Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Galeria Szczur w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyW ciągu niecałego roku udało nam się własnymi rękami, z pomocą przyjaciół i osób wspierających, odremontować 120-metrowy lokal i stworzyć miejsce poświęcone sztuce, ale co najważniejsze: skupioną wokół niego społeczność. Zależy nam na promowaniu młodych osób twórczych, poszerzaniu świadomości na temat sztuki współczesnej i budowaniu bezpiecznej, inkluzywnej przestrzeni dialogu.
Galerię otworzyliśmy w maju 2023 roku. Od tego czasu zorganizowaliśmy 11 wystaw, 3 koncerty muzyki niezależnej, spotkania promujące młodych artystów oraz benefitowy pokaz filmowy i kiermasz, dzięki któremu zebraliśmy pieniądze na rzecz pomocy humanitarnej dla palestyńskiej ludności cywilnej. Staramy się, aby organizowane przez nas wydarzenia były na jak najwyższym poziomie i były ważnym głosem w tworzeniu tendencji oraz trendów we współczesnej sztuce. Naszą misją jest także otwieranie środowiska artystycznego i aktywizowanie lokalnej społeczności.
Wszystkie te rzeczy robimy z własnej pasji, chęci rozwoju i zmieniania otaczającej nas rzeczywistości. Aby to miejsce istniało wykonujemy wiele godzin nieodpłatnej pracy, opłacamy czynsz z własnej kieszeni, angażujemy do wolontaryjnej pracy zaprzyjaźnione osoby. Pragniemy tworzyć wydarzenia na coraz wyższym poziomie i dążyć do standardów, z jakimi same chciałybyśmy się spotykać jako artystki i artyści, kuratorki, kuratorzy. Dlatego by to miejsce nadal istniało i mogło się rozwijać potrzebujemy Waszego wsparcia! Każda złotówka będzie dla nas istotnym gestem doceniającym naszą pracę.
Szczury przeważnie kojarzą się z czymś nieprzyjemnym. U wielu ludzi, nie bez powodu, budzą strach i lęk, gdyż są znanymi szkodnikami. Podobnie artystki i artyści, często marginalizowane_i, nie są w naszym społeczeństwie traktowane_i jako wartościowy element. Stąd nasza inicjatywa oswajania szczura i wydobycia jego potencjału. Nieudomowione żyją w kanałach, ukryte i niewidoczne. Sztuka wizualna młodych ludzi w Polsce często zajmuje miejsce w przysłowiowym podziemiu. Rzadko wychodzi na powierzchnię stając się zauważalna dla osób niepowiązanych ze środowiskiem artystycznym.
Z historii znamy przypadki, kiedy szczury poprzez swoją płodność zaczęły pojawiać się w przestrzeni publicznej i zostały zauważone. Ich inwazyjność wynika z dużej liczebności, a aktywność przejawia się jako kolektywna. Działamy w grupie, która tworzy inkluzywną przestrzeń. Zwracamy uwagę na sztukę ludzi młodych i wypuszczamy ją poza kanały środowiska.
Tworzymy dialog między sztuką osób z wieloletnią praktyką artystyczną a sztuką osób dopiero rozpoczynających swoją ścieżkę. Stworzyliśmy miejsce, w którym twórcy_czynie mogą prezentować swoje prace i trafiać do szerszego grona odbiorców. Zachęcamy do angażowania się w działania twórcze oraz do zapoznania się ze sztuką aktualną.
Daniel Dąbrowski - (ur. 1997 w Rzeszowie) artysta wizualny, absolwent wydziału fotografii poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Aktualnie kontynuuje studia II stopnia na wydziale Intermediów i Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Laureat konkursu polskich filmów eksperymentalnych Short Waves festival w 2021. Uczestnik wielu wystaw i konkursów (wybrane: Poject Room - CSW Zamek Ujazdowski, Short Waves Festival, Miesiąc fotografii w Krakowie). Pracuje głównie z fotografią, formami wideo i obiektami.
Agnieszka Topolska - (ur. 1998 w Poznaniu) artystka wizualna, studiowała Filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie studiuje Intermedia na wydziale Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Pracuje głównie z instalacją rzeźbiarską, obiektem, video i video performancem. Działa w oparciu o konteksty kulturowe oraz obserwacje konstruktów i zjawisk społecznych. Interesują ją dyskursy postfeministyczne, relacja kultura-natura, spekulatywne wizje przyszłości, posthumanizm.
Andrzej Staniek - (ur. 2000 w Poznaniu) artysta wizualny, ukończył studia na kierunku Fotografia intermedialna na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Obecnie studiuje Filozofię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Tworzy video oraz instalacje. Uczestnik wielu festiwali oraz wystaw zbiorowych na terenie całej Polski. (wybrane: Miesiąc Fotografii w Krakowie, Open Eyes festival, ArtLanatranse festival). W swojej praktyce skupia się na zjawiskach społecznych, psychologii, modyfikacji znaczeń kulturowych.
Wiara Wojtaszczyk - (ur. 1996 w Pabianicach) muzyczka, producentka muzyczna, kompozytorka, performerka, artystka wizualna. Ukończyła studia licencjackie na kierunku Kulturoznawstwo (Uniwersytet Łódzki). Aktualnie studiuje Intermedia pierwszego stopnia (Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu). W swoich działaniach zajmuje się tematyką organiczności, rozpadu wartości, duchowości, antropocenu, stanów liminalnych, depresji i post-depresji.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.