte mgłą niewiedzy :)

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja Panteon już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Marek Paszkowski
Marek Paszkowski
10 zł
Jan Wielgosz
Jan Wielgosz
50 zł
Anonimowy patron
100 zł
Hanna Olechnowicz
Hanna Olechnowicz
10 zł
De Saart
De Saart
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.