Fundacja Banina

W Patronite od 16.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1926

Liczba Patronów: 1530

Zostań Patronem
Kup na prezent
5 patronów
75 miesięcznie
1 601 łącznie
Fundacja Banina od 2017 roku zajmuje się włączającą, partnerską edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej pedagodzy, psycholodzy, aktywiści pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy tj. tolerancja, relacje rówieśnicze, zmiany klimatyczne.

O Autorze

Czego dzieciom i młodzieży zawsze brakowało w szkole, a co powinno się zmienić?

Czy problemem było protekcjonalne traktowanie uczniów, eliminacja kreatywnego myślenia, brak rozmów na tematy trudne, a może obowiązek ośmiogodzinnego siedzenia w ławce?

Zadaniem naszej fundacji jest zerwanie z tradycyjnymi formami nauki i rozwój poprzez nowoczesne metody wychowawcze, zakładające podmiotowe, równościowe podejście do uczniów, łączenie działań artystycznych z pedagogicznymi i podejmowanie aktualnych tematów, które chce poruszać młodzież (takich jak nacjonalizm, ksenofobia, kwestie dotyczące samopoczucia czy emocji). Jeździmy po Polsce, aby za pomocą rozmów o ludziach, dla ludzi i z ludźmi, tworzyć przedstawienia teatralne poruszające tematy istotne społecznie.

 

Spektakl „Kolorowa, czyli biało-czerwona”, premiera: 2016 rok
Fot. Monika Bielenis

 

Czy wiesz, że podczas pandemii organizujemy lekcje on-line? 

Grafika: Michał Mariusz Nakoniczewski

 

Nie przemawia do Ciebie tekstowy opis?

Posłuchaj wywiadu z Bartkiem Miernikiem - założycielem fundacji.

 

_____________________________________________________________________________________

DZIAŁANIA

Nasza praca to: równe traktowanie, kreatywne myślenie, rozmowy o aktualnych problemach społecznych. Nasze rezultaty to: przedstawienia teatralne, warsztaty, doskonalenie kompetencji społecznych. Pracujemy nad tym, by szerzyć otwartość na drugiego człowieka, a przede wszystkim kształtować odważną, świadomą i krytyczną wobec natłoku informacyjnego młodzież.

W swobodnej atmosferze, z poczuciem równości doświadczeni pedagodzy, psycholodzy, praktycy, aktywiści działających w różnych przestrzeniach społecznych prowadzą zajęcia teatralne dla uczniów, aby nauczyć ich otwartości i zrozumienia drugiego człowieka. Rezultatem współpracy są spektakle, w których uczestnicy poruszają tematy ważne zarówno dla nich samych, jak i dla rozwoju świadomego społeczeństwa.

Spektakl Willa Rózin
„Willa Rózin”, premiera: 8 września 2019 roku
Fot. Kacper Sieger

 

Fundacja Banina od 2017 roku zajmuje się metodami edukacji, w których głos oddaje uczniom, by pracować partnersko, nie tylko dla nich, ale przede wszystkim z nimi. Poprzez teatr i  zajęcia teatralne oraz warsztaty zachęcamy młodzież do dyskusji na tematy ważne, ale jednocześnie trudne - takie, które często są pomijane w rozmowie z młodymi ludźmi.

 

Nasze działania i repertuar można śledzić na fanpagu na Facebooku: www.facebook.com/fundacjabanina

 

Zapraszamy też do obejrzenia zapowiedzi jednego z naszych przedstawień przygotowanego wspólnie z młodzieżą:

 

__________________________________________________________________________________

O nas

CEL

Celem fundacji jest łączenie ludzi z różnych środowisk o odmiennych światopoglądach i skonfrontowanie ich ze sobą w pozytywnym, przyjaznym otoczeniu. Korzyści, jakie płyną z rozwoju poprzez teatr są niezastąpionym walorem edukacji młodzieży. Rozwój ten przejawia się w pogłębianiu zdolności interpersonalnych, komunikacji międzykulturowej i pokoleniowej, jak i uwrażliwianiu młodych osób na drugiego człowieka - jego poglądy, odczucia, potrzeby.

 

REALIZACJA

Przykładami naszych działań są liczne zrealizowane projekty, między innymi w Zwierzyńcu, miasteczku na wschodzie Polski, gdzie nawiązaliśmy kontakt nie tylko z wychowankami tamtejszego Domu Dziecka, ale również z młodzieżą z okolicznych miejscowości. Dodatkowo, do naszych spektakli włączamy zarówno polską młodzież, jak i osoby pochodzące z rodzin imigranckich z Ukrainy. 

„Dom na Górce”, premiera: 30 sierpnia 2020 roku
Fot. Justyna & Szczepan Fotografia

 

Rezultatem naszych działań są przedstawienia takie jak: „Kolorowa, czyli biało-czerwona”, „Obca”, „Willa Rózin” czy „Marzenie Nataszy”, które mają na celu pobudzenie do refleksji zarówno młodych aktorów, jak i widowni. Prezentacja spektakli jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu darczyńców. To dzięki niemu możemy pracować z młodzieżą, a powstałe spektakle prezentować nie tylko w szkołach czy ośrodkach kultury, ale także szerzej - na festiwalach teatralnych (Pol'and'Rock Festival 2018 i 2019, w 2020 w wersji online, Malta 2018, Kontrapunkt 2018, Klamra 2019 i 2020, Teatron 2019 i Emploi 2019 - oba na Ukrainie), w teatrach czy na uniwersytetach (UW, UKSW, UMK). 

„Marzenie Nataszy”, premiera online, 5 grudnia 2020

 

Nasze działania koncentrują się wokół licznych tematów lokalnych, a także tych, które są ważne społecznie. Mamy nadzieję, że za pomocą teatru opowiemy jeszcze wiele takich historii :)


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Remigiusz  Grzela
Remigiusz Grzela
Próg: 20 zł
Ewelina Alvarado
Ewelina Alvarado
Próg: 5 zł
Marta 5el
Marta 5el
Próg: 10 zł
Marta Rau
Marta Rau
Próg: 20 zł
Selim Mucharski
Selim Mucharski
Próg: 20 zł